سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    12/01/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
جهاد اقتصادي ، بايدها و نبايدها

چند سالي است كه رهبر معظم انقلاب هر سال را با عنوان يك نام نامگذاري كرده و به اين ترتيب طي رهنمودهايي از مسوولان و مردم مي‌خواهند آن موضوع را سرلوحه اقدامات خود قرار دهند.


امسال نيز با توجه به رويكرد سال گذشته در اصلاح الگوي مصرف انرژي به نام جهاد اقتصادي مزين شد تا دولت، مجلس و قوه قضاييه از يك سو و مردم از سوي ديگر، اين شعار را نصب‌العين خود قرار داده و به آن جامه‌عمل بپوشانند.

خاصه از آن رو كه دشمنان بيروني انقلاب اسلامي با حربه تحريم و اعمال فشار اقتصادي، جنگ اقتصادي همه‌جانبه‌اي را با ايران آغاز كرده‌اند كه طبعا مقاومت ايرانيان در برابر آن بايد وارد فاز جهادي شود تا علاوه بر مهار هجمه‌ها، رشد و پيشرفت كشور نيز دچار خدشه نشود و سرعت گيرد.

حال با سپري شدن حدود 3 ماه از آغاز اين سال و به‌رغم رويكرد دولت و مجلس در تحقق و پيگيري اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها به نظر مي‌رسد تا پيگيري تام و تمام اين پيام و عملياتي شدن آن به طور كامل هنوز راه درازي باقي است.

در حالي كه كشور با تحريم‌هاي گوناگون و فشارهاي بين‌المللي مواجه است، غرب براي مضاعف كردن فشارهاي خود بر جمهوري اسلامي ايران نه‌تنها از ابزارهاي اقتصادي استفاده مي‌كند، بلكه درصدد ناكام جلوه دادن فعاليت‌هاي اقتصادي ايران از طرق مختلف است. مزين كردن سال 90 به نام جهاد اقتصادي و با هدف مشخص كردن افقي روشن براي مسوولان نكته‌اي بجا بوده است.

اصولا در اداره يك ملت و كشور مستقل اگر به استقلال فرهنگي و اقتصادي جامعه توجه جامع و متوازن نشود بتدريج اصل استقلال در معرض خطرات گوناگون قرار مي‌گيرد، در حالي كه سلطه گران غربي همواره در راستاي وابسته نگه داشتن كشورها به اقتصاد تك‌محصولي و واردات از نوعي كه غرب مي‌خواهد و رواج فرهنگ مصرف‌گرايي تمام تلاش خود را مبذول داشته‌اند.

مجلس شوراي اسلامي در راستاي اجراي فرامين رهبر معظم انقلاب و در اولين گام براي روشن كردن مسير و افق اقتصادي بهتر به تشكيل كميسيون جهاد اقتصادي مبادرت ورزيد و همگام با دولت در جهت پيشبرد هر چه بهتر روند اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها گام برداشت.

قوه قضاييه نيز با هدف مبارزه بهتر و دقيق‌تر با مفاسد اقتصادي، حفظ و صيانت از سرمايه‌هاي ملي و نظارت بر اجراي قوانين اقتصادي كميسيوني را با عنوان جهاد اقتصادي تشكيل داد.

به نظر مي‌رسد حال كه مردم جهاد اقتصادي را فداكارانه از سال گذشته با اجراي داوطلبانه قانون هدفمند كردن يارانه‌ها و همراهي خوب با نظام آغاز كرده‌اند و گام اول را در جهاد اقتصادي برداشته‌اند دولت نيز بايد با كنترل و مديريت حاشيه‌ها به موضوعات اصلي پرداخته، تصديگري خود در عرصه اقتصاد را به حداقل كاهش دهد و با مساعد ساختن زمينه مشاركت بيشتر مردم و بخش خصوصي جهش اقتصادي را موجب شود، چراكه تنها با وارد كردن تفكر جهادي و ايجاد جهش در عرصه اقتصاد مي‌توان گذشته را جبران و احكام و اهداف قانون برنامه پنجم توسعه را تامين كرد. البته نمايندگان مجلس نيز بر اين امر صحه گذاشته و خواهان جدي‌تر گرفتن موضوع جهاد اقتصادي با توجه به تاكيدات رهبر معظم انقلاب شده‌اند.

