سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    10/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
واكاوی نقش رسانه‌ها در تحقق جهاد اقتصادی


نشست «نقش رسانه‌ها در تبيين جهاد اقتصادي» با حضور كارشناسان اقتصادي و رسانه‌اي ، 8 تيرماه، در سراي روزنامه‌نگاران ايران برگزار شد.

در اين نشست كه با حضور اصحاب رسانه انجام شد، جمشيد پژويان، استاد دانشگاه علامه طباطبايي، محمدرضا فرزين، سخنگوي كارگروه طرح تحول اقتصادي و محمودرضا اميني، مديرعامل خبرگزاري موج، به سخنراني پرداختند.

در ابتداي جلسه پژويان با اشاره به نام‌گذاري امسال به نام جهاد اقتصادي به اهميت مسئله اقتصاد و درك اين موضوع تاكيد كرد و گفت: سه سال متوالي است كه نام‌گذاري سال‌ها با مسائل اقتصادي گره‌‌ خورده است. اين نشان‌دهنده نقش تعيين كننده اقتصاد در قدرت يك كشور در داخل و در روابطش با ساير كشورها مي‌باشد.

وي درباره مفهوم جهاد اقتصادي گفت: جهاد اقتصادي مي‌خواهد بگويد كه بايد نقشه راهي براي هماهنگي در مجموعه حكومت فراهم شود تا سه قوه اشكالات خود در زمينه سياست‌سازي و سياست‌گذاري را رفع كرده و هم‌پوشاني لازم را با هم داشته باشند. در واقع ايجاد اين حركت هماهنگ لازمه جهاد اقتصادي است.

اين استاد دانشگاه درباره نقش رسانه‌ها در جهاد اقتصادي نيز گفت: رسانه‌ها بايد عملكرد سه قوه در اين نقشه راه را مطرح كنند و چگونگي انجام وظايف دستگاه‌ها را رصد نمايند. بنابراين رسانه‌ها بايد در هر كجا انحرافي از مسير جهاد اقتصادي از سوي هريك از قوا رخ داد بايد آن را به شكل شفاف در عرصه عمومي مطرح كرده و با حضور كارشناسان به نقد بكشند. البته رسانه‌ها نبايد با نحوه مطرح كردن اخبار مردم را از جهاد اقتصادي بترسانند.

سپس محمدرضا فرزين به تبيين مفهوم جهاد اقتصادي پرداخت و گفت: جهاد معاني متفاوتي دارد. جهاد به يك معنا استعاره‌اي از فضاي نظامي و به معني بررسي دقيق و رصد كردن است. در معناي ديگر، جهاد، تلاش مقدس است كه اين معنا در گفتمان ديني ما مطرح شده است. در حوزه اقتصاد، تلاش مقدس به حضور همه اقشار مردم در جهت توسعه و پيشرفت كشور اشاره دارد و تنها به حضور نخبگان محدود نمي‌شود.

وي در ادامه افزود: اين معناي جهاد، تلاش را از حوزه دولتي و حكومتي به عرصه همگاني مي‌كشاند. در نتيجه رسانه‌ها در حوزه عمومي در القاي اين مطلب نقش مهمي ايفا مي‌كنند. به طوري كه در مسئله هدفمندي يارانه‌ها نيز رسانه‌ها به خوبي مردم را با اين طرح همگام كردند. در جهاد اقتصادي بايد اين را درك كنيم كه اين تلاش نيز تلاشي مقدس است زيرا مسائل دنيوي را با مسائل شرعي و ديني گره مي‌زند.

سخنگوي كارگروه طرح تحول اقتصادي در ادامه اظهار كرد: در جهاد اقتصادي و در طي اين مسير بايد از منافع كوتاه‌مدت به نفع منافع بلندمدت چشم‌پوشي كرد. بنابراين بايد تلاش كنيم از كشاندن مسائل سياسي روزمره به اين عرصه و كند كردن طي مسير خودداري كنيم.

وي در بيان معني ديگر جهاد گفت: مفهوم ديگر جهاد، داشتن برنامه عملياتي است. حركت جهادگونه درگرو داشتن برنامه عملياتي است. ما بايد بدانيم در چه وضعيتي هستيم، چه مسيري را طي مي‌كنيم و چه اصلاحاتي را بايد در اين مسير انجام دهيم تا به وضعيت ترسيم‌شده براي كشور در سال 1404 برسيم.

