سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    10/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
پارس جنوبی در مسیر توسعه سریع و جهش اقتصادی


مدير عامل شرکت نفت و گاز پارس با تشريح آخرين وضعيت توسعه پارس جنوبي از جذب و هزينه سه ميليارد دلار سرمايه‌گذاري در طرح هاي پارس جنوبي در سه ماهه نخست امسال و انتشار بيش از 8 ميليارد دلار اوراق مشارکت نيز براي تامين مالي پارس جنوبي از طريق سيستم بانکي کشور خبر داد.
به گزارش واحد مرکزي خبر، موسي سوري از ورود گاز تمام فازهاي پارس جنوبي تا دو سال آينده به شبکه سراسري گاز کشور گفت : در سال جاري با نگاه ويژه اي که دولت به حوزه پارس جنوبي دارد، روند سرمايه گذاري به منظور شتاب دهي به روند بهره‌برداري از اين ميدان مشترک گازي آسان سازي شده است و با انتخاب شرکت هاي داخلي، براي اجراي فازهاي باقيمانده که در خرداد سال گذشته کليد خورد، بيش از 21 ميليارد دلار در 6 فاز (معادل ظرفيت 8 فاز استاندارد پارس جنوبي) سرمايه گذاري خواهد شد.

سوري افزود: پارسال با بکارگيري منابع داخلي وزارت نفت و نيز فروش اوراق مشارکت در عمل، بيش از 7 ميليارد دلار در توسعه اين فازها هزينه شد که پيش بيني مي شود در سال جاري با تمهيدات ويژه وزارت نفت، شاهد ثبت يک عدد دو رقمي و بالاي 10 ميليارد دلاري سرمايه گذاري در اين حوزه باشيم که در مقايسه با سال هاي گذشته، از رشد قابل ملاحظه اي برخوردار خواهد بود و ضمن آن‌که نياز واقعي سالي جاري حدود 16.5 ميليارد دلار برآورد شده و در فصل اول سال جاري، بيش از سه ميليارد دلار در عمل جذب و هزينه شده است.

سوري گفت : جبران عقب ماندگي‌هاي توسعه در دهه‌هاي گذشته اين ميدان مشترک اکنون به عنوان آرمان و هدف مهم ملي از سوي وزارت نفت و شرکت ملي نفت ايران بر عهده شرکت نفت و گاز پارس گذاشته شده است که اميدواريم با اجراي بسته بزرگ برنامه ريزي مالي، مهندسي، تامين کالا ، نصب و اجرا و بهره‌برداري، رکورد‌هاي چشمگير و تازه‌اي در فرآيند توسعه و توليد صنعت نفت ايران به جاي بگذاريم.

با برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته، در سال جاري علاوه بر اختصاص منابع داخلي شرکت ملي نفت، بيش از حدود 8 ميليارد دلار (ريالي يا معادل ارزي) اوراق مشارکت به منظور تامين مالي اهداف توسعه اي پارس جنوبي منتشر خواهد شد.

وي با اشاره به سفر سه ماه پيش مقام معظم رهبري به منطقه عسلويه گفت : حضور مقام معظم رهبري در نخستين سفر ايشان در سال "جهاد اقتصادي" نشان دهنده اهميت فوق العاده اين ميدان مشترک انرژي از منظر اقتصادي اجتماعي و حتي سياسي در نزد بالاترين ارکان حاکميتي و تصميم گيري کشور است.

حضور مقام معظم رهبري ،انگيزه کار و تلاش بيشتر را مضاعف کرد و ايشان با نام گذاري پارس جنوبي به عنوان پيشاني جبهه اقتصادي کشور، خواهان حرکت جهادگونه و دلسوزانه نيروهاي داخلي براي دستيابي به منافع ملي و برداشت سهم کشور از ذخاير پارس جنوبي شدند.

سوري گفت : بيانات و رهنمودهاي مقام معظم رهبري در سفر 8 فروردين سال جاري، در بردارنده و ترسيم کننده جهت‌گيري اصلي حرکت و برنامه‌هاي صنعت نفت و دولت و تعيين کننده راهبرد عالي نظام بر ضرورت مشارکت و حمايت تمام دستگاه هاي کشور در پشتيباني موثر طرح هاي عظيم ملي در ميدان مشترک پارس جنوبي است و مقام معظم رهبري شتاب بخشيدن به روند توسعه اين ميدان عظيم و مشترک را مورد تاکيد قرار دادند و فرمودند" امروز در حالي که بسياري از کشورها و شرکت هاي نفتي دنيا به ميدان حمايت از شريک و رقيب ما وارد شده‌اند، لازم است که تمام ايرانيان در اين صحنه مبارزه اقتصادي به پا خيزند و منافع خود را در اين ميدان مشترک به دست آورند".


