سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    10/29/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
مرکز پژوهش‌ها نکته‌های بایسته‌های جهاد اقتصادی را تشریح کرد


دفتر مطالعه‌هاي اقتصادي مرکز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي نکته‌هايي را در مورد بايسته‌هاي جهاد اقتصادي منتشر کرد. به گزارش خبرگزاري خانه ملت (www.icana.ir) ، به نقل از روابط عمومي مرکز پژوهشها، دفتر مطالعات اقتصادي اين مرکز در مورد بايسته‌هاي جهاد اقتصادي نکاتي را برشمرده است که عبارتند از:

?-مفهوم جهاد از ديدگاه رهبري را مي‌توان حرکتي جهشي با نيت اعتلاي اسلام و افزايش عزت و پيشرفت ملت ايران در عرصه‌اي دانست که دشمن در مقابله با پيشرفت کشور و ملت حضور دارد.

? – مصاديقي مانند مصرف درست، پرهيز از اسراف و تلاش بي‌وقفه براي حل مشکلات مردم و مفاهيم موردي تاکيدي مانند سهيم‌بودن آحاد مردم و مسئولان در جهاد و احساس بي‌نيازي به بيگانگان را مي‌توان از فرمايشات رهبري در مورد جهاد اقتصادي استخراج کرد.

? – از الزامات جهاد اقتصادي در نگاه مقام معظم رهبري اتحاد کلمه و پرهيز از حاشيه‌سازي و از شاخص‌هاي اين نوع جهاد رشد اقتصادي پيش‌بيني شده در برنامه پنجم توسعه است.

? – هر تلاش مضاعفي جهاد نيست، زيرا تلاش مضاعف در مسير غلط نه تنها موجب اصلاح نمي‌شود، بلکه به تباهي بيشتر مي‌انجامد.

?- در جهاد اقتصادي بايد مواردي مانند هدف جهاد، نيت مقدس، وجود دشمن و مباحثي مانند نيروهاي جهادگر، طرح و نقشه جهاد و ستون پنجم مشخص شود.

? – به نظر مي‌رسد مي‌توان هدف جهاد اقتصادي در ايران را دستيابي به اهداف اقتصادي قانون اساسي، سند چشم‌انداز و برنامه‌هاي توسعه (خصوصا اهداف اقتصادي سياست‌هاي کلي برنامه پنجم توسعه) دانست.

? – دشمنان بين‌المللي جهاد اقتصادي را مي‌توان تحريم اقتصادي و رقباي اقتصادي کشور خصوصا در دستيابي به اهداف سند چشم‌انداز دانسته و دشمنان داخلي اين جهاد را فقر، اختلاف طبقاتي، تورم، بيکاري و فساد بر شمرد.

? – به نظر مي‌رسد يکي از موانع پيشرفت و جهاد اقتصادي در کشور فرهنگ اقتصادي ناصحيح موجود در جامعه است و بايد به عنوان يک جهاد اقتصادي نگاه مردم به تلاش اقتصادي، فعالان اقتصادي و معيشت اقتصادي يک مسلمان تصحيح يا تکميل شود.

? – نيروهاي جهادگر اقتصادي به سه دسته مسئولان، مردم و فعالان اقتصادي تقسيم مي‌شوند. در ترغيب فعالان اقتصادي به جهاد در اين حوزه بايد سوء‌مديريت‌هاي موجود در اقتصاد کشور که اعتماد آنها را از بين مي‌برند مرتفع شده و با بهبود فضاي کسب و کار، پيش‌بيني‌پذيرشدن متغيرهاي اقتصاد، جلوگيري از انحصار و مبارزه با فساد و رانت موجب ترغيب آنها به جهاد اقتصادي شد.


?? – داشتن طرح و نقشه براي جهاد اقتصادي همانند جهاد نظامي از ضروريات است. پايبندي به برخي طرح‌ها که توسط نخبگان کشور تهيه شده است در اين مسير تا حدودي راهگشاست، اما طرح اصلي جهاد همان الگوي اسلامي – ايراني پيشرفت است که هنوز طراحي نشده و بيان کننده دکترين نظام است.

??- نبايد در جهاد اقتصادي با پراکنده‌ساختن نيروها به جنگ همزمان در چند عرصه پرداخت، بلکه بايد حل مشکلات (جهاد با دشمنان) را اولويت‌بندي کرد. در اولويت‌بندي مشکلات، بايد مشکلاتي مانند فساد که وجود آنها مانع از حل مشکلات ديگر است و نيز مشکلات داراي فوريت مانند تحريم را اولويت داد.

?? – ستون پنجم در جهاد اقتصادي را بايد هم افرادي دانست که مردم را نااميد مي‌کنند و هم کساني که به ارائه طرح‌هاي نادرست و نابخردانه مي‌پردازند.

در پايان اين گزارش آمده است: براي جلوگيري از عدم وحدت و نيز حاشيه‌سازي‌ها بايد موارد ذيل رعايت شود:

مسئولان کشور بايد مبارزه با نفسانيات و منيت‌ها و نيز اصلاح انگيزه‌ها و نيت‌ها را جدي‌تر بگيرند.

تبعيت از قانون بايد در جامعه و نزد مسئولان حاکم شود.

قوه قضائيه و دادستان کل کشور در عين حال که به بررسي شکايت‌ها و اعتراض‌ها با درستي و سرعت مي‌پردازند بايد با اتهام زنندگان بدون سند به شدت و سرعت برخورد کنند تا سرمايه‌اجتماعي حاکميت تضعيف نشده و از بين نرود.

خبرگزاري خانه ملت (www.icana.ir)

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.