سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    10/28/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
جهاد اقتصادی نیازی حیاتی و زمینه ساز پیشرفت و شکوفایی اقتصادی کشور است.

رهبر معظم انقلاب اسلامي عصر ديروز در ديدار با رئيس جمهور و اعضاي هيأت دولت با قدرداني صميمانه از حضور پرشور ملت در راهپيمايي روز جهاني قدس، پايبندي دولت به اصول و ارزشها و شعارهاي جذابي همچون عدالتخواهي، استکبار ستيزي و خدمت رساني صادقانه را ضروري و اثرگذار خواندند و تأکيد کردند: جهاد اقتصادي نيازي حياتي و زمينه ساز پيشرفت و شکوفايي اقتصادي کشور است.
حضرت آيت الله خامنه اي با تبريک هفته دولت و گراميداشت ياد و خاطره شهيدان رجايي و باهنر، به حضور پرشکوه مردم در راهپيمايي روز قدس اشاره کردند و افزودند: از مردم عزيز ايران که در راهپيمايي روز قدس، بار ديگر عظمت خود را نشان دادند، صميمانه قدرداني مي کنم.
ايشان، روز قدس امسال را نمادي از حضور و انگيزه ملت ايران دانستند و خاطرنشان کردند: اين حضور و شکوه و عظمت، اميد را در فضاي منطقه گسترش مي دهد و انگيزه ملتها را براي استقامت دو چندان خواهد کرد.
حضرت آيت الله خامنه اي با قدرداني از خدمات دولت، بر پايبندي به شعارها و جهت گيريهاي اعلام شده تأکيد کردند و افزودند: علت اقبال مردم در انتخابات سال 84 و 88 به رئيس جمهور همين شعارهاي جذاب و ضروري بود چرا که مردم به ارزشها و آرمانها پايبند و دلبسته اند.
ايشان، عدالتخواهي، استکبارستيزي، ساده زيستي، مقابله با منش اشرافيگري، «مقابله با ويژه خواري و سوءاستفاده از ارتباطات اقتصادي و غيراقتصادي» و خدمت رساني صادقانه را از جمله شعارهاي جذاب دولت خواندند و افزودند: اصول و ارزشهايي که امام خميني مي فرمود و باعث محبوبيت ايشان در قلب ملتها شد از اساسي ترين شعارهاي دولت است که بايد کاملاً به آن پايبند بود.
رهبر انقلاب اسلامي، کار براي خدا را رمز برخورداري از توفيق الهي و ايجاد جذابيت در دلهاي مردم برشمردند و تأکيد کردند: اگر به هر علت تقيد به شعارهاي دولت سست شود توفيقات الهي نيز کم خواهد شد بنابراين با همان شور و نشاط و تلاش به خدمت صادقانه و بدون توقع ادامه دهيد.
ايشان گزارشهايي را که وزراء و معاونان رئيس جمهور در اين ديدار بيان کردند، گزارشهايي خوب، مستند، منطقي و متکي به آمار بويژه آمار مقايسه اي خواندند و افزودند: اين گزارشها را بايد به مجموعه نخبگان و زبدگان کشور نيز ارائه داد و اقدامات انجام گرفته را براي آنان تشريح کرد.
رهبر انقلاب اسلامي يکي از اشکالات دولت را حضور کم رنگ در ميان نخبگان دانشگاهي و حوزوي دانستند و تأکيد کردند: بايد رئيس جمهور و وزراء اقدامات دولت در بخشهاي مختلف بويژه در خصوص مسائل اقتصادي را که از مسائل اصلي کشور و مورد چالش موافقان و مخالفان دولت است، در جمع نخبگان مطرح کنند تا با استفاده از ديدگاهها و همچنين نظرات انتقادي آنان، هم افزايي بوجود آيد.
حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر اينکه بايد از انتقادها و اشکالات مجامع نخبگان استقبال کرد، افزودند: نبايد به دليل نحوه بيان برخي از مسائل، از ديدگاههاي سازنده و مفيد اکثريت نخبگان محروم شد.
بيان نقاط ضعف به موازات نقاط قوت از ديگر توصيه هاي رهبر انقلاب به رئيس جمهور و هيأت وزيران بود.
