سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    12/05/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
در سال جهاد اقتصادي خيزش دانش آموزان براي بهسازي مدارس

در آيين نامه اجرايي طرح مشاركت دانش آموزان در فعاليت هاي عمراني فضاهاي آموزشي و پرورشي «هجرت 3» آمده است: در سال 1390 حداقل 20 درصد از مراكز آموزشي و پرورشي هر استان تحت پوشش طرح قرار مي گيرد.
در مقدمه آيين نامه اجرايي طرح مشاركت دانش آموزان در فعاليت هاي عمراني فضاهاي آموزشي و پرورشي «هجرت 3» آمده است: ضرورت توجه به نوجوانان و جوانان و به كارگيري توان فكري و اجرايي آنها به عنوان يك سرمايه عظيم و گنج پنهان در بدنه جامعه، آينده اي روشن و فرصتي كم نظير را فراروي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران قرار مي دهد. به گونه اي كه در سال جهاد اقتصادي استفاده از اين فرصت طلايي، سرمايه گذاري بنيادي در تمام زمينه هاي اقتصادي، اجتماعي، سياسي و اخلاقي را طلب مي كند.
باتوجه به نگرش فوق، نقش و جايگاه مدرسه در تربيت انسان هايي صالح، سالم، متعهد و در راستاي تاكيد مقام معظم رهبري مبني بر استفاده از نيروي نشاط جوانان براي سازندگي كشور به بكارگيري دانش آموزان در ساخت و ساز مدارس، وزارت آموزش و پرورش و سازمان بسيج مستضعفين با همكاري هم بر آن هستند تا با ورود دانش آموزان به طرح «هجرت 3» و فعاليت در عرصه هاي مرمت، بهسازي و زيباسازي و شاداب سازي مدارس و فضاهاي پرورشي گام موثري را در مسير جهاد اقتصادي بردارند.
¤ بهبود اوقات فراغت دانش آموزان با اجراي طرح «هجرت 3»
طرح مشاركت دانش آموزان در فعاليت هاي عمراني فضاهاي آموزشي و پرورشي «هجرت 3»، به منظور بهبود اوقات فراغت آنها اجرا مي شود و فعاليتي است كه با رويكرد عقلايي توسط دانش آموزان براي مرمت، بازسازي، تعمير، بهسازي و زيباسازي مدارس و ساير مراكز آموزشي، پرورشي و ورزشي در ايام تعطيلات تابستان با مشاركت معاونت پرورشي و تربيت بدني، سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس، سازمان بسيج دانش آموزي و فرهنگيان سازمان بسيج سازندگي و همكاري اوليا، مديران، مربيان و دبيران مراكز آموزشي و پرورشي در مناطق محروم و مورد نياز انجام مي شود؛ اين فعاليت به عنوان طرح هجرت 3 نامگذاري شده است.
هدف كلي اين طرح بهبود اوقات فراغت دانش آموزان با استفاده از نيروي نشاط جوانان براي سازندگي كشور براساس مباني اعتقادي، اخلاقي، اجتماعي و اقتصادي با مشاركت فعال دانش آموزان، فرهنگيان، دانشجويان مراكز تربيت معلم در فعاليت هاي عمراني، فضاهاي آموزشي و پرورشي است.
اشاعه و توسعه فرهنگ مشاركت جوانان در فعاليت هاي عمراني (مشاركت پذيري)، تقويت انگيزه مسئوليت پذيري، حفظ و حراست از امكانات آموزشي و پرورشي (مسئوليت پذيري)، تقويت روحيه تعاون، برادري و همبستگي ملي و فرهنگي و شركت دانش آموزان در فعاليت هاي گروهي (تعاون)، برقراري ارتباط بيشتر جوانان با جامعه و فراهم آوردن زمينه رشد و بالندگي آنان (جامعه پذيري)، تقويت فرهنگ كار و تلاش و تغيير نگرش دانش آموزان در زمينه اشتغال (كارآفريني)، ارتقاء سطح توانمندي، مهارت، تجربه و دانش، فرهنگيان و دانش آموزان براي انجام كار و فعاليت، بهبود اوقات فراغت دانش آموزان در ايام تابستان (بهبود اوقات فراغت) و تقويت بنيه اعتقادي و ديني با برنامه هاي آموزشي، هنري و فرهنگي (تربيت ديني) نيز از اهداف اين طرح است.
