سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    10/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
ماليات‌های اسلامی؛ گامی در جهت تحقق جهاد اقتصادی



دبير ستاد زكات كشور با اشاره به اينكه يكي از مصاديق بارز جهاد اقتصادي اهتمام به امر زكات است، تصريح كرد: مردم براي عمل به زكات مشكلي ندارند، اما مسئولان در كل از مردم عقب هستند؛ مسئولان بايد به طور جدي‌تر به ميدان عمل در زمينه زكات وارد شوند.

حسين نبي‌لو، دبير ستاد زكات كشور، در گفت‌و‌گو با خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا) با اشاره به سخنان مقام معظم رهبري (مدظله‌العالي) كه فرمودند: زكات 1400 سال در بحث شيعه فراموش شده‌ بود، گفت: اگرچه دير است اما اكنون توجه به زكات آغاز شده است و با شروع خوبي همراه بوديم.

وي با تأكيد بر اينكه نام‌گذاري سال جاري به عنوان جهاد اقتصادي بهترين فرصت براي پويايي امر زكات بود، اما متأسفانه قصور‌هايي صورت گرفته، تأكيد كرد: مصداق آيه 41 سوره حج كه مي‌فرمايد: «الَّذِينَ إِن مَّكَّنَّاهُمْ فِي الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلَاةَ وَآتَوُا الزَّكَاةَ وَأَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَنَهَوْا عَنِ الْمُنكَرِ وَلِلَّهِ عَاقِبَةُ الْأُمُورِ؛ همان كسانى كه چون در زمين به آنان توانايى دهيم نماز برپا مى‏دارند و زكات مى‏دهند و به كارهاى پسنديده وامى‏دارند و از كارهاى ناپسند باز مى‏دارند و فرجام همه كارها از آن خداست»، مسئولان نظام هستند.

نبي‌لو در ادامه با بيان اين مطلب كه متأسفانه اين باور براي مردم و مسئولان ايجاد نشده كه مسئله زكات مسئله اول كشور باشد، عنوان كرد: اگر اين باور براي مردم و مسئولان ايجاد شود كه كار اول آنها بايد زكات باشد و در پي اين باور زكات عملياتي شود، ما تورم و فقير نخواهيم داشت.

دبير ستاد احياء زكات كشور:
مصداق آيه 41 سوره حج كه مي‌فرمايد: «همان كسانى كه چون در زمين به آنان توانايى دهيم نماز برپا مى‏دارند و زكات مى‏دهند و به كارهاى پسنديده وامى‏دارند و از كارهاى ناپسند باز مى‏دارند و فرجام همه كارها از آن خداست»، مسئولان نظام هستند
وي يكي از مصاديق بارز جهاد اقتصادي را اهتمام به امر زكات دانست و عنوان كرد: اگر زكات پيگيري شود بسياري از چرخ‌هاي اقتصادي رونق مي‌گيرد و خيلي از كمبود‌ها جبران مي‌شود. البته امسال بعد از 32 سال كه از عمر انقلاب گذشته مجلس حركتي كرد و قانون حداقلي براي زكات تصويب شد و اخيراً هم اين قانون به دولت ابلاغ شده است و اميدواريم با اين پيش زمينه بتوانيم مسئولان را تشويق به همكاري كنيم تا برخي از مواردي كه نيازمند زيرساخت‌هاي كاري زكات است، فراهم شود.

دبير ستاد زكات كشور تصريح كرد: زكات ساز و كارهاي محكمي براي اجرايي شدن لازم دارد. در استان‌ها ائمه جمعه و استانداران بايد زيرساخت‌هاي زكات را عملياتي كنند، كمبودهاي زيادي داريم بسياري از استانداران كه مسئول استان بوده و عضو ستاد زكات هستند در طول سال حتي يك جلسه زكات تشكيل نداده‌اند كه بايد در پيشگاه خدا جوابگوي كار خود باشند.

وي تأكيد كرد: ائمه جمعه و نمايندگان ولي فقيه در استان‌ها رئيس زكات هستند و براي احياي زكات بايد فرياد بزنند، مردم براي عمل به زكات مشكلي ندارند، اما مسئولان در كل از مردم عقب هستند. مسئولان بايد به ميدان عمل در زمينه زكات وارد شوند.

وي با انتقاد شديد از عملكرد صدا و سيما در زمينه زكات گفت: صدا و سيما براي بسياري از موضوعات همايش برگزار مي‌كند در حالي بر اساس حكم مقام معظم رهبري، رئيس سازمان صدا و سيما عضو ستاد احياي زكات است، اما بايد از اين ارگان سؤال شود كه تاكنون چند برنامه براي زكات اجرا كرده است.

در اين بخش از مصاحبه خبرنگار ايكنا با اشاره به اينكه در كشور اسلامي ما دو نوع ماليات وجود دارد؛ يكي به عنوان ماليات دولتي كه ساز و كار جدايي دارد و ديگري به عنوان ماليات‌هاي اسلامي و ديني مثل خمس و زكات و ...، از نبي‌لو سؤال كرد: آيا مي‌توان اين دو ماليات را در يك كشور اسلامي از هم جدا كرد و آيا يكي از دلايل كم شدن توجه به زكات توجه به ماليات‌هاي دولتي نيست، كه وي پاسخ داد: اين موضوع بحث پيچيده فقهي است، بسياري از فقهاي ما اعتقادشان بر اين است كه هر چيزي زكات دارد. فعلاً در فقه اسلامي زكات را براي هفت چيز در نظر مي‌گيرند، اما بسياري از فقها اعتقاد دارند كه چك‌هاي مسافرتي نيز زكات دارد، چرا كه در گذشته معاملات به وسيله طلا و نقره صورت مي‌گرفته اما اكنون از طريق چك و اسكناس صورت مي‌گيرد. اگر اين مباحث روشن شود در آن زمان است كه ديگر نيازي به ماليات‌هاي ديگر نداريم و همه چيز در بحث زكات خلاصه مي‌شود.

وي بيان كرد: اگر زكات را به جايگاه اصلي آن در جامعه برسانيم، ديگر تورمي وجود نخواهد داشت. اما متأسفانه در دانشگاه‌هاي ما، اساتيد به صورت جدي وارد بحث زكات نمي‌شوند. ما يا به اقتصاد شرق نگاه مي‌كنيم و يا به اقتصاد غرب و توجه چنداني به اقتصاد اسلامي نداريم.

وي در پايان از اصحاب رسانه‌ خواست پيگير موضوع زكات باشند و از مسئولان حقوق زكات را مطالبه كنند.


خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا)

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.