سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    11/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
ايجاد اشتغال بزرگترين مصداق جهاد اقتصادي است

رئيس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران با اشاره به اينکه بايد همه مسئولين در سال جهاد اقتصادي وظايف خود را به نحو احسن انجام دهند گفت: معتقدم ايجاد فرصت شغلي بزرگترين مصداق جهاد اقتصادي است.

به گزارش مهر، محمد نهاونديان روز دوشنبه در گردهمايي هفتگي جامعه انجمن هاي اسلامي اصناف و بازار که در مسجد امام خميني (ره) برگزار شد با اشاره به نامگذاري سال 1390 به عنوان سال جهاد اقتصادي تصريح کرد: با نامگذاري سال جاري به عنوان سال جهاد اقتصادي از طرف مقام معظم رهبري ، اقتصاد اولويت اول کشور قرار گرفته است و تمامي تلاشها، توجه ها و اهتمام ها بايد متوجه حوزه اقتصاد شود در اين راستا بايد تمامي توان ها را بسيج کرد تا مسابقه بزرگ اقتصادي در کشور سامان بگيرد.

وي اظهار داشت: در سال جهاد اقتصادي، اگر در مسابقه بازنده شويم مثل مبارزه نظامي ممکن است تلفات را در ميدان نبرد مشاهده نکنيم، ولي هزاران فرصت بين المللي در سطح توليد و اشتغال کشور را از دست خواهيم داد که حاصل آن، بيکاري هاي گسترده و فساد اجتماعي ناشي از آن است بنابراين تلفات در اين ميدان، پنهاني است.

نهاونديان با طرح اين سوال که چرا هزينه توليد در اقتصاد ايران بالا است، خاطر نشان کرد: ايجاد فرصت شغلي بزرگترين مصداق جهاد اقتصادي است.

اين فعال اقتصادي اظهار داشت: اقتصاد ما مورد هجمه بيگانگان قرار گرفته است ، تجربه گذشته ثابت کرده است که تحريمها بر روي اقتصاد ايران داراي تاثير خاصي نيست ولي تشديد آنها باعث کندي در حرکت و ايجاد هزينه هاي اضافي ميشود.

وي به ماموريت قوا در سال جهاد اقتصادي اشاره کرد و اذعان داشت: وظيفه دولت، قوه قضائيه، مجلس، اتاقهاي بازرگاني، تشکلهاي صنفي، انجمنهاي اسلامي و مردم بايد کاملا مشخص شود تا بتوان با يک برنامه صحيح حرکت کنيم .

رئيس اتاق بازرگاني ايران با بيان اينکه دولت، مجلس و قوه قضائيه بايد موانع را از ميان بردارند اظهار داشت: البته با تعامل خوبي که بين قوه قضائيه و اتاق بازرگاني به عنوان نماينده رسمي بخش خصوصي در کشور، ايجاد شده است کارشناسان امين اين اتاق جهت بررسي و رفع مشکلات فعالان اقتصادي که در دادگاههاي قضائي داراي مشکلاتي هستند فرستاده شده و در جهت رفع مشکلات تمام تلاش خود را به کار بسته اند.

وي بر آسيب شناسي معضلات اقتصادي کشور تاکيد کرد و گفت: با وجود تلاشهاي مجاهدانه در عرصه سياسي و همچنين با وجود سرمايه هاي عظيم فرهنگي اما در اقتصاد مانند جهاد نظامي عمل نکرده ايم.

نهاونديان اضافه کرد: پول بدون توجه به توليد واقعي نبايد درآمدزايي داشته باشد و اگر در اين مسير بر اساس اسلام گام بر مي داشتيم نرخ بهره و تورم ما از بسياري از اقتصادهاي ديگر جهان بالاتر نمي رفت.

رئيس اتاق بازرگاني ايران با تاکيد براينکه بخش خصوصي در تقابل با دولت راه به جايي نخواهد برد گفت: بر همين اساس بايد ميان فعالان اقتصادي و سياست‌گذاران فضاي تعامل ايجاد شود، به همين دليل فرصت سال جهاد اقتصادي مي‌تواند ما را در اين مسير با سرعت بيشتري در پيشبرد اهداف هدايت کند.

رئيس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران تصريح کرد: در سال جهاد اقتصادي که قرار است با پيشرفت و عدالت محوري پيش رود، بايد سرمايه هاي بين نسلي را براي نسل هاي آتي حفظ کرد؛ چراکه نفت بايد براي نسل هاي آتي سرمايه گذاري شود.


http://jamejamonline.ir/

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.