سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    12/04/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
كتاب ‌نتايج و دستاوردهاي جهاد اقتصادي‌ به چاپ رسيد

كتاب نتايج و دستاوردهاي جهاد اقتصادي همزمان با سال جهاد اقتصادي از سوي مركز پژوهش‌هاي اسلامي صدا و سيما منتشر شد.

محمد‌حسين حسيني‌هرندي در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم، با اشاره به چاپ اين كتاب اظهار داشت: جهاد اقتصادي عرصه‌اي است كه با برنامه‌ريزي صحيح و تدارك زمينه و شناخت عوامل مؤثر در آن و نيز تبيين اهداف بلندمدت و رهاورد نهايي آن، مي‌توان به نتايج و دستاوردهاي اساسي در ابعاد مختلف اجتماعي، فرهنگي، سياسي و اقتصادي دست پيدا كرد.
وي خاطرنشان كرد: اين كتاب حركت مجاهدانه و كوشش مجدانه در عملكرد اقتصادي جامعه را بررسي كرده و بر آن بوده تا با نگاهي ديني و رسانه‌اي به اين نتايج بپردازد.
بنا به گفته نويسنده كتاب نتايج و دستاوردهاي جهاد اقتصادي از سوي مركز پژوهش‌هاي اسلامي صدا و سيما و با تيراژ هزار و 500 كتاب به چاپ رسيده است.
وي با بيان اينكه كتاب نتايج و دستاوردهاي جهاد اقتصادي از چهار فصل تشكيل شده است، گفت: در فصل‌هاي اين كتاب به ديپاچه، كليات، نتايج و آثار جهاد اقتصادي از منظر فرهنگي، اقتصادي، سياسي و اجتماعي و كتابنامه پرداخته مي‌شود.
حسيني‌هرندي نظام اقتصادي اسلام، چيستي جهاد، نتايج و آثار اجتماعي جهاد اقتصادي، نقش رسانه در ترويج نتايج و آثار جهاد اقتصادي و نتايج و آثار اقتصادي جهاد اقتصادي را از جمله موضوعات زيرمجموعه فصل‌هاي اصلي اين كتاب ذكر كرد.
در فصل نظام اقتصادي اسلام آمده است: يكي از نظام‌هاي اجتماعي در اسلام كه از يك سو، خاستگاه الهي و اصولي قرآني دارد و از سوي ديگر، با عقل آدمي شكل گرفته، نظام اقتصادي است.
نويسنده در ادامه خاطرنشان كرده است: مقولاتي چون اعتماد به روز‌رساني الهي، تدبير خداوند در رفع نيازهاي آدمي، تأكيد بر اقتصاد به عنوان رمز حيات جامعه و استنادهاي فراوان قرآني به مباحث اقتصادي همچون آب، زمين، معدن، دام و كار و نگاه فرهنگي و سياسي به اقتصاد نشان‌دهنده اهميت جنبه ديني اين مسئله است.
در اين فصل تصريح شده است: هدف اصلي دستورهاي اقتصادي اسلام و محور اصلي اين آموزه‌ها، تأمين نيازهاي مادي افراد به صورت عادلانه و مناسب با اهداف اسلامي است كه در قسمت‌هاي بعد به آن بيشتر پرداخته مي‌شود. نظام اقتصادي جدا از نظام‌هاي ديگر اجتماعي، سياسي و فرهنگي، جداشدني ناصحيح است و حاصلي جز كاهش كارايي و بهره‌وري جامعه ندارد.
نويسنده با اشاره به سخني از امام خميني(ره) گفته است: مجموعه قواعد اسلامي در مسائل اقتصادي، هنگامي كه در كل پيكره اسلام به صورت يك مكتب منسجم ملاحظه شود و همه‌جانبه پياده شود، بهترين شكل ممكن خواهد بود.
نتايج و دستاوردهاي جهاد اقتصادي از نظر ماهيتي در سه دسته در اين كتاب قرار گرفته است، نتايج اساسي كه به ‌طور مستقيم به خواست‌ها و نيازهاي زيستي مربوط مي‌شوند، نتايج عملي كه دست‌يابي به محصول يا نتايج، قابل مشاهده و ملموس و معمولاً قابل اندازه‌گيري است و نتايج ارزشي و فرهنگي كه بياني است از ايدئولوژي‌هاي سياسي يا مذهبي نظام‌هاي ضوابط اخلاقي عام مانند برابري و عدالت است.
در بخش نتايج و دستاوردهاي نهايي جهاد اقتصادي آمده است: از نظر اسلام، مال و اشيايي كه در زندگي انسان استفاده مي‌شود، هرگز هدف زندگي نيست و هرگز نبايد به آن اصالت داد. مال در زندگي آدمي، تنها وسيله‌اي است براي رسيدن به كمال انساني و مي‌تواند انسان را در طريق تكامل معنوي ياري دهد.خبرگزاري فارس

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.