ايشان بيان نقاط ضعف را باعث اثرگذاري بيشتر در دلهاي مردم دانستند و افزودند: همراه با تشريح کارها و بيان نقاط قوت، به صراحت به مردم بگوييد که اين کارها را نتوانستيم انجام دهيم و مطمئن باشيد مردم، کسي را براي کاري که تلاش کرده اما نتوانسته انجام دهد، مؤاخذه نمي کنند.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به ضرورت برخورد صحيح در قبال انتقادهايي که از دولت در رسانه ها يا مراکز قانوني مطرح مي شود افزودند: تنها جهت گيري صحيح در قبال انتقادات رويکرد توجيه کننده و تبيين کننده است و رويکرد مخاصمه و حمله متقابل به نتيجه اي نمي رسد.
ايشان در اين زمينه به دولتمردان توصيه کردند با رويکرد تبييني در جلسات عمومي و با مردم صحبت کنيد، به سؤالات و ابهامات پاسخ دهيد تا اين مسائل در رسانه ها نيز پخش و مسائل روشن شود که در اين صورت غرض ورزي غرض ورزان به جايي نمي رسد.
رهبر انقلاب، توجه دولت به اولويتها را مهم خواندند و افزودند: بايد با کار کارشناسي و دقيق، اولويتها را مشخص و براساس آن حرکت و تلاش کرد.
ايشان دادن وعده به مردم را باعث افزايش توقعات خواندند و افزودند: تحقق وعده هاي داده شده دولت به مردم، امري مطلوب و ضروري است و باعث استحکام ايمان و اعتقاد مردم مي شود و برعکس اگر اين وعده ها محقق نشود در ذهن مردم، مشکل ايجاد مي کند.
رهبر انقلاب مقايسه ميان عملکرد دولت با دولتهاي قبلي را کاري خوب برشمردند اما افزودند: خيلي مهم است که مقايسه اي نيز ميان وعده هاي دولت و کارهاي انجام شده صورت پذيرد.
حضرت آيت الله خامنه اي سخنانشان در جمع اعضاي دولت دهم را با تشريح ضرورت جهاد اقتصادي از 3 منظر ادامه دادند. 1- از منظر رونق اقتصادي و حل مشکلات معيشتي مردم 2- از زاويه ضرورت رسيدن به اهداف چشم انداز و 3- از منظر مقابله با اهداف خصمانه نظام سلطه بر ضد ملت ايران.
ايشان جهاد اقتصادي را يک نياز قطعي و نه صرفاً يک اولويت دانستند و در تشريح بيشتر اين نکات افزودند: معيشت مردم براي نظام اسلامي بسيار مهم است و تنها يک اقتصاد خوب، سالم و قوي مي تواند کشور را به اين هدف برساند و اقتصاد خوب و توانا نيز نياز به مجاهدت اقتصادي دارد.
رهبر انقلاب انگيزه دوم براي جهاد اقتصادي را ضرورت حياتي رسيدن به اهداف چشم انداز برشمردند و افزودند: در اين سند بسيار مهم، تبديل ايران به قدرت اول اقتصادي منطقه پيش بيني شده است و اگر اين هدف محقق نشود و در اين عرصه از رقبا عقب بمانيم ضربات اساسي خواهيم خورد بنابراين چاره ديگري جز جهاد اقتصادي نداريم.
حضرت آيت الله خامنه اي مقابله با دشمنان قسم خورده اسلام و انقلاب را سومين انگيزه نظام، مسئولان و ملت براي جهاد اقتصادي خواندند و افزودند: سلطه گران همه امکانات خود را براي زدن ضربات اساسي به اقتصاد ايران به کار گرفته اند اما هوشمندي، زيرکي و تدبير مسئولان و ايستادگي ملت، آنها را ناکام خواهد گذاشت.
رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: دشمنان در اوايل امسال از تحريم هاي فلج کننده و هوشمند سخن مي گفتند اما تحريم ها نه تنها فلج کننده نشد بلکه به برکت هوشمندي نظام و مردم در موارد متعدد به تحرک و خودکفايي و کارهاي بزرگ در کشور منجر گشت.
