سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    10/28/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
درنشست بررسي راهكارهاي تحقق جهاد اقتصادي:جهاد اقتصادي اهداف اقتصادي كشور را با آرمان‌هاي مقدس پيوند مي‌زند


هدف از نامگذاري سال جهاد اقتصادي اين است كه فعاليت‌هاي اقتصادي كشور به‏سمت آرمان‌هاي ‌مقدس سوق پيدا كند و به‎نوعي بين اقتصاد و اهداف متعالي اسلامي پيوند برقرار شود.
به گزارش خبرنگار روابط عمومي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي، خبرگزاري فارس نخستين نشست تخصصي خود با عنوان «بررسي راهكارهاي تحقق جهاد اقتصادي» را با همكاري پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي و با حضور حجج اسلام علي‌اصغر هادوي‏نيا و سيدعباس موسويان اعضاي هيات علمي گروه اقتصاد اسلامي پژوهشگاه برگزار كرد.
آقاي موسويان در ابتداي اين نشست گفت: واژه «جهاد» از واژه‌هاي اصيل اسلامي است و در روايات و فرهنگ اسلامي جايگاه ويژه‌اي دارد. به نظر مي‌رسد كه مقام معظم رهبري در انتخاب امسال به نام جهاد اقتصادي چند رويكرد ويژه داشته‌اند؛ نخستين رويكرد اين است كه فعاليت اقتصادي به سمت آرمان ‌اقتصادي و مقدس سوق پيدا كند و به نوعي بين اقتصاد و اهداف متعالي اسلامي پيوند برقرار شود.
وي ادامه داد: دومين رويكرد به كيفيت تلاش برمي‌گردد و زماني از واژه جهاد استفاده مي‌شود كه تلاش در نهايت جان‌فشاني صورت گرفته و انسان از تمام ظرفيت خود استفاده كند و نكته سوم اين است كه زماني از واژه جهاد استفاده مي‌شود كه مانع بزرگي بر سر راه رسيدن به اهداف وجود داشته باشد.
وي گفت: هدف مقام معظم رهبري با نامگذاري امسال به نام جهاد اقتصادي اين بود كه نشان دهد دشمن در راستاي شكست انقلاب اسلامي در مسير رشد و اهداف اقتصادي كشور سنگ‌اندازي مي‌كند و بايد در جهت مقابله با آن،‌ حركت‌هاي اقتصادي كشور جهاد‌گونه بوده تا در اين جهاد، دشمن شناخته شود. ابزار‌ها و شيوه‌هاي به‎كار‌گيري براي رسيدن به اهداف اقتصادي كشور نيز بايد مقدس شمرده شود؛ اگر به اين رويكرد‌ها توجه شود جهاد اقتصادي محقق مي‌شود.
آقاي موسويان در ادامه براي عملي شدن اين شعار گفت: بايد براي رسيدن به هدف و تحقق جهاد اقتصادي در عمل، همه سازمانها، نهادها و ارگان‌ها و مردم دست به دست يكديگر بدهند و هر كس در حوزه مسئوليت و مأموريت خودش، تلاش كند. وي ادامه داد: در حوزه قانون‌گذاري و ضروري است توجه كنند كه چه قوانيني براي حركت و خيز و جهش‌ اقتصادي كه در كشور مي‌خواهد رخ بدهد چه قوانين مناسبي لازم است و چه قوانيني در حال حاضر، دست و پاگير و مانع هستند. براي چنين جهش و حركتي، تركيب جديد كميسيون ويژه جهاداقتصادي مجلس تركيب خوبي است؛ اين كميسيون بايد قوانين اقتصادي را مرور كند و ببيند كه كدام قوانين امروز خلاء و نواقص دارد و آن خلاء‌ها و نواقص را از بين ببرند.
