سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    10/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
جهاد اقتصادی؛ راهبردی‌ترين شعار دهه چهارم انقلاب اسلامی


جهاد اقتصادي به عنوان يكي از راهبردي‌ترين شعارهاي دهه چهارم انقلاب اسلامي در ابتداي سال جاري از سوي مقام معظم رهبري عنوان شد و ايشان توجه به ابعاد اين شعار را مورد تأكيد قرار دادند.

اهداف مهمي براي شعار سال در نظر گرفته شده است؛ از جمله اينكه اين نامگذاري موجب خواهد شد تا نخبگان در عرصه‌هاي گوناگون متناسب با اين نامگذاري در جهت افزايش توان اقتصادي كشور و توليد علم تلاش كنند و مسئولان كشور نيز با چنين ملاحظه‌اي رفتارهاي سياسي، اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي خود را تنظيم كنند.

پيش‌‌زمينه هرگونه تغيبير در ساختاراقتصادي كشور و حركت به سمت اقتصاد توليد‌محور و مبتني بر آموزه‌هاي ديني درك مفهوم ابعاد مختلف جهاد اقتصادي است، در سه دهه گذشته متاسفانه به دليل آنكه ساختار مشخصي براي اقتصاد كشور تعريف نشده بود و تحريم‌ها و جنگ تحميلي قسمت اعظمي از توان مادي، علمي و تحقيقاتي كشور را به خود اختصاص داد، نتوانستيم در زمينه اقتصاد اسلامي رشد متناسبي داشته باشيم، به طور مشخص در دو دهه ابتداي انقلاب مدل‌هاي اقتصادي غربي در كشور رواج پيدا كرد و حداقل كاري كه انجام داديم اين بود كه برخي از اين مدل‌ها را با لعابي اسلامي نشان داديم تا آسيب كمتري متوجه اقتصاد كشور شود.

حسن مرادي، جانشين سازمان بسيج اساتيد كشور، در اين زمينه معتقد است كه درك كامل ابعاد مفهوم جهاد اقتصادي پيش‌نياز هرگونه تحولي در اقتصاد كشور است، مسئولان بايد از اين شرايط به بهترين شكل استفاده كنند. با مديريت مدبرانه مقام معظم رهبري و دلسوزي نيروهاي انقلاب با مشكلات كمتري روبرو خواهيم شد.

يكي از مهمترين مؤلفه‌ها در توفيق كشور نسبت به ابعاد جهاد اقتصادي و موفقيت ما در اين زمينه تربيت نيروهاي متخصص در حوزه اتصاد اسلامي است، نيروهايي كه اقتصاد اسلامي را به خوبي آموخته باشند و در تئوري‌هاي خود مسئله پيشرفت و عدالت و راه‌هاي رسيدن به آن را نشان دهند.

مهدي صادقي، رئيس دانشكده علوم اقتصادي و عضو هيئت علمي دانشگاه امام صادق(ع)، با اشاره به لزوم چنين نگاهي گفت: مجموعه دانشكده‌هاي اقتصاد اگر نتوانند نيروي زبده را تربيت كنند، اهداف جهاد اقتصادي محقق نخواهد شد. مجموعه مراكزي كه نيروي انساني تربيت مي‌كنند بايد بتوانند نيروهاي رزمنده جهاد اقتصادي، متناسب با شرايط جهاد تربيت كنند.

وي افزود: يكي از حركت‌هايي كه براي تحقق جهاد اقتصادي بايد ايجاد شود، تغيير نگرشي است كه در نيرو‌هاي رزمنده جهاد اقتصادي و متخصصين حوزه اقتصادي انجام شود. در اين خصوص بايد تلاش كرد و همت به خرج داد و به همين مناسبت در جهت تربيت نيروي رزمنده جهاد اقتصادي بايد جهادي عمل كرد.

يكي از بخش‌هاي مهم در زمينه تحقق جهاد اقتصادي حوزه‌هاي علميه و مخصوصاً روحانيت است، از آنجا كه تحقق جهاد اقتصادي مستلزم توجه به احكام ديني در اين زمينه است و روحانيت به عنوان قشري كه احكام دين را مي‌شناسد، ضروري است تا در اين عرصه به صورت جدي وارد عمل شود و با راهنمايي‌هاي علمي خود مسئولان را ياري‌رسان باشد.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمين سيدمحمود علوي، عضو مجلس خبرگان رهبري، با اشاره به وظيفه روحانيت در سال جهاد اقتصادي معتقد است: روحانيت فعال عرصه اقتصادي نيست، اما آرمان‌هاي اقتصادي و چهارچوب‌هاي شرعي اقتصادي را مطرح مي‌كند تا اقتصاد در مسير اسلامي حركت كند.

در دهه چهارم انقلاب اسلامي كه بايد بتوانيم كشور را از نظر عدالت و پيشرفت به جايگاه مطلوب برسانيم توجه به شعار جهاد اقتصادي و شناسايي آسيب‌هاي اين شعار وظيفه مسئولان، متخصصين و نخبگان كشور است، بايد بپذيريم كه جهاد اقتصادي راهبردي‌ترين شعار دهه چهارم انقلاب اسلامي است زيرا عمل اين شعار عدالت و پيشرفت را در كشور به سطح مطلوبي خواهد رساند.خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا)

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.