حضرت آيت الله خامنه اي، شکست را سرنوشت قطعي امريکا و جبهه استکبار در تحريم ايران خواندند و تأکيد کردند: با توجه به واقعيات جهاني، امکان ادامه طولاني مدت اين تحريم ها وجود ندارد و بايد با جهاد اقتصادي، «توکل و اعتماد به خدا» و حرکت هدفمند و هوشمندانه آنها را خنثي کرد.
رهبر انقلاب اسلامي، طرح تحول اقتصادي را يکي از مصاديق جهاد اقتصادي برشمردند و تأکيد کردند: به لطف خداوند اجراي قانون هدفمند سازي يارانه ها بعنوان يکي از محورهاي طرح تحول اقتصادي آغاز شده ولي لازم است بقيه محورهاي ديگر اين طرح در دو سال باقيمانده دولت، به جريان بيفتد.
حضرت آيت الله خامنه اي در خصوص اجراي قانون هدفمند سازي يارانه ها، به ضرورت تقويت بخش توليد اشاره کردند و افزودند: مصوبه قانوني براي کمک به واحدهاي توليدي هنوز تحقق پيدا نکرده و بايد با اجراي اين مصوبه، در کوتاه مدت منابع به واحدهاي توليدي نيازمند تزريق شود.
رهبر انقلاب اسلامي با اظهار نگراني از واردات برخي کالاها و محصولات خاطر نشان کردند: بايد در سياستهاي واردات بازنگري جدي شود و از واردات بويژه محصولات زراعي و باغي و واردات کالاهايي که در آن مزيت توليد داريم، پرهيز شود.
حضرت آيت الله خامنه اي در ادامه توصيه هاي خود به مجموعه دولت، لزوم توجه بسيار جدي به موضوع فرهنگ را متذکر شدند و خاطر نشان کردند: در موضوع فرهنگ اعم از کتاب، کارهاي هنري و مؤسسات هنري بايد بدون رودربايستي و با قاطعيت، جهت گيريهاي انقلابي و اسلامي لحاظ شود.
ايشان با اشاره به محدود بودن منابع و لزوم تعيين اولويتها در موضوعات فرهنگي، دولت را به پرهيز از حاشيه سازي توصيه کردند.
رهبر انقلاب با اشاره به نياز فراوان کشور به کار و تلاش و روحيه کاري و خطر پذيري دولت، خاطر نشان کردند: در چنين شرايطي شايسته نيست که دولت خود را درگير حاشيه ها کند که البته برخي اوقات، دولت با کم توجهي زمينه ساز اين حاشيه ها مي شود و برخي اوقات هم حاشيه هايي است که ديگران بوجود مي آورند.
ايشان نکاتي هم درباره علاقه به ايران مطرح کردند.
رهبر انقلاب اسلامي در اين زمينه خاطر نشان کردند: اگر قرار است مسئله علاقه به ايران مطرح شود، يکي از مهمترين راهها، تحکيم و گسترش زبان و ادبيات فارسي است.
حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: در مورد علاقه به ايران، بجاي تأکيد بر ايران قبل از اسلام، بر ايران بعد از اسلام تأکيد شود زيرا افتخارات ايران بعد از اسلام در هيچ دوره اي از تاريخ ايران وجود نداشته است. ايشان تأکيد کردند: رشد پيشرفتهاي علمي، هنري، فرهنگي و حتي نظامي در ايران بعد از اسلام بويژه در دوران ديلمي، سلجوقيان و صفويه بهيچ وجه قابل مقايسه با ايران قبل از اسلام نيست.
رهبر انقلاب اسلامي افزودند: اگر مي خواهيد از ايران و ايراني گري حمايت کنيد، ايران بعد از اسلام، مستندتر و آشکارتر است.
ارتباط ميان سه قوه و همکاري قوا نکته ديگري بود که رهبر انقلاب اسلامي در ديدار هيأت دولت به آن اشاره کردند. حضرت آيت الله خامنه اي خطاب به دولت تأکيد کردند: در مسائل مربوط به قوا، در مواردي که کوتاه آمدن امکان پذير است، کوتاه بياييد، در مواردي که با تبيين قابل حل است، تبيين کنيد و در مواردي هم که با ارتباطات دوستانه حل مي شود، از اين روش استفاده کنيد.