¤ ساختار اجرايي طرح «هجرت 3»
اعضاي ستاد مركزي شامل وزير آموزش و پرورش (رئيس)، معاون پرورشي و تربيت بدني وزارت آموزش و پرورش (نايب رئيس و دبير)، معاون عمراني وزير و رئيس سازمان نوسازي و توسعه و تجهيز مدارس كشور (عضو)، رئيس سازمان بسيج دانش آموزي و فرهنگيان بسيج مستضعفين (مجري)، رئيس سازمان بسيج سازندگي (عضو)، معاون برنامه ريزي و توسعه مديريت وزارت آموزش و پرورش (عضو)، معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش (عضو)، مدير كل مركز اطلاع رساني و روابط عمومي (عضو)، قائم مقام وزير در سازمان انجمن اولياء مربيان (عضو)، مدير كل امور تربيتي (عضو) و مدير آموزش و اشتغال سازمان بسيج سازندگي (عضو) هستند .
اعضاي ستاد استاني نيز شامل مدير كل آموزش و پرورش (رئيس)، معاون برنامه ريزي استاندار، معاون پرورشي و تربيت بدني (دبير)، فرمانده سپاه استان يا نماينده تام الاختيار ايشان، رئيس سازمان بسيج دانش آموزي و فرهنگيان (مجري)، معاون برنامه ريزي و توسعه مديريت، معاون آموزش متوسطه، مدير كل نوسازي مدارس استان، رئيس بسيج سازندگي استان، رئيس گروه انجمن اولياء و مربيان، رئيس اداره امور تربيتي و مشاوره، مدير مشاركت هاي آموزش و پرورش، رئيس گروه ارزيابي و عملكرد سازمان آموزش و پرورش و مسئول مركز اطلاع رساني و روابط عمومي هستند.
اعضاي كار گروه اجرايي شهرستان/ منطقه/ ناحيه شامل مدير يا رئيس آموزش و پرورش (رئيس)، معاون فرماندار، معاون پرورشي و تربيت بدني (دبير)، مسئول بسيج دانش آموزي و فرهنگيان بسيج (مجري)، فرمانده ناحيه بسيج مستضعفين شهرستان يا نماينده تام الاختيار، معاون آموزش متوسطه، معاون برنامه ريزي و توسعه مديريت، كارشناس ارزيابي و عملكرد، مسئول انجمن اولياء و مربيان، نماينده اداره كل نوسازي مدارس استان، مسئول بسيج مستضعفين و مسئول اطلاع رساني و روابط عمومي است.
اعضاي شوراي مدرسه و مراكز آموزشي و پرورشي شامل مدير مدرسه يا مراكز آموزش و پرورش (رئيس)، نماينده معلمان مدرسه، معاون يا مربي پرورشي (دبير)، نماينده بسيج فرهنگيان و دانش آموزي (مجري) و رئيس انجمن اولياء و مربيان (صرفاً براي مدرسه) است.
¤ وظايف ستادهاي اجرايي
اين آيين نامه در بخش وظايف حوزه هاي اجرايي مي افزايد: وظايف ستاد مركزي شامل سياست گذاري، تقسيم وظايف، تعيين منابع، تامين اعتبارات، تهيه و تدوين آيين نامه اجرايي، دستورالعمل ها و بخشنامه هاي مربوطه، تعيين خط مشي اجرايي و نظارت عاليه بر حسن اجراي طرح، پيگيري تشكيل شوراهاي استاني و اخذ گزارشهاي مربوط، ارزشيابي و تشويق استان هاي برتر، تبليغات و اطلاع رساني است.
وظايف ستاد اجراي استاني شامل برنامه ريزي براي گسترش عملكرد استان در مقياس شاخص هاي ستاد نسبت به عملكرد پيشين، اجراي مصوبات ستاد مركزي، تامين منابع مالي، پيگيري تشكيل ستادهاي اجرايي شهرستان ها و اخذگزارهاي ذيربط و ارزيابي بهنگام براي بروز واكنش هاي مرتبط، اتخاذ تدابير لازم براي تبليغ و اطلاع رساني مناسب و مطلوب در سطح استان، ارايه گزارش مستمر، مستند و مصور به شوراي مركزي در قبل، حين و پايان اجراي طرح و تبليغات و اطلاع رساني است.
وظايف كارگروه اجرايي شهرستان شامل اجراي دستوررالعمل ها و تصميمات شوراي استان، شناسايي و تعيين مكان هاي اجراي طرح (فراخوان، تعيين مديران، ارزيابي و شناسايي ميزان تعميرات، اولويت بندي فضاهاي آموزشي و پرورشي)، شناسايي، سازماندهي، آموزش و به كارگيري دانش آموزان واجد شرايط، برنامه ريزي و هماهنگي براي تامين امكانات و ملزومات مورد نياز، نظارت و ارزيابي بهنگام از عملكرد شهرستان براي ارايه گزارش هاي مستمر و مصور به ستاد استان و اطلاع رساني و فراخوان دانش آموزان و فرهنگيان است.