فرزين درباره نقش رسانه‌ها در تبيين مفهوم جهاد اقتصادي گفت: رسانه‌ها نبايد تصويري نامناسب از وضعيت اقتصادي كشور ارائه كرده و منفي‌بافي كنند. به عبارتي بايد تصويري شفاف از كشور دريك فضاي تعاملي مناسب توسط رسانه‌ها به جامعه ارائه شود. در واقع در اين شرايط كه تحريم‌ها تشديد شده‌ است، رسانه‌ها نبايد تصويري تيره و تار از كشور ارائه داده و مجموعه تلاش‌هاي صورت گرفته را مطرح نكنند.

وي در ادامه تاكيد كرد: شكي نيست كه مردم براساس بازخورد سياست‌هاي حكومت در جامعه به شكلي عقلايي رفتارهاي اقتصادي انجام مي‌دهند، اما رسانه‌ها هستند كه علائم اقتصادي را به عاملين اقتصادي و مردم نشان مي‌دهند. پس رسانه‌ها بايد توجه كنند كه هم جهت با جهاد اقتصادي علائم اقتصادي را به جامعه عرضه كنند.

اميني، مدير عامل خبرگزاري موج نيز سخنران بعدي نشست بود كه با اشاره شكل‌گيري رفتار جهادي از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي و دوران دفاع مقدس گفت: جهاد اقتصادي يعني اينكه دشمن به شكل همه‌جانبه پايه‌هاي اقتصادي كشور را مورد هدف قرار داده است. پس بايد اشكالات سياست‌هاي سابق را رفع كرده و خود را مهياي اين جهاد نمائيم.

وي در تشريح اين مطلب گفت: با درك اين مسئله، رسانه‌ها بايد به عنوان يك كنش‌گر فعال در اين عرصه حاضر شوند. زيرا اين رسانه‌ها هستند كه مي‌توانند تمايلات جامعه و افكار عمومي را به سمت و سوي مورد ضرورت تغيير دهند.

اميني درباره مقتضيات جهاد اظهار كرد: همان‌طور كه در جهاد دفاعي دشمن مشخص بود و مردم از تهديد آگاه بودند و بنابراين آگاهي تسليم دشمن نشدند. در جهاد اقتصادي نيز مردم بايد از تهديدها آگاه باشند. در اين عرصه بايد علاوه بر تسليم نشدن در برابر خواست دشمن بايد دشمن را تسليم خواسته‌هاي خود نمائيم كه اين امر با شناسايي نقاط ضعف دشمن امكان‌پذير است.

وي درباره وظيفه رسانه‌ها در اين عرصه نيز گفت: رسانه‌ها بايد بدانند از چه بعدي وارد مقوله جهاد اقتصادي شوند. آيا بايد از بعد تاثيرگذاري بر هنجارها و رفتارهاي مردم وارد اين قضيه شوند يا از بعد نظارت بر عملكردها. بايد دانست كه وظيفه اصلي رسانه‌ها، نظارت بر عملكردهاست.

اميني در توضيح نظارت تصريح كرد: نكته مهم چگونگي انجام اين نظارت است. رسانه‌ها بايد ابتدا بر دولت‌مردان و نخبگان نظارتي عالمانه و آگاهانه داشته باشند. يعني بايد بدانند به دنبال نظارت بر چه چيزي هستند. به عبارتي بايد نقاط آسيب‌زا را منصفانه شناسايي و به دولت‌مردان و نخبگان ارائه كنند.

وي در پايان خاطرنشان كرد: وظيفه ديگر رسانه‌ها در نظارت، فرهنگ‌سازي است. به عبارتي بايد فضاي فرهنگي كشور براي فرهنگ‌سازي و بسترسازي فعال شود. در مورد جهاد اقتصادي بايد متوجه شد رسانه‌ها در كجاي اين ميدان جاي دارند. رسانه‌ها در اين رابطه نياز به فرماندهي، مديريت، تجهيز و پشتيباني و در نهايت نقشه راه دارند. در واقع در نقشه راه جهاد اقتصادي بايد سهم رسانه‌ها در مديريت اين امر مشخص باشد.


خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا)

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.