سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    11/08/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
جهاد اقتصادی با تغییر در ساختارهای مختلف جامعه تحقق می‌یابد

عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد واحد شرق گفت: جهاد اقتصادي به معني خيزش عمومي مردم با تکيه بر همکاري و تعاون و هماهنگي بين دستگاه هاي اجرايي، نخبگان و عموم مردم براي رسيدن به خواسته هاي اقتصادي است.احمد اله اماني کلاريجاني در گفتگو باخبرنگار باشگاه خبرنگاران با بيان اينکه امسال ازسوي مقام معظم رهبري سال جهاد اقتصادي ناميده شده است، افزود: مقام معظم رهبري در طرح مبحث سال جهاد اقتصادي خواهان تغيير در ابعاد مختلف جامعه است که جامعه بر سه بعد اصلي ساختارهاي اجتماعي دولت، عموم مردم و نخبگان تقسيم مي‌شود و براي اينکه اين سه بعد در راستاي رسيدن به رشد و پيشرفت و توسعه اقتصادي، هماهنگ و بسيج شوند بايد در مرحله اول در مسير تغيير قرار گيرند.

* ساختارهاي اجتماعي اولين مرحله تغيير است

اماني با اشاره به اولين مرحله تغيير گفت: دولت و ساختارهاي اجتماعي بايد در جهت رسيدن به رشد اقتصادي و توسعه اقتصادي تلاش کنند و وظيفه دولت اين است که شرايطي را ايجاد کند که همه مردم و نخبگان جامعه بتوانند در بستري مناسب فعاليت کنند، در واقع دولت نقش تسريع کننده و تسهيل کننده را در اين زمينه دارد.

* بايد زمينه براي فعاليت نخبگان فراهم شود

اماني در بيان اهميت حضور نخبگان در اين جهاد افزود: براي اينکه بسيج منابع اتفاق بيفتد بايد ديدگاه ها و نگرش هاي آکادميک درکنار بحث مردمي وجود داشته باشد، جهاد يک حرکت مردمي است و اين حرکت در قرن بيست و يکم مطمئنا نياز به يک پايگاه و يک بنياد علمي دارد و براي اينکه بنياد علمي شکل بگيرد بايد نخبگان وارد عمل شوند تا شرايط تسهيل و تسريع آماده شود.

* حضور مردم لازمه تحقق جهاد اقتصادي است

اماني قسمت سوم خيزش ها را اين گونه تشريح کرد: قمست سوم اين خيزش ها، خيزش مردمي و عمومي است خيزش مردمي يعني همه عموم مردم بتوانند در درون بحث جهاد فعاليت کنند و همه مردم حرکت جهادي داشته باشند. در سال هاي قبل يکي از مشکلاتي که جامعه ما با آن روبرو بود اين بود که آحاد مردم در اين جريان اقتصادي نقش زيادي نداشتند در نتيجه کانون اصلي بحث روي مردمي است و مردم بايد پيگير جهاد اقتصادي باشند.

* مسئولان بايد از حالت شعاري بودن خارج شوند

اماني در بيان رويکرد 5 ماهه اول جهاد اقتصادي گفت: مهمترين نظري که در بعد جهاد اقتصادي مطرح است اين است که از بعد شعاري بودن خارج شويم يعني مسئولان از بعد شعاري به بعد عملي وارد شوند دولت بايد شرايط را فراهم کند تا نخبگان بتوانند ايده هاي خود را بيان کنند و وارد جريانات اجتماعي و اقتصادي شوند و ملت هم بر پايه اين ايده ها حرکت کرده و کارها را انجام دهند.

* دولت اصلي ترين بخش براي تحقق طرح جهاد اقتصادي است

عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد افزود: اصلي ترين بخشي كه مي‌تواند سبب عملياتي شدن طرح جهاد اقتصادي شود، دولت است چون ساختارهاي اجتماعي در اختيار دولت است و زمينه بايد از سوي دولت براي ساختارهاي اجتماعي ايجاد شود تا مردم بتوانند فعاليت جهادي انجام دهند.

اماني با اشاره به اينکه دولت بايد ديد خود را نسبت به برخي مسائل تغيير دهد تا شرايط جهاد اقتصادي تسهيل شود و مردم حرکت جهاد گونه داشته باشند، گفت: البته توسعه اقتصادي و رشد اقتصادي در حال انجام است اما نبايد اين را با جهاد اقتصادي اشتباه بگيريم، جهاد اقتصادي با توسعه اقتصادي يکي نيست جهاد اقتصادي بستري براي توسعه اقتصادي است، براي اينکه بتوانيم قدرت اول منطقه باشيم و يکي از قدرت هاي اصلي و مطرح دنيا شويم بايد از نظر اقتصادي قدرتمند شويم و اين کسب قدرت تنها با جهاد اقتصادي محقق مي‌شود.

باشگاه خبرنگاران

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.