در ابتداي اين ديدار آقاي احمدي نژاد رئيس جمهور مهرورزي، عدالت گستري، خدمت گذاري و همدلي و هم افزايي را از اصول و محورهاي کاري اين دولت ذکر کرد و گفت: همه موفقيتهاي دولت نهم و دهم، حاصل پايبندي به ارزشهاي الهي و آرمانهاي انقلاب است.
وي با اشاره به نظارت نهادهاي رسمي کشور بر فعاليت دستگاههاي دولتي، حمايت از محرومين، مردمي بودن، پاک دستي و همدلي را خط ثابت اين دولت برشمرد.
رئيس جمهور افزود: در اين دولت با جهت گيريهاي روشن، نسل جديدي از مديران و نيروهاي مؤمن، کارآمد و پايبند به ارزشهاي انقلاب پا به عرصه خدمت گذاشتند که همواره آماده خدمت و کار هستند.
آقاي احمدي نژاد خاطرنشان کرد: دولت نهم و دهم در سخت ترين شرايط کشور و تحت فشار بي سابقه دشمنان با همراهي مردم و حمايتهاي رهبر انقلاب، خدمات گسترده اي براي کشور انجام داده است.
پس از سخنان رئيس جمهور شماري از معاونان وي و تعدادي از وزيران به بيان گزارش عملکرد حوزه هاي خود پرداختند.
آقاي رحيمي معاون اول رئيس جمهور گزارشي از حوزه ستادي و شوراهاي ويژه دولت بيان کرد. معاون اول رئيس جمهور با اشاره به برگزاري بيش از پنج هزار جلسه با حضور وزراء و مديران و کارشناسان در 10 ستاد و کار گروه گفت: در ستاد تدابير ويژه اقتصادي با برگزاري 56 جلسه و تصميمات اتخاذ شده، شديدترين تحريم هاي غرب يا بي نتيجه مانده و يا تأثير آنها به حداقل رسيده است. بررسي مسائل خرد و کلان مربوط به هدفمندسازي يارانه ها در 70 جلسه ستاد هدفمندي يارانه ها، تصميم گيري درخصوص موارد کلان رشوه خواري، زمين خواري، قاچاق و پولشويي و ساماندهي صندوق هاي قرض الحسنه و برخي شرکتهاي ليزينگ در 274 جلسه اصلي و فرعي ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي، فراهم کردن زمينه هاي لازم بمنظور ايجاد 5/2 ميليون شغل در 44 جلسه شورايعالي اشتغال و نظارت بر قيمت اقلام و کالاها و کنترل عرضه و تقاضا و جلوگيري از شوک احتمالي در بازار در پي اجراي هدفمندي يارانه ها در 27 جلسه کارگروه کنترل بازار، بخش ديگري از گزارش معاون اول رئيس جمهور در مورد حوزه ستادي و شوراهاي ويژه دولت بود.
آقاي رحيمي در ادامه گزارش خود به جلسات و تصميمات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، کارگروه ويژه رئيس جمهور در امور نفت، کارگروه ترانزيت، شورايعالي صادرات غيرنفتي و شورايعالي اداري نيز اشاره کرد و گفت: رشد 83 درصدي کشفيات قاچاق، افزايش سرمايه گذاري در صنعت نفت تا مرز 54 ميليارد دلار در دولت دهم، افزايش 34 درصدي ترانزيت کالا در سال 89، و برنامه ريزي براي صادرات غيرنفتي تا مرز 45 ميليارد دلار از جمله نتايج تصميمات اتخاذ شده در اين شوراها و کارگروهها بوده است.
وزير امور اقتصادي و دارايي نيز در اين ديدار اعلام کرد دولت با پيگيري مدل اسلامي – ايراني پيشرفت، اجراي سياستهاي کلي اصل 44 را در دستور کار جدي قرار داده بگونه اي که به موازات واگذاري مسئوليتها، ميزان واگذاري مالکيتها به بخش خصوصي نيز از سال 84 تاکنون به 500 شرکت و 85 هزار ميليارد تومان بالغ شده که دهها برابر گذشته است.
آقاي حسيني افزود: تاکنون 40 ميليون نفر داراي سهام عدالت شده اند که اين ميزان تا 45 ميليون نفر افزايش خواهد يافت.
