سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    10/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
در سال جهاد اقتصادی هنرمندان بایدبه مسایل فرهنگی اصیل بپردازند.

محسن پرويز، رييس هيئت موسس انجمن قلم درباره نقش هنرمندان در سال جهاد اقتصادي به خبرنگار شبستان گفت: وقتي سالي به نامي از سوي مقام معظم رهبري مزين مي شود، بايد به آن موضوع به عنوان يک موضوع محوري در آن سال و سالهاي بعد توجه ويژه کرد. اين توجه نبايد صرفاً از جانب مسئولان باشد بلکه همه، اعم از مردم و مسئولان بايد براي تحقق شعار سال تلاش کنند.

پرويز با بيان اينکه حضرت آيت الله خامنه اي مهم ترين موضوعات کشور را به عنوان نامگذاري سال انتخاب مي کنند، بيان کرد: نام سال موضوعي است که در يک سال بايد اهميت بيشتري داشته باشد و بدين معني نيست که موضوع در سال هاي بعد فراموش و نسبت به آن بي توجهي شود.

وي در ادامه با اشاره به مفهوم جهاد از منظر رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: وقتي از جهاد سخن مي گوئيم، يعني يک دشمن وجود دارد و ما بايد با گذشتن از همه چيز اعم از مال و جان به مقابله با آن برخيزيم و با اقدامات خود دشمنان را خلع سلاح کنيم و موجبات پيشرفت خود را فراهم کنيم.

به گفته رييس هيئت موسس انجمن قلم، عملي کردن جهاد اقتصادي در عرصه فرهنگ ملزوماتي دارد که با کمک هنرمندان مي توان به نهادينه شدن اين نوع نگاه يعني نگاه جهاد اقتصادي کمک کرد.

پرويز با بيان اينکه جهاد اقتصادي در عرصه فرهنگ قابل دستيابي است، عنوان کرد: بايد به شدت اقدامات شعاري و کارهاي سرسري، صوري و غيرپايدار پرهيز کرد، زيرا اينگونه کارها اساساً با جهاد اقتصادي مغايرت پيدا مي کند.

معاون فرهنگي دانشگاه علوم پزشکي تهران معتقد است که کارهايي که صرفاً بيلان کاري محسوب مي شوند، کارهاي ضعيف و بي کيفيت است که حالت شعاري دارد و هدر دادن امکانات نيروي انساني و مالي است که به شدت با جهاد اقتصادي جمع ناپذير است.

وي با اشاره به اينکه هنر برآمده از جان و دل افراد است، تصريح کرد: وقتي موضوعي با وجود آدمي آميخته نشود، نمي توان کار هنري خلاق و تاثيرگذار انجام داد. هنرمندان بايد با جان و دل بپذيرند که لازم است يک جهاد اقتصادي صورت گيرد تا دشمنان انقلاب اسلامي از ضربه زدن به انقلاب از اين طريق نااميد شوند.

پرويز خاطرنشان کرد: اگر هنرمندان به لزوم جهاد اقتصادي باور داشته باشند، جوششي دروني در هنرمند ايجاد مي شود که منجر به خلق آثار هنري در حوزه هاي مختلف اعم از سينما، تئاتر، هنرهاي تجسمي و هنر مکتوب مي شود.

معاون فرهنگي سابق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با تاکيد بر اجتناب از کارهاي شتاب زده و صوري در مورد جهاد اقتصادي و با اشاره به چاپ کتاب جهاد اقتصادي يادآور شد: متاسفانه وقتي کاري بلافاصله در ايام نوروز منتشر مي شود و ادعا مي شود که ده ها هزار نسخه فروش رفته است و يک عده نيز در صف انتظار براي چاپ سوم هستند، جاي تعجب و تاسف است.

وي عنوان کرد: ما که کار نشر انجام مي دهيم، متوجه مي شويم، آثاري که با اين شتاب منتشر مي شود، کار اصيل نخواهد بود، زيرا صرفاً چاپ، تکثير و توزيع کار کلي وقت مي گيرد، حتي اگر در زمان تعطيلات نوروز چاپخانه و صحافي مشغول کار باشند، ممکن نيست که اينگونه کار سريع انجام شود، علاوه بر اين تاليف کار نيز پروسه اي زمان بر است که که کارها در صورت عدم رعايت اين معيارها، ره به بيراهه مي برد.

پرويز اظهار داشت: ممکن است کتاب هاي خوبي باشد که قبل از سال جديد در مورد جهاد اقتصادي نوشته شده باشد، يا اينکه فردي مطالبي در اين خصوص از سالها قبل جمع آوري کرده است و حالا امسال مي خواهد آنها را احيا کند اشکالي ندارد، اما اشکال از آنجا شروع مي شود که کارها شتابزده در ظرف چند روز ايام تعطيل تاليف، چاپ،صرافي و توزيع شود.

رييس هيئت موسس انجمن قلم با بيان اينکه ورود شعارگونه به مسايل از جمله عناوين سال، تاثيرات فرهنگي منفي به جاي مي گذارد، اظهار داشت: اينگونه اقدامات ظاهري اذهان را به جايي مي برد که گويي فعاليت ها صرفاً شعاري انجام شده و اين اثر بدي بر روي عموم جامعه مي گذارد. وقتي اهل فرهنگ به جاي پرداختن به مسايل فرهنگي اصيل وارد حوزه شعاردادن و صوري شدند، توقعي از ساير حوزه ها نيست.


شبستان

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.