وي اظهار داشت : با عنايت به رهنمودهاي عالي ايشان، ميدان عمل ديگري در اين جبهه اقتصادي از زاويه اعتقادي گشوده شده است. به استناد گزارش‌هاي پيشرفت‌هاي ماهانه در اين حوزه، شرکت ها و پيمانکاران ايراني با مديريت و نظارت عالي صنعت نفت، رشد مطلوبي در مسير اجراي بهينه فازهاي گازي در حال ساخت داشته و د‌ارند؛ رکوردزني در اجراي خطوط لوله دريايي انتقال گاز در فاز 12 پارس جنوبي و نيز ثبت 32 ميليون ساعت کار بدون حادثه و بتن ريزي 4000 متر مکعب در يک شبانه‌روز و پيشرفت ماهانه بيش از 5 درصد به دست شرکت هاي توانمند ايراني که براي نخستين بار با مديريت و رهبري کنسرسيوم‌ها، توسعه ابرپروژه‌هاي گازي کشور را به عهده گرفته‌اند، تنها بخشي از آثار حضور موثر مقام معظم رهبري در اين ميدان مشترک بوده است. به اعتقاد ما و براساس برنامه‌ريزي علمي و راهبردهاي مديريتي صنعت نفت، در صورت ادامه حمايت‌هاي قانوني و رفع برخي موانع و تنگناهاي پيش رو، آهنگ توسعه پارس جنوبي با شتاب بيشتري از وضع موجود همراه خواهد بود.

مدير عامل شرکت نفت و گاز پارس با شاره به سفر سرپرست وزارت نفت (در 28 و 29 خرداد ) به منطقه عملياتي پارس جنوبي و دستاوردهاي آن هم گفت : حضور آقاي آبادي در پارس جنوبي در نخستين سفر داخلي را بايد در جهت پيگيري رهنمودهاي رهبر فرزانه انقلاب و بررسي عملکرد دستگاه تحت سرپرستي خود متناسب با اهداف تعين شده در برداشت هرچه سريع‌تر از منابع نفت‌و‌گاز پارس جنوبي ارزيابي کرد.

وي گفت: آقاي علي ابادي ضمن بازديد دقيق از طرح‌هاي در حال ساخت اين ميدان و بازخواني نقشه راه توسعه، خواستار همکاري تمام ارکان صنعت نفت در پيشبرد اهداف تعيين شده در پارس جنوبي شد و ابراز اميدواري کرد با تلاش‌هاي صورت گرفته، گاز همه فازهاي مذکور تا «پايان دو سال آينده » به تدريج و سالانه به شبکه گاز سراسري کشور وارد شود تا مردم از منافع آن بهره‌مند شوند.

سوري افزود : سرپرست وزارت نفت پيشرفت فازهاي جديد پارس جنوبي را که به دست سازندگان و پيمانکاران داخلي در حال اجراست، نمونه‌اي از بلوغ و نبوغ دانش و توانمندي فرزندان ايران اسلامي در صنعت نفت ايران خواند و گفت ورود شرکت هاي داخلي به پروژه‌هاي عظيم اين ميدان مشترک به عنوان نخستين تجربه رهبري مستقل حوزه‌هاي عملياتي و اجرايي بسيار بزرگ، نشان دهنده شايستگي، دلسوزي و توانمندي ستودني آنان و از سوي ديگر، بيانگر انتقال موثر فناوري‌هاي مورد نياز و دستيابي خلاقانه به دانش فني و مديريت اجرايي اين قبيل از طرح‌هاست.