وظايف شوراي مدرسه و مراكز آموزشي و پرورشي شامل تبليغ و اطلاع رساني مناسب و به موقع در مدرسه، فراخوان و جذب حداكثري دانش آموزان و فرهنگيان، اعلام وضعيت تعميرات و بهسازي مورد نياز به كميته شهرستان، منطقه، ايجاد زمينه مشاركت اولياء و دانش آموزان، برآورد و تامين هزينه هاي مالي مورد نياز، ثبت و ضبط عملكردها و تهيه گزارش جامع به همراه مستندات (قبل، حين و بعد اجراي طرح) و حضور مستمر مدير يا نماينده كميته براي نظارت بر عملكرد فني و ارايه خدمات با كيفيت گروه هاي كاري است.
¤ زمان اجراي طرح «هجرت 3» از اول تير ماه
اين آيين نامه ادامه مي دهد: منابع مالي اين طرح شامل جذب اعتبارات از سبد فرهنگي استان، جذب كمك هاي خيرين، اعتبارات وزارت آموزش و پرورش از منابع ملي و استاني ادارات كل آموزش و پرورش، اعتبارات سازمان بسيج سازندگي و اعتبارات وزارت آموزش و پرورش از 10 درصد تعميرات مدارس سازمان نوسازي است.
درباره زمان و اجراي اين طرح آمده است: دوره زماني اين طرح از اول تيرماه 1390 لغايت 25شهريورماه 1390 است و در مجموع فضاهاي آموزشي و پرورشي تحت پوشش وزارت آموزش و پرورش در سراسر كشور اجرا مي شود.
¤ كارگروه هاي تخصصي
كارگروه روابط عمومي و تبليغات: با مسئوليت سازمان بسيج سازندگي و همكاران وزارت آموزش و پرورش با اطلاع رساني به اولياء دانش آموزان، خيرين، متمكنين، و صنوف استان، نسبت به فراخوان عمومي اقدام و با بهره گيري از رسانه هاي گروهي و تبليغات درمعابر عمومي به ويژه استفاده از صدا و سيما، فرهنگ و اهداف طرح را به اطلاع عمومي مي رساند.
كارگروه فراخوان، جذب، سازماندهي، آموزش و اجرا: با مسئوليت بسيج دانش آموزي و فرهنگيان جهت جذب دانش آموزان، همكاري فرهنگي و اولياء داوطلب تشكيل مي شود. اين كارگروه موظف است پس از انجام تبليغات، با ارسال فرم هاي فراخوان، ثبت نام و جمع آوري اطلاعات به فضاهاي آموزشي و پرورشي، مراكز تربيت معلم و آموزشكده هاي فني و حرفه اي نسبت به جذب و ثبت نام علاقه مندان و داوطلبان اقدام كرده و برنامه گروه هاي عملياتي را براي فضاهاي آموزشي و پرورشي مشخص و پس از آموزش لازم دانش آموزان و دانشجويان تربيت معلم و ديگر عوامل، نسبت به اعزام آنها به مكان هاي تحت پوشش طرح و كارگاههاي متمركز اقدام كند.
كارگروه شناسايي و تعيين فضاهاي آموزشي و پرورشي: فضاهاي آموزش و پرورش (با مسئوليت اداره نوسازي و همكاري ادارات آموزش و پرورش شهرستان/ مناطق توسط كارپردازي اداره تعيين و براي اجراي طرح به بسيج سازندگي معرفي مي شود) با ارسال نمودن برگ مخصوص، نيازسنجي از مدارس و ديگر فضاهاي آموزشي و پرورشي و با اولويت بندي فضاهايي كه نياز به مرمت، بهسازي و زيباسازي دارند، اقدام مي كند.
كارگروه فرهنگي و تربيتي: اين كارگروه با مسئوليت معاونت پرورشي و تربيت بدني و همكاري بسيج دانش آموزي تشكيل مي شود و برنامه ريزي لازم را براي برگزاري مراسم آغازين، نشست هاي صميمانه ديني، جلسات پرسش و پاسخ، مسابقات فرهنگي، بزرگداشت ايام الله و اقامه نماز جماعت را انجام مي دهد.
