سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    11/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
جهاد اقتصادی و رسالت فرهنگ در ویژه‌ نامه فرهنگ عمومی


به گزارش خبرنگار خبرگزاري رسا، شماره جديد ويژه‌نامه فرهنگ عمومي به تبيين رسالت فرهنگ در سال جهاد اقتصادي پرداخته است.

در قسمتي از سرمقاله اين ويژه ‌نامه به قلم منصور واعظي آمده است: «حرکت ملت ايران در چارچوب آرمان ‌هاي انقلاب اسلامي و نظام ولايت فقيه برآمده از آن، از ابتدا تا امروز يک حرکت توفنده تکاملي عدالت طلبانه و ظلم ستيزانه موفق رو به جلو و سال به سال بر دستاور‌دها و پيروزي‌ هاي خيره کننده آن افزوده شده است. ملت ايران بيش از سه دهه است که جهاد مستمر پيروزمندانه عليه استکبار مدرنيستي را در عرصه‌ ها و قلمرو‌هاي مختلف تجربه کرده و پيش مي‌برد. در ذات مفهوم «جهاد» تاکيد بر نحوه کوشش و مقابله با دشمن وجود دارد و آنچه مردم و نظام اسلامي در حدود سي و سه سال گذشته تجربه کرده‌اند به معناي راستين کلمه يک جهاد بوده است.»

در اين ويژه نامه که به تازگي منتشر شده است يادداشت ‌ها و گفتا‌رهايي از: سيد محمد حسيني، منصور واعظي، سيد عباس معارف، شهيد مرتضي مطهري، محمد رجبي، حجت‌الاسلام سيد ‌مهدي مير‌باقري، عماد افروغ، سعيد زيبا کلام، شاپور رواساني، ايرج راد، بهزاد فرهاني، عبدالحسين مختاباد، جواد اردکاني، منوچهر آشتياني، احمد شاکري، مازيار ناظمي، علي معلم، عليرضا قزوه، ابراهيم فياض، مهدي فقيه، مسعود ده ‌نمکي، کريم مجتهدي، ابراهيم نبوي، حجت‌الاسلام احمد رهدار و . . . وجود دارد.

اين ويژه‌ نامه در بخش‌ هاي افق، تبلور عدالت ‌خواهي، شورا در خدمت اقتصاد، جهاد اقتصادي، تفکر آمادِگر، قلم در خدمت جهاد اقتصادي / تئاتر تشنه حرکتي جهادي، سينما صنعت يا هنر/ احياي صداي ملکوت و همچنين فرهنگ اقتصادي به گفتگو با اهالي هنر و انديشه درباره عنوان سال 90 يعني جهاد اقتصادي و راهکار‌هاي تحقق آن پرداخته است.

در اين ويژه نامه در بخش هايي از مقاله تأملي در جهاد اقتصادي، اثر استاد ميرباقري آمده است: «گره زدن «جهاد» به مفهوم «اقتصاد» و ترکيب اين مفهوم مقدس با فعاليت اقتصادي، به معناي نوعي تلاش سخت کوشانه در مسير بهسازي اقتصادي مبتني بر انگيزه هاي الهي است.

جهاد اقتصادي نبايد به معناي پذيرش الگوهاي اقتصادي دشمن و مبارزه در چارچوب آن باشد بلکه به اين معناست که ما در نهايت به دنبال ايجاد يک الگو يا مدل جديد اقتصادي مبتني بر آموزه هاي اسلامي و سازگار با فرهنگ و شرايط ايران هستيم که هجوم فرهنگ و تمدن رقيب از طريق اقتصاد را سد کند.»

ويژه‌ نامه فرهنگ عمومي به مدير مسؤولي منصور واعظي و صاحب امتيازي دبيرخانه شوراي فرهنگ عمومي به تازگي در 288 صفحه به قيمت 2000 تومان به انتشار رسيده است.

خبرگزاري رسا

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.