سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    12/01/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
جهاد اقتصادی از نظر آیت الله جوادی آملی

اگر انسان فن اخلاق را بازبيني کند، از بوي بد گناه رنج مي برد

حضرت آيت الله جوادي آملي در درس اخلاق، اظهار داشت: تعبير قرآن کريم اين است که گناه، بدگفتن، بدرفتن، بدديدن و مانند آن آئينه دل را غبارآلود مي کند و وقتي اين آئينه چند بار غبار گرفت جايي را نشان نمي دهد.

استاد برجسته حوزه علميه تصريح کرد: در سوره حج مي فرمايد؛ آن چيزي که بايد ببيند، چشم دل است که آن را بستند. در سوره مبارکه طاها و اسراء نيز تاکيد مي کند که وقتي يک عده اي کور محشور مي شوند به خدا مي گويند که در دنيا چشم داشتند و چرا در اينجا بي چشم هستند. ذات اقدس الهي به آنها مي فرمايد که شما را کور محشور نکرديم، بلکه هر طوري که در دنيا بوديد به همان صورت شما را محشور کرديم.

مفسر قرآن کريم تاکيد کرد: اين افراد کور نيستند، به دليل اينکه جهنم و جهنميان و شعله هاي آتش را مي بينند، ولي بهشت و حوريان و مردان حق را نمي بينند. اين افراد در دنيا هم به همين صورت زندگي مي کنند؛ يعني مسجد و حسينيه و مراکز علمي و راه نور را نمي بينند و فقط مراکز فساد و برهنگي را مي بينند.

آيت الله جوادي آملي افزود: اينهايي که در قيامت کور محشور مي شوند به اين معنا نيست که کور مطلق هستند و هيچ جا را نمي بينند، بلکه تمام مسائل دردآور را مي بينند و خروش آنها را مي شنوند ولي معارف الهي را نمي بينند.

وي با بيان اينکه اگر انسان درست رفتار کند، جهان هم پاسخ رفتار او را درست مي دهد، افزود: اين معارف را مي توان ديد، ولي ديدن آن با قلب است، در صورتي که ما قلب را برابر آيه سوره حج، کور نکنيم.

معظم له گفت: چشم دل برخي افراد کور است و کوربودن دل به اين است که اين آئينه غبارآلود مي شود. گناه چرک دل است و وقتي اين چرک چندلايه شد، در دل رسوب مي کند.

آيت الله جوادي آملي با اشاره به برخي کاربردهاي اخلاق، گفت: اخلاق براي اين است که انسان مواظب باشد؛ اگر انسان مراقب نباشد و سرش را خم نکند و درونش را نگاه نکند و عکس خودش را در آئينه دل نبيند، نمي فهمد که دل غبار گرفته است يا نه؛ ولي وقتي هر روز مراقب خودش باشد، سري به درونش بزند و روياهاي خوبي داشته باشد، مي فهمد که اين آئينه شفاف است.

مفسر بزرگ قرآن کريم با يادآوري اين نکته که وقتي آئينه شفاف شد خيلي از اسرار در درونش مي تابد، اظهار داشت: تمام کوشش و تلاش فن اخلاق اين است که اين قلب را به صورت آئينه نگه دارد. بعد هم به ما مي گويند که اين آئينه را به کدام طرف نگه داشته باشيم. اگر انسان آئينه شفاف را به طرف قرآن و عترت نگه داشته باشد در اين آئينه، معارف مي تابد؛ آن وقت هرگز نيل به آلودگي نمي کند.

معظم له تاکيد کرد: انسان وقتي فن اخلاق را بازبيني کرد، بوي بد گناه، او را رنج مي دهد.

آيت الله جوادي آملي در بخش ديگري از فرمايشات خودشان به تشريح نامه 21 اميرالمومنين عليه السلام از کتاب شريف نهج البلاغه پرداخت و تصريح کرد: تمام دشمنان صف بستند که نام مبارک حضرت اميرالمومنين عليه السلام را محو کنند و تمام دوستان در اثر ترس، صف بستند که نام مبارک ايشان را نبرند اما نام حضرت امير در شرق و غرب عالم وجود دارد.

وي مديريت را از بهترين نعمت هاي الهي دانسته و گفت: جهاد اقتصادي هم تلاش و کوشش در تحصيل اقتصاد سالم وهم اجتهاد در مصرف کردن اين اقتصاد به دست آمده است و هم جلوگيري از اسراف و تبذيراست.

استاد برجسته حوزه علميه تاکيد کرد: جمعيت کشور ما يک صدم جمعيت جهان است و ما تقريبا 10 درصد امکانات دنيا را در اختيار داريم و قطعاً بايد خودمان را به خوبي اداره کنيم.

آيت الله جوادي آملي افزود: اگر جمعيت ما يک درصد دنياست و امکانات کشور بيش از 10 درصد است، اداره کردن کشور مديريت خوب مي طلبد.

معظم له در پايان افزود: اگر در سوره مبارکه جن آمده است که جهنم هيزمي دارد و هيزم جهنم همين ظالمين هستند؛ اين مسئله روشن مي کند که جهنم وجود دارد، اين جهنم هيزم دارد و مشتعل مي شود، ولي هيزم جهنم را از جنگل نمي آورند، بلکه خود ظالمين هستند.


منبع خبر: www.esraco.org به نقل از:http://www.hawzah.net/

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.