نگاه دشمن معطوف به اقتصاد است

جعفر قادري، سخنگوي كميسيون جهاد اقتصادي در مجلس در اين باره مي‌گويد: به نظر مي‌رسد همه نگاه دشمن معطوف به اقتصاد است و آن فشاري كه دشمن به حوزه‌هاي سياسي، نظامي و فرهنگي وارد مي‌كرد الان معطوف به مسائل اقتصادي شده است، لذا اگر ما به اين بخش توجه نكنيم، اين فشار دشمن مي‌تواند مساله‌ساز شود و اگر به اين بخش توجه كنيم، مي‌توانيم گشايش‌هاي خوبي در حوزه‌هاي سياسي، نظامي و فرهنگي باز كنيم.

به گفته وي اگر بتوانيم ظرفيت‌ها، توانايي‌ها و پتانسيل‌هاي اقتصادي خود را تقويت كنيم با توجه به حضوري كه در مجامع بين‌المللي و ميان كشورهاي منطقه داريم مي‌توانيم جايگاه خود را با پشتوانه‌هاي اقتصادي تقويت كنيم و به اين ترتيب قطعا ميزان فشار و اثرگذاري كشورهاي ديگر روي اقتصاد ما خيلي كمتر خواهد شد.

سخنگوي كميسيون جهاد اقتصادي مجلس با اشاره به برگزاري جلسات متعدد اين كميسيون از زمان تشكيل آن مي‌افزايد: جلسات مختلفي با محورهاي گوناگون بويژه در بحث آمار و اشتغال داشته‌ايم. مقرر شده است اطلاعات بيشتري كسب كنيم تا بتوانيم ارزيابي كنيم تا چه حد اطلاعات وارده با واقعيات هماهنگ است و مشخص شود اين ادعا كه دولت مي‌گويد يك ميليون و 600 هزار فرصت شغلي ايجاد كرده و در سال 90، 2 ميليون فرصت شغلي ديگر ايجاد خواهد كرد تا چه حد امكان عملي شدن دارد.

وي با يادآوري اين كه جلسات ادامه دارد، تصريح مي‌كند: بناست در جلسات بعدي رئيس مركز آمار ايران حضور يابد و از اين آمار و اطلاعات، ارزيابي خود را ارائه كند.

همچنين در جلسه‌اي كه با رئيس اتاق بازرگاني داشتيم آثار و ابعاد تحريم‌ها و محروميت‌هاي ايجاد شده و فرصت‌هايي كه مي‌توان ايجاد كرد و تهديدات را تبديل به فرصت‌ها كرد، مورد بررسي قرار گرفت.

طبق تاكيد قادري، در جلسات بعدي كميسيون جهاد اقتصادي، وزراي اقتصاد، صنايع و بازرگاني و تعدادي ديگر از حوزه‌هاي مرتبط دعوت خواهند شد تا اعضاي كميسيون با توجه به تحريم‌ها بتوانند تصميمات مناسب را براي شرايط كشور و جهش اقتصادي در سال جهاد اقتصادي اتخاذ كنند.

وي با تاكيد بر ضرورت كمك براي اجراي بهتر قانون سياست‌هاي اصل 44 مي‌گويد: اجراي دقيق قانون سياست‌هاي اصل 44 موضوعي است كه مورد توجه كميسيون است و قرار شد كمك كنيم اين قانون سريع‌تر و بهتر اجرايي شود. وي معتقد است دولت در سال 90 در زمينه جهاد اقتصادي در حد انتظار ظاهر نشده است و اختلالاتي كه در بازار ارز، تعطيلي واحدهاي توليدي و مشكلاتي كه در برخي بازارها مثل بازار مسكن شاهد بوده‌ايم نشان مي‌دهد سياست و هماهنگي تعريف شده و منسجمي در حوزه اقتصاد وجود ندارد. بنابراين مجلس احساس مي‌كند خود بايد در اين حوزه ورود كند و بر اين اساس بتازگي مجلس تصميم گرفت از وزراي كليدي اقتصادي دعوت كند گزارش‌هاي كاري خود را در حوزه‌هاي مرتبط به نمايندگان ارائه دهند.