وزير اقتصاد قانون هدفمند کردن يارانه را گامي در جهت گسترش عدالت خواند و اعلام کرد: رشد مصرف در انرژي، آب و گندم متوقف شده و ميزان مصرف 5 تا 30 درصد کاهش يافته است.
آقاي حسيني از کاهش نقطه به نقطه تورم از تيرماه سال جاري خبر داد اما تأکيد کرد براي حل مشکل تورم و بيکاري تلاشهاي مضاعفي انجام خواهد شد.
به گفته آقاي حسيني رشد اقتصادي کشور هر سال بيشتر شده است به گونه اي که مراکز جهاني نيز از بهبود اوضاع اقتصادي ايران در پي هدفمند کردن يارانه و اجراي اصل 44 سخن مي گويند.
افزايش شاخص بورس به 25 هزار و پانصد واحد و افزايش سرمايه گذاري بورس به 118 هزار ميليارد تومان از ديگر نکات گزارش وزير اقتصاد بود.
آقاي حسيني با اشاره به افزايش بودجه عمراني به 24 درصد افزود: سهم ماليات نيز در هزينه هاي دولت به حدود 42 درصد در سال 89 رسيده است که نشان دهنده تلاش براي رهايي از اتکاي به درآمدهاي نفتي است.
وزير اقتصاد با تأکيد بر ناکامي تحريمهاي غرب افزود: افزايش ترانزيت کالاي 111 کشور خارجي از مسير ايران، رشد 124 درصدي جذب سرمايه هاي خارجي و رشد تجارت خارجي از شاخصهايي است که نشان مي دهد تحريم هاي غرب با تدابير نظام و دولت و ايستادگي مردم به اهداف خود نرسيده است.
وزير اقتصاد و دارايي، در جمع بندي گزارش خود افزود: شتاب حرکت کشور به سمت عدالت براساس سياستها و فعاليتهاي دولت افزايش يافته است که گسترش بيمه هاي تأمين اجتماعي – افزايش حقوق مستمري بگيران و سهام عدالت از نشانه هاي آن است.
رئيس کل بانک مرکزي سومين عضو هيأت دولت بود که گزارشي از وضع پولي، و بانکي کشور ارائه کرد.
آقاي بهمني در گزارش خود با اشاره به سياست کنترل نرخ تورم و رسيدن آن به 4/12 درصد در پايان سال 89 گفت: در پايان تيرماه سال نود، نرخ تورم به 3/16 درصد افزايش يافت که علت آن، اجراي قانون هدفمندي يارانه ها بود.
رئيس کل بانک مرکزي خاطرنشان کرد: بدون در نظر گرفتن تأثير مستقيم و غيرمستقيم، هدفمندسازي يارانه ها، نرخ تورم قاعدتاً 9/9 درصد مي بود.
مهار بي رويه رشد نقدينگي، شفاف سازي مطالبات معوق و مهار رشد آن، رشد 140 درصدي فروش اوراق مشارکت به ميزان 157 هزار ميليارد ريال، افزايش منابع قرض الحسنه، ساماندهي مؤسسات مالي غيرپولي، گسترش سيستم هاي الکترونيک و افزايش تراکنش هاي الکترونيکي، مديريت بازار ارز، تعيين ابزارها و عقود جديد در بانکداري اسلامي، برنامه ريزي براي حذف صفرهاي پول ملي و اختصاص 17 ميليارد دلار از منابع بانکي براي سرمايه گذاري در طرحهاي نفت، گاز و پتروشيمي، محورهاي ديگر گزارش رئيس کل بانک مرکزي بود.
وزير صنعت، معدن و تجارت نيز در اين ديدار در گزارشي با مقايسه ميان سالهاي 78 تا 83 و 84 تا 89 گفت: سرمايه گذاري صنعتي و معدني در اين مدت از 14 هزار ميليارد تومان به بيش از 90 هزار ميليارد تومان رسيده است.
آقاي غضنفري گفت: در سال 83، سه هزار و هفتصد معدن در کشور فعال بوده اند که در سال 89 به 5700 معدن و استخراج مواد معدني نيز از 155 ميليون تن به 285 ميليون رسيده است.