وي گفت: حضور علي‌آبادي، انگيزه بيشتري به کارکنان اين منطقه عملياتي بخشيد؛ به طوري که آثار اين حضور به وضوح در عملکرد نيروي انساني حاضر در اين حوزه قابل مشاهده است و اصولاً حضور مقام هاي عالي‌مقام کشور به ويژه وزير نفت، تأثير مثبت بر انگيزه، تلاش و بهره‌وري مديران، کارکنان و فعالان اقتصادي منطقه داشته است و دارد. توصيه‌هاي سرپرست وزارت نفت مبني بر مشارکت تمام مديران و بخش‌هاي ستادي و عملياتي صنعت نفت در جهت تحقق اهداف در پارس جنوبي و نيز بسيج و به کارگيري تمام توان و ظرفيت‌هاي کشور در همکاري با شرکت نفت و گاز پارس، راهبرد اثربخش و راهگشاي عالي‌ترين مقام وزارتي است که دستيابي به اهداف را تنها با تکيه بر توان فني، اجرايي و مديريتي يک سازمان زيرمجموعه به صنعت نفت ميسر نمي‌داند و به مشارکت و حمايت همه بخش هاي کشور در توسعه پارس جنوبي باور دارد، اين راهبرد را به فال نيک مي‌گيريم و اميدواريم با شتاب بخشي و آسان سازي اجراي نقشه راه بر اساس رهنمودهاي مقام معظم رهبري و ايده‌هاي نوين مقام عالي وزارت، بخش عمده‌اي از عقب ماندگي اجرايي سال هاي گذشته را جبران کنيم.


سوري در باره برنامه هاي آتي فازهاي 9-12،10 ، 15-16، و 17-18 گفت: مديريت شرکت نفت و گاز پارس بر اساس برنامه‌اي متمرکز و با محوريت استفاده از توان داخلي و خارجي، شتاب بخشي به بهره‌برداري از فازهاي 9 و 10، 12، 15 و 16 و 17 و 18 با هدف برداشت هرچه سريع تر از منابع گاز در اين ميدان مشترک و دستيابي به منافع ملي را در دستور کار ويژه دارد.، مطابق فرمولي جديد و بر اساس آنچه پيش از اين بخشي از کالاها و تجهيزات فازهاي 9 و 10 از سوي شرکت هاي حامي تحريم ايران بلوکه شده بود، تأمين اين گروه از کالاها در بازارهاي ثانويه مورد اهتمام قرار گرفت و با هدايت پيمانکاران ايراني در اجراي بخش‌هاي باقيمانده اين فازها به ويژه ادامه حرکت در حوزه حفاري، تکميل برنامه توسعه اين دو فاز شتاب گرفت.

پيش‌بيني ما اين است که با سپري شدن بخش عمده اجرا، بتوان تا پايان سال جاري شاهد بهره‌برداري کامل از بخش‌هاي باقيمانده آن بود.


سوري افزود : فاز 12 با راهبري پيمانکار توانمند ايراني (شرکت پتروپارس) در حال اجراست و برنامه حفاري، نصب سازه‌هاي دريايي، اجراي خطوط لوله و توسعه بخش خشکي و پالايشگاهي آن از سوي شرکت پتروپارس به خوبي پيش ‌مي‌رود ، گرچه در برخي بخش‌ها شاهد تفاوت‌هايي در ميزان پيشرفت واقعي و پيشرفت برنامه‌اي هستيم، اما اين روند با توجه به هم پيوستگي بعضي ارکان اجرايي اين فازها، مانعي فراروي توسعه فازهاي مذکور قلمداد نمي شود و به يقين در ماه‌هاي آينده جبران خواهد شد و با الطاف الهي و حمايت و پشتيباني تصميم‌گيران و مديران ارشد کشور و صنعت نفت تلاش و کوشش کارکنان و مديران در سال 91 به بار خواهد نشست و بهره‌برداري و توليد زودهنگام از فاز 12 در سال 91 محقق خواهد شد ، پالايشگاه فازهاي 15 و 16 در سال جاري به مدار بهره‌برداري زودهنگام وارد خواهد شد که با اجراي آن مي‌توان گفت يک پروژه پالايشگاهي گازي در ميدان پارس جنوبي در ابعاد بين‌المللي براي نخستين بار از سوي شرکت هاي داخلي در شرايط تحريم و فشارهاي بين‌المللي به بار مي نشيند.

سوري گفت : ما به زودي پيش راه‌اندازي اين دو فاز را با حضور مقام هاي عالي کشور کليد خواهيم زد تا بار ديگر شايستگي و خلاقيت ايراني را در شرايط دشوار و پيچيده‌ بين‌المللي در تاريخ صنعت نفت ايران به ثبت برسانيم ، فازهاي 17 و 18 پارس جنوبي با توان توليد روزانه 56 ميليون متر مکعب گاز ترش و نيز توليد محصولاتي چون يک ميليون تن اتان در سال، 400 تن گوگرد و توليد يک ميليون تن ال پي جي در سال از آهنگ رشد آرامي برخوردار است که موردانتظار و مطلوب نيست؛ به همين منظور

تمهيدات و راهکارهايي براي شتاب بخشيدن به روند پيشرفت پروژه انديشيده شده است و اميدواريم به زودي شاهد بهبود چشمگير در اين فازها باشيم.

