صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

«سرای پژوهش»در کتابخانه ملی ایران فعال شد

«سرای پژوهش»در کتابخانه ملی ایران فعال شدسازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران 21 اتاق را به عنوان «سرای پژوهش» برای استفاده پژوهشگران از خدمات این کتابخانه فعال کرد.

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران چندی پیش «سرای پژوهش» را با توجه به افق علمی کشور در برنامه چشم‌انداز 1404 و با اهدفی نظیر «ایجاد محیط علمی پویا و مولد علم»، «ترویج فرهنگ پژوهش در جامعه»، «بالابردن جایگاه پژوهشگر در جامعه»، «فراهم ساختن زمینه پرورش پژوهشگر» و «شناسایی پژوهشگران حوزه‌های مختلف علوم» راه‌اندازی کرد.

از دیگر اهداف راه‌اندازی «سرای پژوهش» می‌توان به «فراهم کردن امکان ایجاد ارتباط بین پژوهشگران»، «اعتلای موقعیت علمی کتابخانه ملی»، «ایجاد معیاری برای سنجش میزان تأثیر کتابخانه ملی بر تولید علم»، «بالا بردن سطح تولید علم در کتابخانه ملی» و «از بین بردن موانع پیشرفت تحقیق و پژوهش در کتابخانه ملی»، اشاره کرد.

تاکنون تعداد بسیاری از پژوهشگران توانسته‌اند از اتاق‌های ویژه «سرای پژوهش» واقع در کتابخانه ملی استفاده کنند، همچنین این کتابخانه اکنون با دارا بودن چند اتاق مخصوص برای پژوهشگران، ارائه دهنده خدمات معقول و استاندارد به آنها است چراکه توانسته امکاناتی نظیر میز و صندلی، قفسه کوتاه، فایل اداری، خط تلفن، خط اتصال به شبکه کابل مستقیم، یک دستگاه رایانه مجهز به نرم‌افزارهای مورد نیاز پژوهشگر، تخته وایت برد، برخی منابع چاپی از جمله قرآن کریم، واژه‌نامه (یک زبانه و دو زبانه)، تقویم رومیزی، دسترسی به نرم‌افزار «جامع رسا» و نما متن و دسترسی به پایگاه‌های اطلاعاتی علمی معتبر مانند ROSE - NET را برای پژوهشگران فراهم کند و سهم بی‌بدیلی در ایجاد و توسعه فضاهای مساعد پژوهشی در کشور را ایفا کند.

پژوهشگران با تکمیل فرم درخواست و ارائه یک قطعه عکس، تصویر آخرین مدرک تحصیلی، تصویر شناسنامه یا کارت ملی و ارائه سوابق پژوهشی می‌توانند «کارت پژوهشگری» خود را دریافت و از خدمات «سرای پژوهش» بهره‌مند شوند، همچنین پژوهشگران متقاضی خارجی علاوه بر مدارک فوق باید اصل و کپی گذرنامه را هنگام مراجعه همراه داشته باشند.

بر اساس این گزارش، «سرای پژوهش» سازمان اسناد و کتابخانه ملی دربردارنده  21 اتاق است که پژوهشگران می‌توانند حداکثر در 4 دوره سه ماهه از این اتاق‌های ویژه استفاده کنند.
 
  1391/06/26
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.