سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    12/04/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
دعوت از كارشناسان و صاحبنظران اقتصادي براي ايجاد تحول در نظام بانكي كشور
وزير امور اقتصادي و دارايي كشورمان در بيست و دومين همايش بانكداري اسلامي با اشاره به گام هاي جدي دولت براي ايجاد تحول در نظام بانكي كشور از صاحب نظران و نخبگان اقتصادي دعوت كرد با طرح ديدگاه ها و نظرات خود دولت را در اجراي بانكداري اسلامي ياري دهند.
به گزارش شبكه اخبار اقتصادي و دارايي (شادا)، دكتر حسيني با اشاره به اجراي قانون هدفمند كردن يارانه ها در سال گذشته گفت: دولت و شخص آقاي رئيس جمهور انتظار دارند با توجه به هدفمند شدن يارانه ها ، ساير بخشهاي طرح تحول اقتصادي از جمله تحول نظام بانكي با جديت و عزم قوي پيگيري شود.

وي خواستار طرح پرسش هاي كارشناسي و علمي در اين حوزه شد و افزود: طرح پرسش ها منجر به اتخاذ سياست هاي جديد و اتخاذ سياست ها نيز منجر به برون رفت از مشكلات و چالش ها مي شود.

وي با اشاره به كارهاي بسياري كه تاكنون و در راستاي طرح تحول بانكي صورت گرفته است، گفت: نظام بانكي يكي از نظام هاي اساسي و بي بديل در اقتصاد كشور به شمار مي رود و بايد امسال جهادگونه در راستاي توسعه و ايجاد تحول در اين مسير حركت كنيم.

وزير اقتصاد در ادامه سخنانش هدف از اجراي تحول بانكي را دستيابي به اهداف مندرج در قانون بانكداري بدون ربا دانست و در اين خصوص گفت: بر اساس تصريح قانون عمليات بانكداري بدون ربا، نظام پولي و اعتباري كشور بايد بر مبناي حق و عدل و در جهت سلامت و رشد اقتصادي كشور عمل كند.

دكتر حسيني با اشاره به حضور مديران عامل و اعضاء هيأت مديره بانكهاي كشور در سالن همايش، نياز به ايجاد تحول در نظام بانكي را در قالب پرسشي از حضار مطرح كرد و در اين باره گفت: آيا در مجمع عمومي بانكها كه همه ساله در تمام بانكها برگزار مي شود، سهم و حقوق سپرده گذاران نيز مورد بررسي و تصميم گيري قرار مي گيرد؟

وزير اقتصاد در ادامه افزود: پس از برگزاري مجامع و با خواندن روزنامه ها و گزارش مجامع مي بينيم كه در اين مجامع بيشتر مسئله تقسيم سود بين سهامداران مطرح مي شود و سخني از منافع و حقوق سپرده گذاران نيست، در حاليكه قانون عمليات بانكي بدون ربا به هيچ وجه اين طور به موضوع نمي نگرد.

وي افزود:در بسته سياستي و نظارتي امسال تأكيد شده است كه علاوه بر سود علي الحساب سپرده گذار، سود قطعي سپرده گذار نيز حاصل شود و نظام بانكي نيز بايد در عمل آنرا پياده كند.

وزير اقتصاد كشورمان معضل مارپيچ تورم- هزينه را يكي از چالش هاي موجود در راه دستيابي به رشد اقتصادي كشور دانست و در اين باره گفت: براساس حسابداري رشد اقتصادي، دستيابي به رشد اقتصادي از روشهاي مشخصي حاصل مي شود كه يكي از آنها از منظر سرمايه و تأمين مالي است.

وي افزود: پرسش اصلي در اين خصوص اين است كه تأمين مالي با چه ضرب آهنگ و ارتفاع و هزينه اي در نظام اقتصادي كشور به دست آمده است.

دكتر حسيني يكي از مشكلات موجود و نهادينه شده در اقتصاد ايران را مارپيچ تورم- هزينه يا هزينه- تورم دانست كه به صورت قانون در آمده و به صورت نردباني خود را به اقتصاد كشور تحميل كرده است.

وي سپس به ماده 92 قانون برنامه پنجم توسعه كشور اشاره كرده و گفت: براساس اين قانون نرخ تورم به عنوان مبناي تعيين نرخ سود سپرده و نرخ سود سپرده نيز مبناي تعيين نرخ سود تسهيلات اعلام شده است.

وي افزود: نرخ سود تسهيلات نيز در واقع هزينه تأمين مالي طرح ها به شمار مي رود و اين همان مارپيچي است كه منجر به افزايش مداوم نرخ تورم و نرخ سود بانكي و بالعكس مي شود.

دكتر حسيني در ادامه سخنانش گفت: بدون شك اگر قاعده اي بر معيار تعادل نباشد، پايدار نيست. اما نبايد فراموش كرد كه هر تعادلي نيز لزوما" پايدار نيست و در بسياري از موارد نيروهاي عرضه و تقاضا با هم برابري مي كنند و در نقطه اي نيز به ايستايي و تعادل مي رسند اما آن نقطه لزوماً نقطه كارا نيست.

دكتر حسيني در خصوص جدايي بازار سرمايه و بازار پول در اقتصاد ايران گفت: پرسشي كه امروز در اين خصوص مطرح است اين است كه چگونه بايد هم افزايي و تعامل بازار پول و سرمايه را افزايش داد.

وي رشد دارايي اسلامي بانكهاي جهان طي سالهاي 1995 تا 2009 را سالانه 24 درصد اعلام كرد و افزود: اين عدد براي كشورهاي اسلامي طي سالهاي 1995 تا 2002 در حدود 16 درصد بوده كه از سالهاي 2002 تا 2009 به 42 درصد افزايش يافته است.

دكتر حسيني عملكرد نظام بانكي در عرصه بانكداري اسلامي را تحسين آميز دانست و گفت: سهم نظام بانكي كشورمان در انتشار اوراق اسلامي در فاصله 1995 تا 2010 ميلادي 20 درصد بوده است يعني يك پنجم از كل ابزارهاي مالي كه در قالب عقود اسلامي انتشار يافته، توسط جمهوري اسلامي ايران منتشر شده است.


دعوت از كارشناسان و صاحبنظران اقتصادي براي ايجاد تحول در نظام بانكي كشور

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.