كارگروه مالي و پشتيباني: تأمين مصالح و ابزار به عهده سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس كشور است. (از محل حداقل 10 درصد اعتبار تعميرات مدارس)؛ تأمين هزينه هاي دهان شيريني و حق بيمه دانش آموزان علاوه بر بيمه حوادث در طول سال تحصيلي، نهار و پذيرايي بين روز و اياب و ذهاب و ابزار ايمني درخصوص فعاليت هاي عمراني مدارس به عهده سازمان بسيج سازندگي است؛ تأمين اعتبار دهان شيريني (حق الزحمه) عوامل اجرايي (فرهنگيان) و استادكاران به عهده معاونت برنامه ريزي و توسعه مديريت وزارت آموزش و پرورش است.
كارگروه فني و نظارت: مسئوليت نظارت و تأييد فني اجراي طرح با توجه به عرصه آن به عهده نمايندگان سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس، معاونت پرورشي و تربيت بدني، سازمان بسيج سازندگي در هر استان است.
كارگروه نظارت، پايش و ارزيابي: با مسئوليت وزارت آموزش و پرورش (گروه ارزيابي عملكرد) و همكاري سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس و بسيج دانش آموزي و فرهنگيان و بسيج سازندگي انجام مي شود؛ اين كارگروه مجموع اقدامات كارگروه ها و عوامل اجرايي اين طرح را نظارت و ارزيابي نموده و عوامل موثر و موفق را تشويق مي نمايد. شاخص هاي ارزيابي شامل تعداد و درصد مشاركت مديران كادر فضاهاي آموزشي و پرورشي، تعداد و نفر روز دانش آموزان جذب شده، تعداد فضاهاي آموزشي و پرورشي بهسازي شده، كيفيت اجراي كار، جلب كمك هاي مالي و تخصصي، مردمي، اولياء دانش آموزان، سازمان ها و نهادهاي دولتي و غيردولتي و برنامه هاي اقدامات فرهنگي است.
¤ واگذاري كارها به پيمانكاران ممنوع است
در اين آيين نامه آمده است: حتي الامكان از دانش آموزان هر محله يا هر مدرسه يا منطقه براي فعاليت هاي همان مدارس در محله استفاده شود؛
مديران كل آموزش و پرورش امر خطير فعاليت هاي فرهنگي را همزمان با اجراء طرح مدنظر قرارداده و با حضور پررنگ روحانيون كارآمد و همكاري بسيج در تيم هاي اجرايي از اين مهم با غني سازي و تنظيم اوقات فراغت دانش آموزان بهره برداري مطلوب شود. همچنين شايسته است گروه نماز، قرآن و عترت اداره كل تمهيدات لازم را براي برگزاري نماز جماعت، برنامه ها و مسابقات فرهنگي در عرصه هاي مورد نظر را فراهم كنند.
ايجاد كار گروه هاي مورد نياز براي تعميرات ميز و نيمكت، لوازم و تجهيزات اداري با همكاري هنرستان ها، به تعداد مورد نياز، با درنظر گرفتن سهولت دسترسي پيش بيني شود؛ معاونت آموزش متوسطه استان ها در شناسايي و به كارگيري توانمندي هاي موجود اعم از امكانات، تجهيزات و منابع انساني (دبيران و دانش آموزان) هنرستان هاي فني و حرفه اي و كاردانش از حداكثر ظرفيت، بهره برداري كند؛ معاونت آموزش متوسطه نسبت به تأمين استاد كار و ايجاد كار گروه هاي آموزشي براي دانش آموزان مجري مساعدت و همكاري كنند.
از پلاكارد مناسب، ويژه طرح مشاركت براي سر در فضاهاي آموزشي و پرورشي استفاده شود. (تهيه و توزيع پلاكارد مربوطه با همكاري و مشاركت آموزش و پرورش به عهده سازمان بسيج سازندگي است)؛ اداره كل نوسازي مدارس استان ها با همكاري مجامع خيرين مدرسه ساز استان ها و شهرستان نسبت به جذب و هدايت كمك هاي خيرين براي انجام طرح اقدام كند؛ كار گروه هاي فني انجمن اولياء و مربيان مدارس، همكاري لازم را براي مرمت، بهسازي و زيباسازي مدارس داشته باشند.
سازمان بسيج سازندگي موظف است با همكاري وزارت آموزش و پرورش با توجه به نوع فعاليت و نوع حرفه آموزشي دانش آموزان و دانشجويان مراكز تربيت معلم و دانشكده هاي فني شاغل در طرح، تمهيدات لازم را براي صدور گواهي نامه مهارتي طي سال ها متمادي از سوي سازمان آموزش فني و حرفه اي و وابسته به وزارت كار را فراهم آورد؛ در سال 1390 حداقل 20درصد از مراكز آموزشي و پرورشي هر استان تحت پوشش طرح قرار مي گيرد؛ واگذاري كارها به پيمانكاران ممنوع است.


روزنامه کيهان

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.