افزايش دو برابري ظرفيت توليد خودرو، افزايش توليد سيمان از 32 ميليون تن به 74 ميليون تن، افزايش ظرفيت ذخيره سازي سيلوها به 9 ميليون تن از ديگر نکات گزارش آقاي غضنفري بود.
وزير صنعت معدن و تجارت با اشاره به افزايش محصولات کشاورزي و صادرات خدمات فني مهندسي گفت: با مديريت واردات کشور متوسط نسبت واردات به صادرات از 5/4 برابر به 3/2 برابر کاهش يافته است که نشان مي دهد واردات و صادرات در روند متعادل شدن قرار دارد.
وزير صنعت، معدن و تجارت در پايان گزارش خود اعلام کرد اميدواريم با سرمايه گذاري 70 هزار ميليارد توماني در سالجاري و سال آينده، بيش از 1800 پروژه نيمه تمام معدني و صنعتي را به مرحله بهره برداري برسانيم.
آقاي خليليان وزير جهاد کشاورزي در اين ديدار در گزارشي به توليد 107 ميليون تن محصولات کشاورزي در سال 89 و رشد پانزده درصدي آن نسبت به سال 88 ، رسيدن به مرحله توليد پايدار در توليد گندم و برنامه ريزي براي صادرات 2 ميليون تن گندم در سال جاري، افزايش توليد برنج به دو ميليون و دويست و سي هزار تن در سال 89 ، و برنامه ريزي براي خودکفائي در توليد برنج در 2 سال آينده، افزايش کيفيت برگ سبز چاي کشور و توليد 31 درصدي چاي درجه يک در سال 90 ، و افزايش چهل درصدي توليد ابريشم در کشور، اشاره کرد.
آقاي خليليان به توسعه زيرساختهاي آب و خاک در بخش کشاورزي و افزايش اراضي تحت پوشش آبياري تحت فشار و سامانه آبياري مدرن نيز اشاره کرد و در خصوص صادرات و واردات محصولات کشاورزي گفت: صادرات محصولات کشاورزي در برنامه سوم 6 ميليارد دلار بود که در شش سال اخير به بيش از 21 ميليارد دلار رسيده است. وزير جهاد کشاورزي همچنين با اشاره به افزايش ظرفيت صنايع فرآوري محصولات کشاورزي، توسعه جنگل ها، مرتع داري و آبخيزداري، کاهش مصرف سموم و کودهاي شيميائي گفت: ميزان واردات محصولات کشاورزي تا پايان تير ماه امسال، 27 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.
آقاي نيکزاد نيز در اين ديدار در گزارشي مقايسه اي ميان 8 سال قبل از دولت آقاي احمدي نژاد با 6 سال دولت نهم و دهم گفت: احداث راه، بزرگراه و راه اصلي از 59 هزار کيلومتر به 72 هزار کيلومتر رسيده است و راه روستايي نيز از 43 هزار به 57 هزار کيلومتر بالغ شده است.
وزير راه و شهرسازي، توسعه 10 برابري ناوگان هوايي و افزايش حجم ترانزيت کالاها را از ديگر نتايج فعاليتهاي دولتمردان در 6 سال اخير برشمرد و گفت: از سال 76 تا 83 حدود 3 ميليون واحد مسکوني احداث شده بود که در 6 سال اخير به 4 ميليون و 850هزار واحد رسيده است.
افزايش ساخت بيمارستانها، صنعتي سازي ساختمان، نوسازي مدارس، واگذاري بخش هاي مهمي از صنايع ارتباطات، موبايل و اينترنت به بخش خصوصي، افزايش ضريب نفوذ اينترنت، افزايش هزار درصدي روستاهاي برخوردار از خدمات الکترونيک و افزايش حجم مخازن سدها از 32 ميليارد به 43 ميليارد متر مکعب از ديگر مسائلي بود که مهندس نيکزاد در گزارش خود به آنها اشاره کرد.
وي همچنين آثار مثبت مسکن مهر را تشريح کرد.
آقاي قاسمي وزير نفت نيز گزارشي از حوزه هاي گاز، بنزين، پتروشيمي، صنعت نفت و بهره برداري از ميادين مشترک ارائه کرد. وزير نفت در خصوص دسترسي به گاز در شهرها و روستاها گفت: در سال 84 تعداد مشترکان گاز، 5/7 ميليون مشترک بود که اين ميزان در 6 سال اخير به بيش از سيزده ميليون مشترک رسيده است.
