سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    12/05/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
متن کامل اولین گزارش کمیسیون جهاد اقتصادی


کميسيون ويژه جهاد اقتصادي اولين گزارش خود به مجلس شوراي سلامي را در آغاز نشست علني روز سه‌شنبه - 28 تير ماه - ارائه کرد.
به گزارش خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir)، متن کامل اين گزارش که از سوي "جعفر قادري" سخنگوي کميسيون ويژه جهاد اقتصادي در صحن علني قرائت شد، به اين شرح است:

باسمه تعالي

اولين گزارش کميسيون ويژه«جهاداقتصادي» مجلس شوراي اسلاميمقدمه

با عنايت به نامگذاري سال 1390 به عنوان سال«جهاداقتصادي» از سوي مقام معظم رهبري، شرايط ويژه اقتصادي جمهوري اسلامي ايران و اهدافي که براي جايگاه نظام اسلامي در سند چشم‌انداز و برنامه پنجساله پنجم توسعه تعريف شده بايد همت ويژه‌اي از سوي هر سه قوه مصروف شود تا نيل به اهداف ميسر گردد. مقام معظم رهبري در مورد اساسي‌ترين اقدامات دشمن عليه ملت و کشور ما مي‌فرمايند:

«آنچه در عرصه مجموعه مسائل کشور انسان مشاهده مي‌کند، که در سال1390 بايد آن را وجهه همت خودمان قراردهيم، از جمله اساسي‌ترين کارهاي دشمنان در مقابله با کشور ما ، مسائل اقتصادي است»

باتوجه به برنامه‌هاي دشمن براي مقابله با نفوذ و گسترش اسلام در منطقه به برکت تحقق انقلاب اسلامي به زعامت رهبر کبيرانقلاب امام خميني(ره) و رهبري مقام معظم رهبري، روشن است که بايد با روحيه‌اي جهادي مسائل اقتصادي کشور پيگيري شود. مقام معظم رهبري منظور از جهاد اقتصادي را روحيه جهادي در اقتصاد و کار برشمرده و اعلام مي‌فرمايند که:

«.... منظور از جهاد اقتصادي يعني اولويت دادن به مسائل اقتصادي و ورد به اين عرصه با روحيه جهادي، بنابراين بايد برخي سيستمهاي غلط را که موجب کندي روند کار و اقتصاد در کشور مي‌شود کنار گذاشت و بيشتر به اصل کار پرداخت.»

تبيين دو شاخصه اصلي بيان شده از سوي مقام معظم رهبري يعني جهشي بودن اقدامات و مواجهه با محدوديتها و مشکلات بايد در موضوع جهاداقتصادي سرلوحه اقدامات آتي کشور باشد.

به همين منظور مجلس شوراي اسلامي در روزهاي آغازين شروع کار خود در سال جديد به استناد ماده(59) آيين‌نامه داخلي خود، کميسيون ويژه جهاداقتصادي را تشکيل داد.تبيين خط مشي کميسيون

کميسيون در اولين جلسات پس از انتخاب هيأت رئيسه موضوعات زير را بررسي نمود؛

1- رسيدن به تلقي مشترک و قابل تفاهم«جهاداقتصادي»

2- دستيابي به موضوعات داراي ظرفيت جهادي و ارائه آنها

3- بررسي و تبيين وضعيت موجود در موضوعات مرتبط با جهاداقتصادي

4- ترسيم وضعيت مطلوب براي موضوعات مرتبط با جهاداقتصادي

5- ارائه اصول و راهکارهايي براي نيل به وضع مطلوب

به منظور دستيابي به اهداف فوق مقرر شد تا از کليه دست‌اندرکاران عرصه اقتصادي به ويژه وزراء و کارگزاران مرتبط با امور اقتصادي خواسته شود تا برنامه‌هاي خود در تحقق جهاد اقتصادي را تبيين و نيازهاي تقنيني را نيز به کميسيون اعلام کنند. همچنين به منظور پرهيز از انجام امور موازي در کميسيونهاي مجلس شوراي اسلامي از رؤساي کميسيونها هم درخواست شد تا برنامه‌هاي تبيين شده خود راجع به جهاد اقتصادي را اعلام نمايند. انجام مذاکرات، مصاحبه‌ها و مشاوره‌ها با افراد و مسؤولين نهادهاي ذي‌ربط نيز در دستور کار قرارگرفت.

براي تبيين برنامه‌ها و انسجام در اقدامات ابتداء بر تعريف مشخصي در مورد «جهاداقتصادي» با عبارت«کليه فعاليتهايي که منجر به بهبود جهشي شاخصهاي اقتصادي و بي‌اثر يا کم‌اثر کردن فعاليتهاي محدودکننده در حوزه اقتصادي گردد» توافق شد.اصول راهبردي ناظر به اقدامات کميسيون«جهاداقتصادي»

به منظور تسريع در اتخاذ تصميم و اقدام هرچه سريعتر براي دستيابي به نتيجه مشترک، اصول زير مورد تأکيد قرارگرفت:

1- «جهاد اقتصادي» بدون هماهنگي سه قوه به ويژه هماهنگي کامل مجلس و دولت امکانپذير نيست.

