سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    11/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
پيش‌نياز تحول در اقتصاد كشور درك ابعاد مفهوم جهاد اقتصادی است


درك كامل ابعاد مفهوم جهاد اقتصادي پيش‌نياز هرگونه تحولي در اقتصاد كشور است؛ نخبگان در عرصه‌هاي گوناگون متناسب با نامگذاري سال جهاد اقتصادي در جهت افزايش توان اقتصادي كشور و توليد علم تلاش كنند.

حسن مرادي، جانشين سازمان بسيج اساتيد كشور، در گفت‌وگو با خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا) با اشاره به سال جهاد اقتصادي گفت: مقام معظم رهبري با احاطه كاملي كه به مسائل مختلف دارند، سال جاري را جهاد اقتصادي ناميدند تا نخبگان در عرصه‌هاي گوناگون متناسب با اين نامگذاري در جهت افزايش توان اقتصادي كشور و توليد علم تلاش كنند و مسئولان كشور نيز با چنين ملاحظه‌اي رفتارهاي سياسي، اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي خود را تنظيم كنند.

وي افزود: در تمام عرصه‌هاي زندگي انسان هر آگاهي كه مي‌خواهد شكل بگيرد، بايد رنگ وبوي توحيدي داشته باشد، لازمه اين هدف اين است كه در حوزه توليد علم يك جهاد مضاعف صورت گيرد.

مرادي با بيان اينكه تاريخ علم در دو مقطع با اشكالاتي روبرو بوده است، افزود: مقطع اول قبل از اسلام است كه در با توجه به ارزش‌ها و مباني افراد نظرياتي شكل گرفته بود كه آن نظريات متأثر از ارزش‌هاي جاهلي رنگ وبوي غيرالهي داشت.

جانشين سازمان بسيج اساتيد كشور اظهار كرد: به لحاظ نظري التقاط در تاريخ علم مشهود است. بعد از دوران اسلامي كه فضاي تمدن‌سازي به غرب منتقل مي‌شود، مجدداً برگشتي به تاريخ قبل از اسلام شاهد هستيم و غيرتوحيدي بودن ويژگي علم غربي مي‌شود.

وي با ذكر اينكه دانشمندان الهي نيز در غرب وجود دارد، گفت: دانشمندان موحد قبل و بعد از اسلام وجود داشته است و در قرن كنوني انسان‌هاي زيادي هستند كه علم را موحدانه تئوريزه مي‌كنند، اما اين افراد در اقليت قرار دارند.

مرادي تصريح كرد: ميدان علم براي اينكه رنگ و بوي توحيدي و الهي داشته باشد و از زوائد پيراسته شود، نيازمند وجود تلاش علمي مجاهدانه است، علم در انديشه ديني زلال است؛ اما كساني كه علم را توليد مي‌كنند، ارزش‌هاي خود را در آن دخالت مي‌دهند.

وي با بيان اينكه ميدان جهاد علمي گسترده و عميق است، افزود: اين ميدان وسيع با چند سال تلاش محقق نمي‌شود، اين يك مسير طولاني است كه بايد جهت‌گيري خود را درست انتخاب كنيم.

جانشين سازمان بسيج اساتيد كشور افزود: بعد از انقلاب اسلامي اين مسير براي نيروهاي معتقد باز شده است، اما كاستي‌هايي نيز وجود دارد؛ لذا تلاش زيادي لازم است، البته حركت علمي آغاز شده و ثمراتي نيز داشته است.

حسن مرادي:
به لحاظ نظري التقاط در تاريخ علم مشهود است. بعد از دوران اسلامي كه فضاي تمدن‌سازي به غرب منتقل مي‌شود، مجددا برگشتي به تاريخ قبل از اسلام شاهد هستيم و غيرتوحيدي بودن ويژگي علم غربي مي‌شود
وي با تأكيد بر اينكه با مجاهدت با آن مختصاتي كه مورد نظر مقام معظم رهبري است، فاصله داريم، افزود: تاكنون افراد كمي با ويژگي‌هاي مورد انتظار وارد جهاد شده‌اند كه نمونه اين افراد شهيد چمران است.

مرادي اظهار كرد: شهيد چمران كه جهاد فرهنگي، علمي، سياسي، معنويت و غيره را در كنار هم انجام مي‌داد، فردي همه‌جانبه بود؛ اين‌گونه افراد در انديشه ديني و اسلامي توانسته بودند انواع گوناگون جهاد را در خود بپرورانند.

جانشين سازمان بسيج اساتيد كشوربا تاكيد بر اينكه شهيد چمران جزء قله‌ها است، افزود: البته در دامنه كوه افراد زيادي وجود دارند. لازمه شكل‌گيري فضاي جهادي اين است كه افراد به سمت قله‌هاي علم حركت كنند، اگر به مرحله‌اي برسيم كه افراد بيشتري جهاد را در ابعاد مختلف داشته باشند، سرعت و عمق پيشرفت ايران اسلامي صدها برابر امروز خواهد بود.

جانشين سازمان بسيج اساتيد كشور عنوان كرد: درك كامل ابعاد مفهوم جهاد اقتصادي پيش‌نياز هرگونه تحولي در اقتصاد كشور است، مسئولان بايد از اين شرايط به بهترين شكل استفاده كنند. با مديريت مدبرانه مقام معظم رهبري و دلسوزي نيروهاي انقلاب با مشكلات كمتري روبرو خواهيم شد. وي در پايان با اشاره به اهدف دشمن افزود: با توجه به اينكه حجم توطئه‌هاي دشمنان انقلاب بيشتر شده است و دشمن نمي‌تواند منطقه را مديريت كند، در يك چرخش فشارها را بر جمهوري اسلامي بيشتر كرده است تا با اين هدف ملت‌هاي منطقه را از نظام اسلامي مايوس كنند.


خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا)

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.