سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    11/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
«جهاد اقتصادی در سيره نبوی» بررسی شد


گروه انديشه: نشريه زمانه در نخستين شماره‌‌هاي خود در سال جهاد اقتصادي، در پرونده‌اي با عنوان «جهاد اقتصادي در سيره نبوي» سيره پيامبر مكرم اسلام(ص) را از منظري اقتصادي بررسي كرده‌ است.به گزارش روابط عمومي كانون انديشه جوان، در ديباچه اين پرونده كه در شماره 12 دور جديد زمانه منتشر شده، آمده است: امسال را مقام معظم رهبري سال «جهاد اقتصادي» ناميده‌اند. جهاد در هر دو بخش عملياتي و ايدئولوژيكي، امري لازم به نظر مي‌رسد.

جهاد در بخش عملياتي موضوعي است كه بيشتر مدنظر قرار مي‌گيرد، اما جنبه ديگري كه سهل‌انگاري در توجه به آن شايسته نيست، جهاد در زمينه تدوين علم اقتصاد بر پايه نظام اسلام است؛ زيرا با توجه به اين‌كه اين علم قرار است مبنايي باشد در بخش عملياتي اقتصاد، توليد آن امري حياتي و مقدم به نظر مي‌رسد. با توجه به اين موضوع پرونده حاضر به بررسي سيره يا همان مكارم اخلاقي پيامبر اكرم(ص) در حوزه اقتصاد اختصاص يافته است. منظور از سيره اقتصادي پيامبر(ص) مجموعه اصول، قواعد و اخلاق اقتصادي است كه حضرت(ص)، به منزله انسان كامل، عملاً در دوره حكومت خويش آن‌را اجرا كرده است.

بنابرين گزارش، در اين پرونده مقاله‌اي با عنوان «دين، ورا يا همپاي اقتصاد» به چشم مي‌خورد. نويسنده اين مقاله ترجمه شده، منذر كهف، متخصص اقتصاد و بانكداري اسلامي و استاد معتبرترين دانشگاه‌هاي اقتصادي جهان است. وي كه داراي تأليفات متعددي در زمينه اقتصاد اسلامي است، در اين نوشتار، راه موفقيت فرآيند اقتصادي پيامبر اسلام(ص) را الهام‌گيري از چشمه بي‌پايان قرآن كريم مي‌داند، كاري كه متاسفانه در اين دوران با همان اسم ولي در حقيقت بي‌شباهت به آن انجام مي‌شود.

منابع درآمدي بيت‌المال موضوع ديگري است كه در مقاله‌اي به قلم مجيد حبيبيان، عضو هيئت علمي دانشگاه به آن پرداخته شده‌ است. زكات، خمس، خراج، جزيه و ساير درآمدها از جمله سرفصل‌هايي است كه در اين مقاله به طور فشرده، مختصر و مفيد بررسي مي‌شود. در اين مقاله وجه تمايز ماليات‌هاي اسلامي، انگيزه مؤدي در پرداخت ماليات دانسته مي‌شود، به نحوي كه پرداخت ماليات در دين اسلام يك وظيفه شرعي و عبادت به شمار مي‌آيد.

«نهاد‌سازي اقتصادي در عصر مدني» عنوان مقاله‌اي است كه در آن محمدجواد شريف‌زاده، استاد اقتصاد دانشگاه تهران، با نگاهي تخصصي به سيره اقتصادي نبي مكرم اسلام(ص) پرداخته است. از موضوعات اصلي اين مقاله «نظام حسبه» است، فرآيندي كه امروزه با نام «نظارت مستقيم دولت بر فعاليت‌هاي اقتصادي» از آن ياد مي‌شود.

اين گزارش مي‌افزايد؛ در پرونده اقتصادي زمانه دوازدهم «امنيت و رفاه اجتماعي» در سياست‌هاي اقتصادي پيامبر اعظم(ص) در مقاله‌اي به قلم مجيد نقيبي واكاوي شده‌است. در اين مقاله سياست‌هاي نبوي در راستاي توسعه اقتصادي به دوبخش سياست‌هاي بدون هزينه و سياست‌هاي با هزينه تقسيم مي‌شود. همچنين به الگوهاي تخصيص درآمدهاي دولتي و برخي از مصارف بودجه‌هاي بيت‌المال اشاره مي‌شود.

زمانه در اين شماره گفت‌وگويي با حسن سبحاني، اقتصاددان و عضو هيئت علمي دانشگاه ترتيب داده كه در آن با نگاهي تطبيقي، نسبت سياست‌هاي اقتصادي معاصر با سياست‌هاي اقتصادي عصر نبوي بازشناسي مي‌شود. بهره يا سود در سيستم بانكي يكي از آسيب‌هاي نظام اقتصادي معاصر از ديگاه سبحاني است كه وي ريشه آن را رسوخ باورهاي نظام سرمايه داري در اقتصاد مي‌داند.

«سياست‌هاي پولي و مالي صدر اسلام» عنوان مقاله‌ سيدهادي مخزن موسوي است كه موضوعاتي مانند ابزارهاي سياست پولي را برمي‌شمارد. نگارنده اين مقاله ابزارهاي كمي مانند اسناد بهادار، پول اعتباري، تغيير نرخ بهره و استفاده از نسبت قانوني را در نظام اقتصادي صدر اسلام ناشناخته و غير عملي دانسته اما از سوي ديگر قائل به بهره‌برداري شايسته از ابزار‌هاي كيفي در اين دوره تاريخي است.

تحريم كنز، ربا و معامله كالي به كالي و از سوي ديگر سياست‌هاي تشويقي براي هدايت سرمايه‌ها در مسير‌هاي درست و منطبق بر قوانين شرع برخي از ابزارهاي كيفي اقتصادي بررسي شده در اين مقاله هستند و بالاخره در آخرين مقاله پرونده اقتصادي شماره 12 زمانه، تدابير مديريتي بيت‌المال در محافظت و مصرف بيت‌المال بازخواني مي‌شود. در اين پرونده كتاب‌هايي با موضوع اقتصاد اسلامي براي مطالعه تكميلي خوانندگان معرفي شده‌است.

علاقه‌مندان جهت تهيه اين نشريه مي‌توانند به مطبوعاتي‌‌هاي سراسر كشور و در تهران به نمايشگاه و فروشگاه دائمي آثار كانون انديشه جوان واقع در خيابان انقلاب اسلامي، حد فاصل خيابان هاي منيري جاويد و 12 فروردين، شماره 1328 طبقه سوم واحد 9 مراجعه كنند و يا با شماره تلفن 66900965 (امور مشتركين نشريه) تماس بگيرند.

كانون انديشه جوان

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.