در اين معركه بايد جدي وارد شد

حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحي‌مقدم كه خود رياست كميسيون طرح تحول اقتصادي را در مجلس به عهده دارد نيز مي‌گويد: با وضع موجود نمي‌توان گفت دولت در اين معركه جدي وارد شده باشد. به گفته وي بايد تمام همت دولت و مجلس براي تحقق مساله‌اي كه رهبر معظم انقلاب به عنوان شعار سال مطرح مي‌كنند مصرف شود و اين امري ضروري، روشن و انكارناپذير است.

حجت‌الاسلام سيدرضا اكرمي نماينده تهران نيز تاكيد دارد كه با گذشت 3 ماه از ابتداي سال نه‌تنها شاهد جهش و كوشش خاصي در جامعه نيستيم، بلكه شاهد وضع بلاتكليفي در مورد برخي وزارتخانه‌ها كه به لحاظ اقتصادي مهم و تاثيرگذار نيز هستند، مي‌باشيم.

وي داشتن انديشه جامع نسبت به اقتصاد، فراهم كردن ابزار و لوازم جهاد اقتصادي و تبليغ شايسته و بايسته نسبت به جهاد اقتصادي را از لوازم تحقق اين امر مي‌داند و مي‌گويد: در جهاد اقتصادي بايد عموم مردم به موضوع اهميت دهند.

جهانگيرزاده نيز با اشاره به نامگذاري امسال به نام جهاد اقتصادي ابراز عقيده كرد كه مسير عمل به فرمان رهبري و پيگيري مشكلات اقتصادي مردم تحت‌الشعاع اتفاقات اخير قرار گرفته است. در چنين اوضاعي قطعا دشمن نيز بي‌ميل نيست كه اين برخوردها و تنازعات بيش از پيش شكل گرفته و تقويت شود چراكه به اين ترتيب دولت و مجلس از ماموريت اصلي خود باز خواهند ماند.

وي افزود: حجم بيكاري در حدود 3 سال اخير بشدت افزايش يافته و رشدي كاملا محسوس داشته است. رشد توسعه ملي نيز كاهش و به زير 2 درصد رسيده است. حال در اين شرايط، مشكلات اقتصادي با توجه به جهاد اقتصادي به منظور حل مشكلات و جهش رو به جلو در عرصه اقتصاد در كش و قوس‌هاي درگيري‌هاي سياسي پنهان شده، ناكارآمدي‌ها بدرستي نشان داده نمي‌شود و شعارها جاي واقعيت‌ها را مي‌گيرند و اين به نفع كشور نيست.

ظرفيت‌هاي جهادي بايد شناخته شود

نجابت نيز به عنوان رئيس كميسيون جهاد اقتصادي مجلس تصريح مي‌كند كه فضاي كسب و كار كشور در راستاي اجراي صحيح اصل 44 قانون اساسي و موضوع بهره‌وري از موضوعات مطرح در جلسات اين كميسيون است. همچنين‌ بحث تحريم اقتصادي و اقدامات ضروري كه تاكنون انجام شده و بايد انجام بشود نيز از ديگر موضوعات است. ارزيابي در مورد آمار ايجاد اشتغال در سال 89 با حضور مسوولان از ديگر اقدامات انجام شده است.

وي در عين حال اعلام كرده است كه كميسيون جهاد اقتصادي مجلس در نامه‌هاي جداگانه‌اي به وزارتخانه‌ها، از آنها خواسته كه در حوزه مربوطه خود ظرفيت‌هاي جهادي را اعلام كنند، اما پاسخ درستي به اين نامه‌ها داده نشد.

