سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    10/29/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
فعال کردن سينماها اولويت کاري وزارت ارشاد در سال "جهاد اقتصادي" است."سيدمحمد حسيني"، در جمع خبرنگاران استان مرکزي در شهرستان شازند، از فعال کردن سينماهاي غيرفعال کشور در سال جاري خبر داد و گفت: تشکيل سازمان سينمايي کشور از مهمترين اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در راستاي فعال کردن بخش سينمايي کشور است.

وي ادامه داد: افزايش توليد فيلم از اولويتهاي کاري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است و اين مهم با توسعه زيرساختها و فعال کردن امکانات موجود در کشور محقق مي‌شود.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي افزود: اکران فيلمهاي توليدي که با هدف تقويت فرهنگ ملي توليد خواهند شد نيازمند سالنهاي نمايش است که اگر اين بستر فراهم نباشد مطمئنا انگيزه‌اي براي توليدکنندگان باقي نمانده، اين امر خدشه‌اي بزرگ بر بدنه توليد فيلم کشور وارد مي‌کند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: براساس آمار سال گذشته، به غير از مطالعه آموزشي و درسي، سرانه مطالعه در کشور 18 دقيقه است.

حسيني در بخش ديگري از سخنان خود گفت: با افزودن آمار مطالعه کتابهاي درسي و قرآني، سرانه مطالعه کشور به 30 دقيقه مي‌رسد که آمار مطالعه روزنامه و فضاي مجازي نيز در اين سرانه محاسبه نشده است.

وي اضافه کرد: اين ميزان کافي نيست و در اين راستا سندي با عنوان "نهضت مطالعه مفيد" در شوراي فرهنگ عمومي تدوين شده که اميدواريم با همکاري مطبوعات، رسانه ملي و آموزش و پرورش شاهد رشد بيشتري در سرانه مطالعه باشيم.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به فعاليت بيش از دو هزار کتابخانه در کشور، افزود: اين تعداد کتابخانه زيبنده ايران اسلامي نيست و بايد با همکاري آموزش و پرورش در هر کلاس يک قفسه کتاب ايجاد شود.

حسيني تصريح کرد: براي اين مهم سال گذشته 50 ميليارد ريال اختصاص يافت که امسال نيز قصد داريم مدارس بيشتري را در اين طرح پوشش دهيم.

وي در پاسخ به سئوالي در خصوص ميزان مطلوب استاندارد سرانه مطالعه در کشور، افزود: در منطقه وضعيت نامناسبي نداريم و با توجه به پيشينه و تاريخ درخشان کشور، در حال رايزني و هم‌انديشي با بخشهاي مرتبط با اين موضوع براي بررسي، آسيب‌شناسي و تقويت نقاط قوت هستيم تا سرانه مطالعه را در کشور افزايش دهيم.

به گزارش ايسنا، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در مورد پرداخت تسهيلات وام 30 ميليون توماني مسكن به خبرنگاران و اهالي رسانه نيز، گفت: پنج هزار نفر از خبرنگاراني که در سامانه سامان ثبت‌نام کرده‌اند اين تسهيلات را دريافت مي‌کنند و در صورتي که تعداد اشخاص متقاضي بيشتر باشد با اولويت‌بندي اين تسهيلات پرداخت مي‌شود.

حسيني بيان کرد: در نظر داريم به تمامي واجدين شرايط اين تسهيلات پرداخت شود و جزئيات آن در آيين‌نامه‌اي در حال تدوين است.

وي در خصوص بيمه خبرنگاران شاغل در خبرگزاريها نيز گفت: هيچ محدوديتي براي ظرفيت بيمه وجود ندارد و حتي به غير از خبرنگاران، کليه هنرمندان و فعالان قرآني نيز بيمه شده‌اند و در مرحله بعدي نيز، اعضاي کانونهاي مساجد نيز بيمه مي‌شوند.

حسيني تصريح کرد: خبرنگاراني که تاکنون بيمه نشده‌اند براي انجام اين مهم به ادارات ارشاد استانها مراجعه کنند.

وي با اشاره به کسر ماليات از حقوق خبرنگاران نيز، پاسخ داد: در بحث کسر ماليات هيچ مشکلي نيست و تنها از کارمندان خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران(ايرنا) که حقوق ثابت دريافت مي‌کنند، ماليات از حقوقشان كسر مي‌شود.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، همچنين شامگاه جمعه، در جمع اصحاب رسانه استان مرکزي گفت: مديران بايد با در پيش گرفتن سعه صدر در برابر خبرنگاران و رسانه‌ها به اصلاح امور پرداخته، در برابر حرف حق موضعگيري نکنند.

"سيدمحمد حسيني" افزود: تعامل سازنده مديران و رسانه‌ها به نفع کشور است و رسانه‌ها نقش اساسي و مهمي در پيشبرد اهداف نظام جمهوري اسلامي ايران در کنار جامعه مديريتي کشور دارند.