سوري گفت: پالايش 100 ميليون متر مکعب گاز در پالايشگاه فازهاي 15 تا 18 تقريباً اندکي بيش از سه برابر واردات گاز از ترکمنستان به ايران است که با دستيابي به اين اهداف، کشورمان در سطوح مناسب‌تري از تجارت و توليد ثروت از منابع مشترک گاز قرار خواهد گرفت ، البته بخش استخراج و توليد گاز فازهاي 15و16 و 18و17 طبق برنامه زمانبندي به تدريج از سال 91 آغاز خواهد شد.


سوري در باره نتايج حضور علي ابادي در منطقه عسلويه گفت: قرار شد شرکت هايي که نتوانند مطابق برنامه توسعه ميدان پيش روند و تضعيف کننده جريان مطلوب اجراي طرح ها باشند، از ادامه همکاري کنارگذاشته شوند ، در اين جلسه پنج ساعته، خلاصه‌اي از تنگناها و موانع پيش روي پيمانکاران و سازندگان مطرح شد که سرپرست وزارت نفت با تاکيد بر تشکيل کارگروه هاي مربوط به نظارت و پيگيري، خواستار حل فوري اين موانع از طريق استفاده از تمام ظرفيت‌هاي صنعت نفت و کشور شد و اعلام کرد باتمام توان حل مشکلات طرح ها را در سطوح عالي خارج از وزارت نفت پيگيري خواهد کرد.

سوري افزود : مطابق برنامه پنجم ، حدود 60 ميليارد دلار در بخش بالادستي پارس جنوبي سرمايه‌گذاري خواهد شد؛ اين رقم شامل اجراي تمام بخش‌هاي باقيمانده فازهاي جديد، تأمين کالا و تجهيزات، تدارکات و تأمين نهايي زيرساخت هاي مرتبط با چرخه تشکيل شده فازها و برخي پروژه‌هاي جديد ديگر در پارس جنوبي است. تنظيم راهکارهاي جديد تأمين مالي پروژه‌ها علاوه بر منابع داخلي شرکت ملي نفت ايران، انتشار وجوه قابل توجهي از اوراق مشارکت و همچنين به کارگيري منابع بانک هاي تجاري داخلي و ساير منابع، به سمت تسريع ويژه در توسعه پارس جنوبي طراحي شده است که اميدواريم سالانه 12 تا 15 ميليارد دلار مطابق زمان‌بندي مشخص توسعه طرح‌ها به اين ميدان مشترک تزريق شود.


وي اظهار داشت : به منظور توسعه فازهاي باقيمانده اين ميدان بر اساس قراردادهاي سال گذشته، بيش از 21 ميليارد دلار سرمايه‌گذاري را يکجا آغاز کرده‌ايم که اين رقم به تناسب تغيير در بسته قراردادها و نيز اجراي فازهاي تکميلي و پروژه‌هاي جديد سالانه تا پايان برنامه پنجم افزايش خواهد يافت ، پارس جنوبي تا سال آينده شاهد به کارگيري حجم وسيعي از نيروي انساني داخلي خواهد بود که اميدواريم با آسان سازي جريان سرمايه‌گذاري، شاهد توسعه مستمر شاخص‌هاي کلان اقتصادي در اين حوزه بزرگ کار و فعاليت باشيم.

مدير عامل شرکت نفت و گاز پارس گفت : هم اکنون حدود 58 هزار نفر در استان بوشهر در صنعت نفت شاغلند که 30 هزار نفر آن (بيش از 50درصد) در طرح ها و پروژه‌هاي پارس جنوبي در قراردادهاي شرکت نفت و گاز پارس مشغولند.

