سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    10/29/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
جهاد اقتصادی را با مفهوم فرهنگی ترويج كنيم

عضو هيئت علمي دانشگاه تهران با ذكر اينكه جهاد اقتصادي بيش از آنكه توسعه اقتصادي باشد، جهاد فرهنگي است، عنوان كرد: بايد جهاد را با مفهوم فرهنگ و فرهنگ‌سازي ترويج كنيم، فرهنگ ساختن و سازندگي توسعه‌اي درون‌زا، خوداتكال، فراگير و پايدار و معطوف به تعادل و تعالي و امنيت اجتماعي را در پي خواهد داشت.

عليرضا صدرا، عضو هيئت علمي دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران، در گفت‌وگو با خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا) با اشاره به تأكيد مقام معظم رهبري در سال جهاد اقتصادي بيان كرد: در سال‌هاي گذشته مقام معظم رهبري شعارهاي عمدتا اقتصادي را مطرح كردند و اين شعارها با كارآمدي مفهوم پيدا مي‌كند، جهاد اقتصادي يعني كارآمدي جهادي تا بتوان اقتصاد جهادي را تحقق بخشيد.

نماينده اسبق مجلس شوراي اسلامي افزود: انقلاب اسلامي يك پديده برضد استبداد داخلي، سلطه و استكبار خارجي و وابستگي به بيگانگان بود.

وي با بيان اينكه استقلال، آزادي، مردم‌سالاري ديني و توسعه فراگير از شعائر و بن‌مايه‌هاي انقلاب اسلامي است، عنوان كرد: نظام جمهوري اسلامي برآمده از انقلاب و درعين حال بديع است كه مردم‌سالاري ديني و اسلام در آن وجود دارد.

صدرا با ذكر اينكه انقلاب در در دوران معاصر ظرفيت اسلام را نشان داده است، ابراز كرد: انقلاب جمهوري مشروطه را طرح كرد. ريشه و بن‌مايه انقلاب جهادي است و انقلاب خود يك حركت جهادي است. انقلاب اسلامي با پشت سرگذاشتن يك سري مراحل دوره‌گذاري را طي كرده و نهادسازي كرده كه عمدتا اين نهادها جهادي بوده است.

عضو هيئت علمي دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران اظهار كرد: مردم و نظام در اين نهادهاي انقلابي مشاركت داشتند اينكه انقلاب اسلامي در مواجهه با جنگي تحميلي پيروز شد و همه قدرت‌هاي جهاني شكست خوردند به دليل دارا بودن روحيه و فرهنگ جهادي بود.

وي با بيان اينكه در جنگ تحميلي دشمن از امكانات سخت‌افزاري برخوردار بود، بيان كرد: دشمن از همه امكانات برخوردار بود اما ما با آموزه‌هاي شهادت عاشورايي و فرهنگ جهادي در مقابل دشمن ايستادگي كرديم و اين موجب تثبيت انقلاب شد.

نماينده اسبق مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه سازندگي پس از جنگ نيز حركت عظيم جهادي بود، افزود: در دوره سازندگي به بازسازي مشكلات ناشي از جنگ پرداختيم و سازندگي زيربنايي كشور شروع شد در ادامه چشم‌انداز جمهوري اسلامي مورد توجه قرار گرفت. اين چشم‌انداز همان توسعه متعالي است، توسعه اقتصادي، توسعه و تعادل اجتماعي و سياسي و اخلاقي امر بديعي در جمهوري اسلامي است در حالي كه در جهان توسعه بيشتر ناظر بر مسائل اقتصادي است.

وي با تاكيد بر اينكه در غرب فرهنگ در خدمت توسعه اقتصادي است، عنوان كرد: در مدل چشم‌انداز جمهوري اسلامي توسعه اقتصادي ابزار و مقدمه و زمينه‌ساز تعالي فرهنگي، اخلاقي و معنوي جامعه است و توسعه به عنوان ابزاري در جهت رشد فضائل باشد.

عضو هيئت علمي دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران اظهار كرد: ما از جهاد اقتصادي نام مي‌بريم و توسعه را جايگزين واژه جهاد نمي‌كنيم، غايت جمهوري اسلامي معنويت است مفهوم جهاد اين است كه جهشي‌ و حركت ميان‌بري داشته باشيم تا عقب‌ماندگي‌هاي تاريخي را در طي چند دهه جبران كنيم. بدون حركت جهادي و الگوي جهادي حركت به سمت پيشرفت امكان ندارد.

نماينده اسبق مجلس شوراي اسلامي با ذكر اينكه جهاد اقتصادي بيش از آنكه توسعه اقتصادي باشد جهاد فرهنگي است، عنوان كرد: بايد جهاد را با مفهوم فرهنگ و فرهنگسازي ترويج كنيم، فرهنگ ساختن و سازندگي توسعه‌اي درون‌زا، خوداتكال، فراگير و پايدار و معطوف به تعادل و تعالي و امنيت اجتماعي را در پي خواهد داشت.

صدرا با تاكيد براينكه بايد اثربخشي و كارآمدي نيروها را بالا ببريم،افزود: رسيدن به اهداف كلان بايد همراه با اثربخشي باشد، در فرهنگ اسلامي، دفاع مقدس و انقلاب با آموزه‌هاي جهادي روبرو بوديم، اين آموزه جهادي بود كه ملت ايران توانست با كمترين امكانات مقابل قويترين ارتش‌هاي دنيا مقاومت كند و خون بر شمشير پيروز شود لذا با تفكر جهادي مي‌توانيم دنيا را تصرف كنيم.

وي با اشاره به جهاد سازندگي گفت: اين تجربه بزرگي براي كشور بوده است، هر چند بعدا به وزارتخانه تبديل شد اما هنوز انگيزه‌هاي جهادي وجود دارد، اقتدار جهادي بدون مدل‌ها دوران جهاد سازندگي و الگوهاي تجربه شده در جهاد سازندگي عملي نيست.

عضو هيئت علمي دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران افزود: بايد اين تجارب را استفاده كنيم، البته تنها مختص به يك سال نيست و دهه چهارم انقلاب اقتضا مي‌كند الگوهاي جهاد اقتصادي در كشور مورد استفاده قرار گيرد.

وي با اشاره به برخي موانع در اين زمينه افزود: از نظر سخت‌افزاري و زيربنايي‌ما با مشكل روبرو نيستيم اما در زمنيه كادر‌سازي و الگوسازي مشكل داريم، ساختارهاي دولتي و خصوصي بايد با نهادهاي جهادي تطبيق داده شوند تا اثربخش‌تر شوند. بايد از پراكنده‌كاري و حاشيه ساختن اجتناب كنيم.

ادامه دارد...خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا)

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.