سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    10/28/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
جهاد اقتصادی، مبارزه‌ای مقدس برای خنثی‌كردن توطئه‌ها عليه نظام/28نهادينه‌شدن تفكر اقتصاد اسلامی نيازمند حركت جهادی است


گروه سياسي: منتخب مردم تهران در مجلس با بيان اينكه افكار اقتصاددانان ما تحت تأثير افكار سرمايه‌داري غربي و يا چپ سوسياليستي است و تفكر اقتصاد اسلامي كه بر مبناي عدل و قسط است در آنها نهادينه نشده، تغيير اين مسئله را نيازمند حركتي جهادي دانست.

اسدالله بادامچيان، منتخب مردم تهران در مجلس و قائم مقام حزب موتلفه اسلامي در گفت‌وگو با خبرگزاري قرآني ايران (ايكنا) با بيان اينكه انقلاب اسلامي و نهضت حضرت امام(ره) يك انقلاب جهادي بود تصريح كرد: وقتي امام(ره) در سال 41 حركت خود را شروع كردند از ملت به اين دليل كه اسلام درخطر است حركت جهادي را خواستار شدند.

وي افزود: ظرف مدت يك ماه در قضيه انجمن‌هاي ايالتي ولايتي اين حركت چنان عظيم شد كه مردم همه به صحنه آمدند به همين دليل مي‌گويم كه حركت امام يك حركت جهادي بود؛ در جريان 15 خرداد مقاومت ملت ما يك مقاومت جهادي بود در 17 شهريور حركت ملت يك حركت جهادي بود.

اين نماينده مجلس هشتم با بيان اينكه اين روحيه جهادي بعد از پيرزوي انقلاب اسلامي نيز همواره براي ملت ايران راهگشا بوده است، اظهار كرد: در دوران دفاع مقدس نيز با همين روحيه زن و مرد كوچك و بزرگ در اين نبرد شركت داشتند و اين مسئله را وظيفه جهادي خود مي‌دانستند.

بادامچيان يادآور شد: بايد به اين مسئله نيز اشاره داشت كه رأي 98 درصدي مردم به نظام جمهوري اسلامي در 12 فروردين سال 58 نيز خود يك حركت جهادي بود.

قائم مقام حزب موتلفه اسلامي در تشريح مفهوم جهاد گفت: ما واژه سعي را داريم كه به مفهوم دويدن دنبال كاري است يك جهد به معناي كوشش و انجام كاري به شكل جدي است ولي واژه جهاد به معناي كار با تمام قوا و همه وجود است.

وي با بيان اينكه قرآن كريم مردم را به كار جهادي البته نه صرفا در مفهوم نبرد و مبارزه تشويق كرده گفت: امروز كشور از نظر اقتدار نظامي، سياسي و مديريتي در وضعيت بسياري خوبي قرار داريم و تنها در اقتصاد مشكلاتي داريم و با وجود همه اقدامات انجام شده بايد اعتراف كرد كه وضعيت عدالت در كشور به فرموده مقام معظم رهبري مطلقا قابل قبول نيست و هنوز اين چارچوب برخاسته از فقه اسلام نيست و افكار اقتصاددانان ما تحت تأثير افكار سرمايه‌داري غربي و يا چپ سوسياليستي و غيره است و تفكر اقتصاد اسلامي كه بر مبناي عدل و قسط است در آنها رسوخ نكرده است.

بادامچيان با تأكيد بر اينكه رفع اين معضلات اقتصادي صرفا با يك حركت جهادي امكان‌پذير است، اظهار كرد: جهاد متعلق به همه است و همه اعم از مسئولان و مردم بايد در اين عرصه حضور فعال داشته باشند اليته بيش از همه مسئولان و دستگاه‌هاي اجرايي بايد به وظيفه خود عمل كنند.

اين نماينده مجلس با بيان اينكه متأسفانه تا كنون كار ويژه جهادي در اين عرصه در سال جاري از سوي دولت مشاهده نشده گفت: دولت در اين راستا بايد مصمم باشد و برنامه‌ريزي دقيقي داشته باشد و مديران متخصصي را در رأس امور قرار دهد كه ضمن اين كه اطلاعات تئوري خوبي دارند داراي تجربه كاريي بالايي نيز باشند.

منتخب مردم تهران در مجلس در ادامه هماهنگي بين مسئولان اجرايي و نيز همكاري بين قواي سه‌گانه را از الزامات تحقق جهاد اقتصادي بيان كرد و گفت: بايد ساختارهاي مناسب براي تحقق اين شعار در كشور فراهم شود و در اين راستا هماهنگي بين سياست‌ها و برنامه‌هاي اجرايي ضروري است كه بايد بين مجلس و دولت صورت گيرد و در كنار آن قوه قضائيه بايد مسئله بازدارندگي از فساد را دنبال كند.

بادامچيان در پايان با اشاره به در پيش بودن انتخابات مجلس نهم اظهار كرد: اميدواريم كساني به مجلس نهم راه يابند كه در كنار عقل سياسي عقل اقتصادي هم داشته باشند و بتوانند قوانين مناسبي را براي ايجاد زيرساخت‌هاي جهاد اقتصادي وضع كنند.

خبرگزاري قرآني ايران (ايكنا)

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.