وي در خصوص مهم ترين موانع و چالش‌هاي فراروي توسعه فازهاي جديد پارس جنوبي هم گفت : دستاوردها و تجارب بيش از يک دهه حضور پيمانکاران ايراني در کنسرسيوم‌هاي بين‌المللي اجراي طرح‌ها و اکنون در پارس جنوبي به کار گرفته شده است ، صنعت نفت از منظر نيروي انساني خلاق و توانمند، همچنين دانش فني و توان مديريتي مورد نياز ساخت و توسعه پروژه‌ها به توانمندي‌هاي و ظرفيت‌هاي خيلي خوب و قابل قبولي دست يافته که آثار آن در پيشرفت طرح‌ها به وضوح قابل مشاهده است. بسياري از شرکت هاي خارجي با وجود ايجاد محدوديت برخي کشورها در سطوح بين‌المللي، خواهان همکاري و تبادل تجربيات و دانش فني در حوزه پارس جنوبي هستند و از اين نظر، ايران هرگز خود را با چالشي که به آهنگ توسعه لطمه جدي بزند، رو به رو نمي داند اما آنچه مهم است ضرورت تدوين سازکارهاي داخلي در بدنه صنعت نفت و از سوي ديگر تنظيم سياست ها، راهکارها و مقرراتي است که همکاري و هم افزايي تمام نهادهاي مرتبط با توسعه اين صنعت را در بر ‌گيرد.

سوري اظهار داشت: پارس جنوبي بزرگ ترين پروژه‌ي ملي است و از نظر اهميت تحقق اهداف ملي در حوزه‌اي که از سوي مقام معظم رهبري به عنوان پيشاني جبهه اقتصادي نظام تلقي شده است، مشارکت فعال و پايدار و اثربخش توان تمام دستگاه ها را ايجاب مي کند اما وجود برخي خلا‌هاي قانوني در حوزه‌هايي چون «انعقاد قراردادها»، «روش‌هاي قراردادي» شبکه چند لايه تصميم‌گيري در ساختار صنعت نفت و بخش‌هايي در دستگاه‌هاي اجرايي در کنار ماهيت چند لايه و سنگين نظارتي برخي دستگاه‌ها و مهم تر از همه دست نيافتن به سطح قابل انتظار تأمين مالي به موقع طرح‌ها، به طور عمده موجب بروز اشکال و کندي در چرخه زمان‌بندي در اجراي برخي طرح‌ها شده است که اميدواريم در دوره مديريت جديد صنعت نفت و نيز همکاري مجلس و دستگاه‌ها مطابق با منويات مقام معظم رهبري در بازديد از عسلويه، شاهد ثبت حرکت هاي منظم و پيشرفت پايدار توسعه در ميدان مبارزه پارس جنوبي باشيم.


مدير عامل شرکت نفت و گاز پارس افزود: پارسال با جذب و هزينه کردن 7 ميليارد دلار، به رکوردي بي سابقه در تاريخ سرمايه‌گذاري صنعت نفت در يک سال دست يافته‌ايم و وظيفه تمام همکاران در وزارت نفت است که در تسريع پيشبرد طرح هاي پارس جنوبي فعال و کوشا باشند و از طريق مشارکت عملي، مستمر و اثربخش، يعني با تامين منابع مورد نياز، از طريق آسان سازي و شتاب بخشي به فرآيندهاي پشتيباني، بازنگري و بهبود فوق‌العاده‌ها و عوامل انگيزشي در پارس جنوبي، بهبود شرايط اقتصادي، اجتماعي،‌ فرهنگي و تفريحي براي نگهداشت کارکنان و خانواده‌ها در مناطق عملياتي، واگذاري اختيارات تصميم‌گيري به مديران عملياتي و شاغل در منطقه در حوزه‌هاي مختلف مي توانند کمک کنند.


سوري تاکيد کرد : صنعت نفت به عنوان بزرگ ترين دستگاه (نهاد) فعال در بخش‌هاي توسعه‌اي کشور، خواستار مشارکت علمي و عملي گسترده‌ي سطح وسيعي از تخصص‌ها، حرفه‌ها و فعاليت‌هاست و از نظر ما، توسعه صنايع و حوزه‌هاي ساخت صنعتي و ماشين‌آلات و زيرگروه‌هاي مربوط به آن متناسب با نيازها و انتظارات صنعت نفت و حجم پروژه‌هاي تعريف شده در مقياس بين‌المللي نبوده است و اين به معناي کم رنگ کردن موفقيت‌هاي چشمگير و ارزشمند نيس ولازم است صادقانه و شفاف يادآوري کنم که هنوز بسياري از پيمانکاران بزرگ صنعتي طرف قرارداد با صنعت نفت در پارس جنوبي، ملزم به اجراي تعهدهاي زمان‌بندي شده قراردادي نبوده و اين خود موانع بعدي زيادي در مسير اجراي طرح‌ها ايجاد کرده و موجب انتقادهاي فراوان به عملکرد فعالان اقتصادي در پارس جنوبي شده است.