اين عضو هيات علمي گروه اقتصاد پژوهشگاه تاكيد كرد: قوه مجريه و دولت از جهت اهداف و آرمان‌گرايي، دولتي آرمان‌گرا است؛ اما بايد با مشورت گروه‌هاي تخصصي و كارشناسي، يك برنامه‌ريزي متناسب با ايده‌هاي‌ مقام معظم رهبري را طراحي كند. دولت بايد با متخصصين حوزه‌هاي مختلف، جلسات مشورتي داشته باشد و در چارچوب برنامه‌هاي 5 ساله و بودجه سالانه، بهترين گزينه‌ها را انتخاب كند؛ يعني با سرعت و دقت يك سرمايه‌گزاري انساني داشته باشد تا بهترين گزينه‌ها را انتخاب كند، در عين حال كه نظارت دولت را بالا مي‌برد، سرعت و دقت را نيز در اجراي پروژه‌ها داشته باشد.
وي در مورد قوه قضائيه نيز گفت: در قوه قضائيه نيز بايد يك تحولي صورت بگيرد؛ در قوه قضائيه درحال حاضر مشكلات و موانع جدي در حركت صحيح و مطلوب اقتصادي كشور وجود دارد و اين مشكلات بايد شناسايي و تعريف شود، جرائم اقتصادي و مشكلات و موانع قضايي اقتصادي شناسايي و قوانين مناسب براي آنها طراحي بشود و با يك سرعت و دقت عمل بالايي در اين مسئله مثلاً با تأسيس شوراهاي ويژه و كارشناسي و با تربيت قضات و نيروهاي متخصص قضايي در حوزه اقتصاد به توان در اين عرصه نيز يك خيز جدي اقتصادي برداشت.
وي در پايان با اشاره به نقش مردم در عملي شدن اين شعار نيز گفت: از مردم انتظار مي‌رود كه به صورت جدي با دولت و مجلس همكاري كنند و منافع زود‌گذر مادي را مدنظر نداشته باشند بلكه منافع بلند مدت و ايده‌هاي آرماني و فكرهاي مقدس و بلند را ببينند.
در بخش ديگري از اين نشست آقاي هادوي‌نيا در پاسخ به اين پرسش كه: «با توجه به اينكه جهاد بار معنايي فرهنگي دارد چه موانعي در كشور وجود دارد كه از تركيب واژه جهاد اقتصادي استفاده مي‌شود؟»، گفت: مفهوم جهاد در فرهنگ اسلامي به منزله تلاش و فراي كوشش حد معمول شمرده مي‌شود و مفهوم ديگري كه از جهاد فهم شده مبارزه‌طلبي است، مصداق بارز جهاد همين مبارزه‌طلبي محسوب مي‌شود. در قرآن كريم و فرهنگ اسلامي، شيطان و نفس اماره به معناي دشمن معرفي مي‌شود كه به نوعي جهاد اكبر نيز هست؛ بنابراين در مفهوم جهاد دو عنصر وجود دارد و مصاديق آن متفاوت است.
وي با بيان اين كه معمولاً جهاد به منزله جنگيدن تلقي مي شود، تصريح كرد: البته جهاد در بعضي از آيات قرآن به منزله جهاد اكبر و به نوعي جهاد اقتصادي نيز به كار رفته است. از آنجا كه در زمان مختلف ترفند‌هاي دشمن براي عزت نگرفتن مسلمانان متفاوت است، معناي جهاد نيز تفاوت پيدا كرده و شكل‌هاي متفاوت پيدا مي‌كند.
آقاي هادوي‌نيا گفت: در سه ـ چهار سده اخير اقتصاد در جهان شكل محوري به خود گرفته است، كشور‌هاي استكباري سعي دارند با امتياز اقتصادي كه دارند بر ساير كشور‌ها استيلاي فرهنگي پيدا كنند و ما بايد با جهاد اقتصادي سعي كنيم خود را به سطح پيشرفت اقتصادي آن كشور‌ها برسانيم.