محمدرضا خباز نيز كه خود عضو كميسيون اقتصادي مجلس است با بيان اين‌كه دولت اين حق را دارد با كساني كه كالاهاي بي‌كيفيت توليد مي‌كنند برخورد كند و اجازه بدهد توليدكنندگان عاقل‌تري بر سر كار آيند گفت: انتظار مسوولان براي افزايش كيفيت كالاهاي توليد داخل در سال جهاد اقتصادي يك مساله بجا و بحق است، توليدكنندگان داخلي بايد بدانند كه در صورت عدم افزايش كيفيت كالاهاي خود درها به روي كالاهاي خارجي باز‌تر خواهد شد و اين توليدكنندگان هستند كه با توليد كالاهاي باكيفيت، دولت را مجبور به بستن درها به روي كالاهاي خارجي مي‌كنند. همچنين دولت مي‌تواند با كاهش تصديگري خود در بخش اقتصاد زمينه توليد و افزايش كيفيت كالاهاي داخلي را بالا ببرد.

به نظر مي‌رسد اگر كارها با فرهنگ و مديريت جهادي همراه باشد و درآمدها بين اقشار مختلف جامعه عادلانه توزيع شود، رشد محصولات در بخش‌هاي مختلف ايجاد مي‌شود و به سمت عدالت اجتماعي بيشتر كه يكي از اهداف اصلي نظام است، پيش خواهيم رفت. فرهنگ و مديريت جهادي مناسب‌ترين بستر براي رشد اقتصادي مبتني بر عدالت است زيرا هر كجا كه توزيع امكانات با رشد اقتصادي ناموزون همراه بوده، اين رشد ناموزون به فاصله طبقاتي بين اقشار مختلف جامعه منجر مي‌شود كه اين پديده خلاف عدالت اجتماعي است. لذا با توجه به اين كه مديريت جهادي سهم بسيار بالايي در تحقق پيشرفت‌هاي اقتصادي و غلبه بر چالش‌هاي تحميلي دارد، انتظار از مسوولان هر 3 قوه آن است كه به اين مهم توجه بيشتري مبذول دارند.

تشكيل كميته جهاد اقتصادي در يكي از وزارتخانه‌ها

سرپرست وزارت نفت از تشكيل كميته جهاد اقتصادي در وزارت نفت خبر داد.

به گزارش خبرگزاري فارس از عسلويه، محمد علي‌آبادي در بازديد از ميدان گازي پارس جنوبي در جمع خبرنگاران اظهار كرد: پارس جنوبي از مهم‌ترين مناطق نفت و گاز كشور است و امسال در راستاي توسعه اين ميدان عظيم گازي، برنامه‌هاي ارزشمندي توسط وزارت نفت تدارك ديده شده است.

وي افزود: از همه امكانات و توانمندي‌هاي موجود براي افزايش بهره‌وري در اين منطقه استفاده مي‌كنيم و به فضل خدا با تلاش همه‌جانبه به موفقيت مي‌رسيم.

سرپرست وزارت نفت با اشاره به عقب‌ماندگي ايران در برداشت از پارس جنوبي خاطر نشان كرد: به منظور جبران عقب‌ماندگي از شريك قطري، برنامه‌هاي ارزشمندي داريم و تمام مسوولان اعم از دولت و مجلس و متخصصان صنعت نفت در اين عرصه مصمم هستند.

سرپرست وزارت نفت در ادامه از تشكيل كميته جهاد اقتصادي در وزارت نفت خبر داد و ابراز كرد: بخشي از اين كميته در منطقه اقتصادي پارس جنوبي تشكيل مي شود.

علي‌آبادي گفت: در سال جهاد اقتصادي با تمام توان و ظرفيت براي موفقيت در صنعت نفت تلاش مي‌كنيم و پارس جنوبي به عنوان يك منطقه مهم مورد توجه جدي قرار مي‌گيرد.

اميد مي‌رود همه وزارتخانه‌هاي دولت و ساير ارگان‌ها با ارائه برنامه در اين جهت كوشش كنند تا موضوع جهاد اقتصادي اولويت و برنامه اول همه دستگاه‌ها باشد و حواشي و مسائل سياسي و فرعي گريبانگير آن نباشد. اين انتظار بحق رهبري و ملت از مسوولان اجرايي كشور است.


http://jamejamonline.ir

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.