سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    12/05/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
تحقق رشد اقتصادي 8 درصدي از اهداف جهاد اقتصادي است


عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينکه تحقق نرخ رشد اقتصادي 8 درصدي فقط يکي از اهداف جهاد اقتصادي محسوب مي شود،تاکيد کرد:مردم همواره در عرصه هاي مختلف که با توطئه دشمن روبرو بودند،تلاش کردند با روحيه جهادي از اين موانع عبور کنند و در سال جهاد اقتصادي هم با مشارکت مردمي مي توانيم اهداف رشد اقتصادي را به راحتي تحقق بخشيم.

داود دانش جعفري در گفتگو با راديو اقتصاد گفت : يکي از ويژگي هاي سال جهاد اقتصادي اين است که رويکرد مبارزه با تحريم ها و توطئه هاي دشمنان تقويت شود و اجازه ندهيم اين موارد بر توسعه و پيشرفت اقتصادي کشور تاثير منفي بگذارد .
وي افزود: ملت ايران به ويژه در 30 سال اخير دور از توطئه دشمنان نبوده‌اند اما در مقابله با اين موارد هم از خيلي از مسئولان پيشتازتر بوده اند.
دانش جعفري گفت: کشورهاي غربي به منظور جلوگيري از پيشرفت اقتصادي کشور سقف سرمايه گذاري خارجي در صنايع نفت وگاز ايران را محدود و در مواردي تحريم کردند. براي نمونه کشورهاي همسايه ما که ميادين نفت و گاز مشترک دارند به شدت از سوي دشمنان حمايت و سرمايه گذاري مي شوند و برداشت انها از اين ميادين بيشتر است.
وي افزود: هدف از جهاد اقتصادي اين است که مسير پيشرفت و تعالي اقتصادي ايران به دليل تحريم ها و کارشکني هاي دشمنان کند و ناهموار نشود و در صنعت نفت سرمايه گذاري در ميادين مشترک يک اولويت جهادي است.
عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي گفت: دشمنان در بحث تحريم ها نيز غير صادقانه رفتار مي کنند و به بهانه مقابله با پيشرفت هاي هسته اي جمهوري اسلامي ايران ، دست به تحريم کشتيراني وهمچنين تحريم هاي مالي زدند در حالي که اين موارد متوجه بخش خصوصي و منافع اقتصادي و تجاري عموم مردم ايران است و دشمنان در باطن خواهان فلج کردن اقتصاد ايران هستند و مي خواهند در برنامه هاي اقتصادي کشور انحراف ايجاد کنند.
وي افزود: خنثي سازي اين موارد از اولويت هاي جهاد اقتصادي است و بايد صحنه را براي مردم اماده کنيم چون ملت عزيز ايران هميشه در برابر توطئه هاي دشمنان ، سربلند بودند ومقاومت کردند و اين بار هم با جهاد اقتصادي موفق خواهند شد پله هاي ترقي را يکي پس از ديگري طي کنند و بايد به جايي برسيم که اقتصاد جمهوري اسلامي ايران در مقابل اين توطئه ها واکسينه شوند و دشمنان هم بدون نتيجه از اين توطئه ها خسته شوند.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام اظهارداشت: ميانگين نرخ اقتصادي کشور در 20 سال اخير حدود 5 درصد بوده و در برخي سال ها از جمله در دوره دولت نهم به بيش از 7 درصد هم رسيد.
دانش جعفري گفت: در سند چشم انداز توسعه 20 ساله کشور نرخ رشد اقتصادي سالانه به طور ميانگين 8 درصد هدف گذاري شده است و براي اينکه فاصله 5 درصد تا 8 درصد پر شود و عقب ماندگي ها را نيز جبران کنيم بايد خصوصي سازي و واگذاري امور به مردم به حداکثر برسد.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام تصريح کرد : تجارب کشورهاي مختلف از جمله کشورهاي استقلال يافته از شوروي سابق ، چين و هند نشان مي دهد که اگر حضور مردم در عرصه هاي اقتصادي کشور و بنگاه داري و همچنين تصدي گري به طور نظام يافته گسترش يابد نرخ رشد 8 درصدي به راحتي تحقق مي يابد.

جام جم آنلاين

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.