وي در مورد رابطه فرهنگ و اقتصاد افزود: فرهنگ، مشتمل بر ارزش‌ها و رسوم و اخلاقيات است و يكي از سرمنشأهاي فرهنگ، مذهب است. بنابراين فرهنگ پشتوانه‌اي براي رفتار اختياري و اجتماعي آدمي است و اقتصاد‌دانان كلاسيك به رابطه فرهنگ و اقتصاد به دليل اينكه اقتصاد را داراي قوانين جهان‎شمول مي‌دانستند، باور نداشتند اما مكاتب ديگر اقتصادي از جمله نهادگرايان به تاثير فرهنگ و اقتصاد باور داشتند و معتقد بودند كه فرهنگ‌هاي مختلف، اقتصاد‌هاي مختلف دارد.
آقاي هادوي نيا در پاسخ به اين سئوال كه مدل استراتژيك مقام معظم رهبري براي پيشرفت كه شامل مثلث اصلاح مصرف، همت و تلاش مضاعف و جهاد اقتصادي است، چه مزيت‌هايي دارد، گفت: بحث از اصلاح الگوي مصرف؛ يعني همان اصلاح تخصصي درآمد و به عبارت ديگر يعني وقتي الگوي مصرف اصلاح شد، قسمتي از درآمد، پس‌انداز مي‌شود، بنابراين سال «اصلاح الگوي مصرف» در حقيقت «سال تخصيص درآمد» بود كه افراد و دولت بتوانند مصرف كلان و خرد را اصلاح بكنند و سپس پس‌انداز فردي و كلان را در واقع اصلاح كنند و در سال همت و تلاش مضاعف بحث اين بود كه بعد از پس‌انداز، اين پس‌انداز بايد در بخش توليد به كار رود و سرمايه‌گذاري بشود و اين سرمايه‌گذاري بايد طوري باشد كه بتواند كارآمدي بيشتري را به همراه داشته باشد و اين با تلاش بيشتر مي‌تواند همراه باشد تا بتواند محصول بهتري را بدهد.
وي ادامه داد: هر كدام از اين سال‌ها يك تجربه‌اي براي فرد و دولت است كه نشان مي‌دهد كه مي‌توان كاري را انجام داد و جهش در آن نيز ممكن است و در واقع اين سال‌ها، دوره‌هايي هستند كه بايد براي اجراي آن در نظام اقتصادي تببين بشود و اين سه دوره در حقيقت قابل تكرار هستند تا بتوانيم آن عقب ماندگي‌هاي گذشته را جبران كنيم.
آقاي هادوي نيا در پايان صحبت هاي خود در مورد رابطه الگوي اسلامي ـ ايراني پيشرفت و عدالت با جهاد اقتصادي نيز گفت: الگوي پيشرفت در واقع يك حركت پيشرفت اقتصادي را نشان مي‌دهد و مفهوم عدالت يك حركت جهش گونه است به سوي يك هدف مقدس كه آن هدف مقدس، در واقع تأمين‌كننده عدالت است، يعني خودش بعضي از راه‌كارها و ابزارها را نفي مي‌كند و بعضي از ابزارها را نيز تاييد مي‌كند، به عنوان نمونه ماليات‌هايي را معرفي مي‌كند كه بتواند سطح عدالت را در جامعه داشته باشد؛ يعني تا آنجايي كه مي‌تواند فاصله طبقاتي را كاهش دهد و طوري نباشد كه يك رقابت غيرقانوني در جامعه پديد آيد و در حقيقت يك نوع تعاون و هم‌ياري در بين افراد جامعه به وجود بيايد تا زمينه عدالت را در جامعه فراهم كند و عقايد رفتاري نهادهاي فرهنگي نيز كمك به برقراري عدالت در جامعه نيز مي‌كند.

http://iict.ac.ir/پژوهشگاه فرهنگ وانديشه اسلامي

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.