وزير ارشاد با اشاره به توجه ويژه دولت دهم به رسانه‌ها، گفت: برقراري ارتباط مستقيم با رسانه‌ها در سفرهاي استاني گوياي اين مهم است.

وي گفت:‌ رسانه‌هاي کشور همان‌طور که در سالهاي جنگ تحميلي در کنار رزمندگان، اخبار جنگ را به اطلاع عموم مي‌رساندند امروز نيز در جبهه‌هاي مختلف فرهنگي، سياسي، اقتصادي و علمي نقش مهمي در انعکاس اخبار کشور عهده‌دار هستند.

حسيني ادامه داد: رسانه‌ها بايد با نقد منصفانه و دور از غرض‌ورزيهاي شخصي در مسير امر به معروف و نهي از منکر جامعه مديريتي کشور گام بردارند.

وي نظارت بر مطبوعات را يکي از وظايف وزرات ارشاد عنوان کرد و افزود: وزارت ارشاد با برگزاري جلسات هفتگي کار نظارت بر عملکرد مطبوعات را پيگيري مي‌کند.

حسيني گفت: مراقبت از زير سئوال رفتن اصول، مباني و ارزشهاي متعالي نظام در رسانه‌ها، هدف اصلي از برگزاري اين جلسات در وزارت ارشاد است.

وزير ارشاد در بخش ديگري از سخنان خود، از اختصاص 18 درصد اعتبارات استاني به بخش فرهنگي هر استان در سال جاري خبر داد و گفت: اختصاص اعتبار ويژه فرهنگي جدا از اعتبارات جاري دستگاهها براي اولين بار امسال در کشور اجرايي مي‌شود.

حسيني از کمبود نيروي انساني در بدنه ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استانها خبر داد و گفت: اين درحالي است که وزارتخانه در بدنه ستاد مرکزي در تهران با افزايش نيرو روبه‌روست.

وي، تاسيس شهرهاي جديد در استانها را يکي از علل عمده بروز اين مشکل عنوان کرد و گفت: پيشنهاد مديريت منابع انساني دولت مبني بر بهره‌گيري از نيروهاي ساير دستگاههاي اجرايي قابل اجرا نيست چرا که هيچ دستگاهي اجازه نمي‌دهد نيروي توانمند فکري خود را در اختيار وزارت ارشاد قرار دهد.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: تقويت کانونهاي فرهنگي مساجد در شهرهاي فاقد نماينده اداره ارشاد، فعلا تنها راهکار وزارت فرهنگ و ارشاد در برابر مشکل کمبود نيروي انساني به شمار مي‌رود.

حسيني از تدوين آئين‌نامه حرفه خبرنگاري در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي خبر داد و گفت: با تصويب اين آئين‌نامه حرفه خبرنگاري به عنوان يک شغل مستقل محسوب خواهد شد.

وي ادامه داد: اگر تاکنون هر کس مي‌توانست در کنار شغل اول، حرفه خبرنگاري را به عنوان شغل دوم در رديف علاقه‌منديهاي خود قرار داده، بدان مشغول شود، با تصويب آئين‌نامه حرفه خبرنگاري، ديگر اين امکان وجود نخواهد داشت و حرفه خبرنگاري به عنوان يک شغل با بهره‌مندي از مزاياي خاص خود مطرح خواهد شد.

وي در مورد انحصار آگهي‌هاي تبليغاتي دولتي به روزنامه "ايران" نيز گفت: اين مهم در بودجه امسال لحاظ نشده بنابراين انحصار آگهي از بين رفته است.

وي به تعرفه نرخ آگهي در روزنامه‌ها اشاره و تصريح کرد: در روز خبرنگار، رييس‌جمهور قول مساعد داده‌اند که متناسب با تورم، نرخ تعرفه‌ها نيز اصلاح شود و نگاه اين وزارتخانه نيز حمايتي است.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در پاسخ به سئوالي که مقرر بود بودجه فرهنگي استان مرکزي از سال 89 تا پنج سال در مجموع 320 ميليارد ريال اختصاص يابد، ادامه داد: سال گذشته به دلايلي اين مهم محقق نشده و اميدواريم امسال اين بودجه اختصاص يابد و اين موضوع از امسال محاسبه مي‌شود.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: از سال جاري 18 درصد اعتبارات فرهنگي استانها به ادارات فرهنگ و ارشاد شهرستانها اختصاص مي‌يابد که بخشي از آن صرف کارهاي عمراني و بخش ديگر براي انجام امور فرهنگي هزينه مي‌شود.

وي در پاسخ به اينکه در راستاي مقابله با جنگ نرم، وزارت ارشاد چه برنامه‌اي براي شهرستانهاي جديدالتاسيس دارد، افزود: مشکل اصلي، کمبود نيروي انساني است اما با اين حال موسسه‌هاي فرهنگي، انجمنها، کتابخانه‌ها و کانونهاي فرهنگي هنري مساجد تقويت خواهند شد تا هرچه سريعتر ادارات شهرستاني افتتاح شوند.


روابط عمومي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان مرکزي

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.