2- اطلاعات و آمار صحيح و قابل اتکاء و مورد تفاهم دستگاههاي ذي‌ربط از ضروريات اوليه است.

3- از کلي‌گويي و ايده پردازيهاي صرفاً نظري پرهيز شود و بر موضوعات اصلي عملي در هر بخش تأکيد گردد.

4- بر نگاه جامع، تأکيد شود و اثرات فعاليت هر بخش در ساير بخشها مورد توجه قرارگيرد.موضوعات مرتبط با «جهاداقتصادي»

پس از جمع‌آوري برنامه‌ها و اطلاعات از مراجع مختلف موضوعات ذيل براي«جهاد اقتصادي» مطرح شده است:

1- اجراي صحيح و کامل اصل چهل و چهارم(44) قانون اساسي و کاهش منظم ستادهاي دولتي ذي‌ربط

2- اقدامات عملي براي توسعه اشتغال

3- اصلاح و ساماندهي امور بانکي –مالياتي

4- شناسايي ظرفيتهاي خالي اقتصادي و استفاده حداکثري از ظرفيتهاي نيروي انساني.

5- ارتقاء بهره‌وري

6- مبارزه با فساد اقتصادي و پولشويي

7- راستي آزمايي و ساماندهي آمار و اطلاعات

8- واردات و صادرات

9- تجارت داخلي و خارجي

10- حمايت عملي از توليدات صنعتي

11- توجه مناسب به مسائل حوزه نفت، گاز و فرآورده‌هاي نفتي

12- سياستهاي پولي و بانکي

13- نظارت بر مسائل مختلف حوزه اقتصاد

14- حمايت مؤثر از توليد کشاورزي

15- مديريت صحيح در مبارزه با قاچاق کالا و ارز

16- تقويت هماهنگي در تصميم‌سازي اقتصادي

17- حمايت از سرمايه‌گذاري خارجي

18- دفع و رفع مشکلات ناشي از تحريم

19- کاهش وابستگي دولت به درآمدهاي نفتي و کاهش منظم حجم دولتاقدامات و جمع‌بندي کميسيون

هيأت رئيسه کميسيون در سه جلسه اوليه خود تعريف ارائه شده در خصوص«جهاداقتصادي» را تصويب نمود و مقرر شد تا به صورت موضوع محور، از طريق مکاتبه، مذاکره و مصاحبه با دست‌اندرکاران اموراقتصادي، برنامه‌هاي هريک از مسؤولان اجرائي، تقنيني و قضائي کشور براي«جهاداقتصادي» مشخص و جمع‌آوري شود. کميسيون با حضور اکثريت اعضاء شش جلسه کارشناسي حول محورهاي زير داشته و در اين جلسات درباره وضعيت موجود امور مختلف اقتصادي از جمله آمار و اطلاعات مربوط به اشتغال، محدوديتهاي اقتصادي موجود و ساير محورها بحث و بررسي نمود.

پس از جمع‌آوري اطلاعات و مدارک لازم از بين محورهاي مطرح شده محورهاي زير مورد تأکيد قرارگرفت:

1- ساماندهي آمار و اطلاعات صحيح در کشور با تعيين متولي مشخص

2- بهبود فضاي کسب و کار به منظور روان سازي توليد و توسعه اشتغال

3- حمايت از توليد و توسعه آن با تأکيد بر افزايش بهره‌وري، اصلاح تکنولوژي، توسعه اشتغال و استفاده سريع از منابع پيش‌بيني شده در قانون هدفمندسازي يارانه‌ها و صندوق توسعه ملي

4- اتخاذ تدابير پويا و مناسب براي جلوگيري از محدوديتها

5- کاهش وابستگي دولت به درآمدهاي نفتي با اجراي صحيح و کامل اصل چهل و چهارم(44)‌قانون اساسي و کاهش عملي و واقعي حجم دولت

مقرر گرديد محورهاي يادشده با حضور مسؤولان ذي‌ربط و کارشناسان در جلسات آتي کميسيون مورد بررسي و پيگيري قرار گيرد و راهکارهاي عملي براي نيل به وضع مطلوب شناسايي و براي اعمال به مراجع ذي‌ربط اعم از مجلس شوراي اسلامي و ساير مراجع خط‌مشي‌گذاري، دستگاههاي اجرائي ذي‌ربط و مراکز تصميم‌سازي و تصميم‌گيري اعلام گردد.

"علي لاريجاني" رئيس مجلس شوراي اسلامي پس از قرائت شدن نخستين گزراش کميسيون ويژه جهاد اقتصادي اعلام کرد: اين گزارش داراي عناوين خوبي بود و اميدواريم که مفاد آن را کميسيون با توجه به در پيش بودن لايحه بودجه هرچه سريع‌تر به مجلس ارائه دهد.

www.icana.ir خانه ملت

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.