کاهش مصرف بنزين به 58 ميليون ليتر در روز با وجود افزايش توليد خودرو، در 6 سال گذشته، افزايش تعداد جايگاههاي سي ان جي از 75 جايگاه در سال 84 به 1700 جايگاه در سالجاري، و افزايش توليد پتروشيمي از 18 ميليون تن در سال 84 به 52 ميليون تن در سالجاري عدد و رقم هاي ديگري بود که وزير نفت در گزارش خود به آنها اشاره کرد.
وزير نفت به اشاره به بومي سازي طراحي و اجراي طرحهاي وزارت نفت و 52 ميليارد دلار سرمايه گذاري داخلي در فازهاي قديم و فازهاي باقيمانده پارس جنوبي تأکيد کرد: اهتمام براي افزايش استخراج از ميادين مشترک با کشورهاي همسايه از جمله برنامه هاي اصلي وزارت نفت است.
وزير بعدي که در اين ديدار گزارش داد آقاي شيخ الاسلامي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي بود. آقاي شيخ الاسلامي در حوزه تعاون از افزايش 2 برابري تعداد تعاوني ها در برنامه چهارم خبر داد و گفت: تعداد اعضاي تعاوني ها نيز به بيش از 5 ميليون نفر رسيده است و در مجموع سهم ارزش افزوده بخش تعاون از 5 درصد در سال 83 به 5/8 درصد رسيده است.
وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي افزود: براي سال گذشته ايجاد يک ميليون و يک صد هزار شغل پيش بيني شده بود که با همت و تدبير دولت و فعالان بخش هاي مربوط، اين ميزان به يک ميليون و 600 هزار شغل رسيد و براي سال جاري نيز ايجاد 5/2 ميليون شغل پيش بيني شده است.
کاهش فاصله طبقاتي به عنوان مهمترين سياست دولت در حوزه رفاه، افزايش 38 درصدي شمار افراد بيمه شده و افزايش متوسط حقوق افراد تحت پوشش صندوق تأمين اجتماعي از 140 هزار تومان به 550 هزار تومان در سال 89 ديگر مسئله اي بود که وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي به آن اشاره کرد.
آقاي بقايي معاون اجرايي رئيس جمهور هم با اشاره به نود سفر استاني دولت با بيش از بيست هزار مصوبه، گزارشي از اين سفرها ارائه کرد.
معاون اجرايي رئيس جمهور گفت: هشتاد درصد مصوبات دور اول سفرهاي استاني، 52 درصد مصوبات دور دوم سفرها، و 26 درصد مصوبات دور سوم سفرها کاملاً محقق شده و 18 درصد از مصوبات دور اول، 25 درصد از مصوبات دور دوم و 23 درصد از مصوبات دور سوم سفرها در دست اجرا است. آقاي بقايي با اشاره به بيش از چهارده هزار ملاقات مردمي رئيس جمهور و 32 هزار ملاقات مردمي وزراء در 3 دور سفرهاي استاني گفت: حل مشکلات مردم، مهمترين هدف سفرهاي استاني است.
آقاي ميرتاج الديني معاون پارلماني رئيس جمهور نيز در اين ديدار با اشاره به همکاري دولت و مجلس، فضاي کلي روابط قواي مقننه و مجريه را خوب خواند و نکاتي را براي بهبود روند اين روابط بيان کرد.
خانم بداغي معان حقوقي رئيس جمهور نيز در گزارش خود به کارشناسي هاي حقوقي گسترده در دولت و کميسيونهاي تخصصي براي رعايت موازين قانوني و حقوقي در مصوبات اشاره کرد و گفت: رعايت قانون، اصل اساسي در سياستها و اقدامات دولت به شمار مي رود.
وزير امور خارجه آخرين عضو هيأت دولت بود که در اين ديدار 3 ساعته گزارش داد. آقاي صالحي اعلام کرد: با وجود همه تلاشهاي دشمنان، جمهوري اسلامي به ياري خداوند و با تدبير مسئولان و ايستادگي ملت از موقعيت روزافزوني برخوردار است.

پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.