سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    10/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
بهره‌وري از موقوفات در سال جهاد اقتصادي بايد با شيب تندتري صورت گيرد

سرپرست سازمان اوقاف و امور خيريه كشور با بيان اينكه نگاه جوانان به حوزه وقف مناسب نيست كه اين ديدگاه بايد در سال جاري متحول شود، گفت: بهره‌وري از موقوفات در سال جهاد اقتصادي بايد با شيب تندتري صورت گيرد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان اوقاف و امور خيريه، حجت الاسلام علي محمدي در مراسم اختتاميه همايش مديران اين سازمان بسياري از اقدامات انجام گرفته توسط سازمان در سال هاي اخير را مقدمه‌اي جهت تحقق اهداف اصلي اين سازمان برشمرد.

وي هدف و وظيفه اصلي سازمان اوقاف را خدمت به قرآن و اهل بيت خواند و اظهار داشت: خدمت به دين خدمت به مردم و جامعه است و هدف غايي آن توسعه اسلام بعنوان برترين دين آسماني است.

حجت الاسلام محمدي اقداماتي نظير تشكيل سامانه جامع بانك اطلاعات، موقوفات و بقاع و نيز به‌روز كردن مال الاجاره‌ها و اجراي نيات واقفين را مقدمه‌اي براي رسيدن به اين اصل و اساس مهم در سازمان اوقاف بيان كرد و با اشاره به اينكه بسياري از اين فعاليت‌ها بايد در دو يا سه دهه پيش صورت مي‌گرفت بيان كرد: فراهم كردن مقدمات نخستين گام براي دست‌يابي به اهداف است از اين رو عبور سريع اما دقيق از روي مقدمات ما را به سوي هدف حقيقي كه تحقق سند چشم انداز كشوري با محوريت خدمت به قرآن و اهل بيت است هدايت خواهد كرد.

نماينده ولي فقيه وحدت رويه را رمز اجراي مطلوب برنامه‌هاي سازمان اوقاف تلقي كرد و وحدت و هم دلي را عامل موفقيت و بهره‌گيري بهتر از امكانات موجود خواند.

وي در ادامه با تأكيد بر ظرفيت‌هاي گسترده موجود، سازمان اوقاف و امور خيريه را از اين منظر متفاوت با ساير بخش‌هاي و سازمان‌هاي كشور دانست و عنوان كرد: با بهره گيري از رموزي چون اتحاد، همراهي و همدلي امكان استفاده مطلوب و به فعل رساندن ظرفيت‌هاي بالقوه اين سازمان ايجاد خواهد شد.

حجت الاسلام محمدي از ادارات كل در استان‌ها و شهرستان‌ها خواست با اعتماد كامل نسبت به اجرايي شدن برنامه و تحقق اهداف فعاليت نموده و از ايجاد مانع در مسير حركت سازمان بپرهيزند.

نماينده ولي فقيه افزود: ستاد مركزي، مديريت‌ها و معاونت‌هاي سازمان بايد تمامي تلاش خود را براي حل و فصل مشكلات و رفع موانع موجود به كار گرفته و با جديت و سرعت فرايند اجرايي امور را تسهيل نمايند.

وي با اشاره به وجود بيش از 900 استقتاء مقام معظم رهبري در خصوص وقف و كتاب تحريرالوسيله امام خميني (ره) كه در اين باب به رشته تحرير در آمده است، اين منابع را كانون قوانين خدا و پيامبر (ص) دانست و تصريح كرد: احكام شرعي بايد براي مردم بازگو شود تا با آگاهي از اين گونه مسائل به مبارزه با زياده خواهان برخاسته و برابر آنان قيام نمايند.

حجت الاسلام محمدي شايسته شناسي و شايسته سالاري در كنار برنامه محوري را از مهمترين رويكردهاي سازمان اوقاف در سال جاري خواند و اظهار داشت: سياست اين سازمان در سال جاري در رابطه با بقاع متبركه تبديل آن به قطب‌هاي فرهنگي با اجراي برنامه‌هاي فرهنگي در امامزادگان و اماكن متبركه و نيز موقوفاتي است كه داراي نيات فرهنگي بدون قيد مكان هستند، براي اين مصارف عنوان كرد.

وي از مداحي و سخنراني شايسته در مراسم گوناگون بعنوان غذاي معنوي مردم نام برد و استفاده از اين امكانات را براي جذب اقبال عمومي نسبت به اماكن متبركه بسيار مفيد و موثر ذكر كرد.

سرپرست سازمان اوقاف و امور خيريه كشور تصريح كرد: چنانچه با برنامه‌ريزي بلندمدت و جهت دار اين اماكن متبركه را به مراكز فرهنگي و تبليغي مبدل نماييم، با توجه به ارادت و علاقه مردم به امامزادگان و اماكن متبركه اين اماكن با رونق بسياري مواجه شده و قطب‌هاي فرهنگي به سرعت شكل مي‌گيرند.

حجت الاسلام محمدي تبليغات و فعاليت‌هاي فرهنگي اين سازمان را جهت رسيدن به اين افق ناكافي ذكر و تأكيد كرد: اين اقدامات در حال حاضر پاسخگوي نياز مخاطبان نيست به طوريكه هم اكنون امامزاده‌ها بايد براي تمامي اقشار، سنين و مخاطبان برنامه برگزار كرده و فعاليت فرهنگي داشته باشد.

وي از معاونت فرهنگي سازمان اوقاف خواست گروهي را به منظور تبليغات جامع براي امامزادگان در كنار تشكيل گروه‌هاي مشاوره ايجاد كند.

نماينده ولي فقيه مهمترين الويت در حوزه موقوفات را بهره‌وري موقوفات برشمرد كه اين اقدام در سال جهاد اقتصادي بايد با شيب تندتري صورت پذيرد.

نماينده ولي فقيه در سازمان اوقاف و امور خيريه بازرسان را به تهيه گزارش‌هاي مستند از ادارات به صورت سه ماه يك بار ملزم نمود و خاطرنشان كرد: از اين طريق برنامه‌هاي سال 90 به صورت گام‌به‌گام مديريت خواهد شد.


خبرگزاري فارس

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.