سوري اظهار داشت : خوشبختانه شمار قابل توجهي از پيمانکاران و سازندگان توانمندي و اعتباري در خور دانش و توان ايراني به دست آورده‌اند، البته تعدادي از شرکت‌ها از نظر قواعد و اصول انضباطي در اجراي تعهدهاي تکليفي، به طور حرفه‌اي موفق نيستند و توسعه ساختاري پژوهش و فناوري و انتقال و بومي‌سازي واقعي فناوري متناسب با نيازهاي روز آينده بازار نفت، شرکت‌هاي ايراني را در مسير بهتري از موفقيت قرار خواهد داد.


وي بر تمرکز «بر مديريت کيفيت» و توسعه چارچوب هاي رقابتي توليد کالا و تامين خدمات صنعتي و پيمانکاري مورد نياز تاکيد کرد و گفت : راه توسعه نرم‌افزاري، سخت‌افزاري و مغزافزاري اين حوزه در پشتيباني واقعي از صنعت نفت و نيز نفوذ در بازارهاي منطقه‌اي و جهاني است و پارس جنوبي ميدان بزرگ همکاري‌هاي تجاري و موفقيت‌ها و افتخارآفريني‌هاي ملي است؛ شناسايي خلا‌هاي تأمين کالا در اين حوزه و درک تجاري و اقتصادي جذب بازارهاي نوين، ضرورت اساسي براي صاحبان صنايع ايراني محسوب مي‌شود.


وي افزود : تشکيل کارگروه‌هاي دو يا چند جانبه متشکل از همکاري و هم‌افزايي توان صنايع کوچک و متوسط و نيز تشکيل «سبد فناوري» مورد نياز طرح‌ها به پذيرايي گرم پارس جنوبي از شرکت هاي داخلي خواهد انجاميد و جذب مشارکت مالي حوزه‌هاي بانکي و موسسه هاي اعتباري داخلي و خارجي در تأمين مالي طرح‌هاي ساخت و استقرار شبکه‌هاي توليد صنعتي، نياز امروز بخش صنعت نفت محسوب مي شود.

سوري گفت : بازنگري اساسي و بازآرايي ساختارها ، نظام‌ها و مقررات، رويه‌ها و فرآيندهاي اداري و مديريتي داخلي صنعت نفت و شرکت ملي نفت ايران در جهت پشتيباني و حمايت اثر بخش و انگيزشي از توسعه پارس جنوبي ، ضروري است و اين موضوع فوق‌العاده حياتي و کليدي است.


وي تاکيد کرد : ادامه وضع موجود که در سه دهه گذشته در مجموع منجر به عقب‌ماندگي کشور و صنعت نفت در توسعه ميدان مشترک پارس جنوبي شده، به طور آشکار يک زيان و آسيب بزرگ ملي است و هرچه سريع تر در حوزه ساختارها، نظام‌ها، مقررات، رويه‌ها و فرآيندهاي اداري و مديريتي صنعت نفت بايد تحولاتي راهبردي و بنياني صورت گيرد و دگرگون شود و همه آنها در جهت توسعه ميدان هاي مشترک به ويژه ميدان مشترک پارس جنوبي باز تعريف و باز آرايي شوند.


سوري گفت: اين کار ، مهم ترين و فوري‌ترين مأموريت و تکليف ستاد وزارت نفت و مهم ترين‌ و فوري‌ترين نياز و خواسته فعالان و مديران پارس جنوبي است و ساده سازي فرآيندهاي تصميم‌گيري، مديريت علمي، چابکي سازماني و تمرکز تمام عيار بر توسعه هرچه سريع‌تر فازهاي ميدان مشترک پارس جنوبي، مي‌بايد سرلوحه کار پيمانکاران، مشاوران، سازندگان، فعالان اقتصادي و خانواده بزرگ صنعت نفت در (حوزه کارفرما، پيمانکار، مشاور و سازنده) در منطقه عملياتي قرار گيرد.

وي تصريح کرد: ما براي ايجاد تحولي عظيم و خيزش و جهش چشمگير در برداشت از ميدان پارس جنوبي، نيازمند تحولي عظيم در نگرش، رفتار و عملکرد مديريتي، سازماني و فردي خود و موظف و ناچار به عملکرد برتر و کسب نتايج درخشان‌تر از طريق کار گروهي و مشارکت همه ذي‌نفعان کليدي با پيمودن راه ميان‌بر و نوآورانه هستيم.

واحد مرکزي خبر

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.