سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    11/08/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
صدا و سيما در سال جهاد اقتصادی بيش از گذشته به مسئله زكات توجه كند

مسئول ستاد احياي زكات استان تهران با اشاره به شعار امسال كه سال جهاد اقتصادي است، اظهار كرد: صدا و سيما هم يكي از اعضاي ستاد احياي زكات در كشور است، اما ما امسال هم مثل سال گذشته عملكرد خاصي از اين سازمان نديده‌ايم.

حسن محمدي مهيني، مسئول ستاد احياي زكات استان تهران، در گفت‌و‌گو با خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا) با اشاره به اينكه بر اساس دستور مقام معظم رهبري(مدظله‌العالي) تعداد زيادي از سازمان‌هاي مرتبط، عضو ستاد احياي زكات هستند، گفت: اقدامات صورت گرفته براي احياي زكات بيشتر از ناحيه كميته امداد صورت گرفته است و شامل فرهنگ‌‌سازي در زمينه زكات، ساخت پروژه‌هاي عمراني از قبيل جاده، مسجد، خانه عالم و ... در مناطق پرداخت كننده زكات بوده است.

وي با انتقاد از عملكرد ساير اعضا گفت: به نظر مي‌رسد كميته امداد به عنوان يكي از اعضا و دبيرخانه ستاد، وظيفه ساير اعضا را نيز به دوش كشيده و در حال فرهنگ‌سازي در اين زمينه است.

محمدي با اشاره به اينكه امسال سال جهاد اقتصادي است و بيش از گذشته سازمان‌هايي مثل صدا و سيما مي‌توانند در اين زمينه فعاليت كنند، گفت: صدا و سيما هم يكي از اعضاي ستاد احياي زكات در كشور است، اما ما امسال هم مثل سال گذشته عملكرد خاصي از صدا و سيما نديده‌ايم.

وي افزود: سازمان تبليغات اسلامي و سازمان جهاد كشاورزي هم جزو اين ستاد هستند ولي حتي اگر كارهايي نيز در زمينه زكات انجام داده باشند، گزارش آن را به دبيرخانه ستاد احياي زكات ارسال نكرده‌اند.

مسئول ستاد احياي زكات استان تهران در پاسخ به اين سؤال كه جايگاه زكات در اقتصاد اسلامي كجاست، گفت: نه به زبان فقهي بلكه به زبان بسيار ساده بايد گفت، همين كه مي‌توانيم روستاها را از لحاظ عمراني، ساخت جاده، مسجد و مدرسه و ... از طريق پول زكات آباد و آماده كنيم، مي‌توان به صورت عملي جايگاه زكات را ديد كه چه كمك عظيمي به جامعه ما است.

خبرنگار ايكنا با اشاره به اينكه مبلغان مذهبي توسط سازمان تبليغات اسلامي و سازمان اوقاف و امور خيريه به روستاها اعزام مي‌شوند، اين پرسش را مطرح كرد كه آيا براي معرفي زكات به عنوان يكي از پايه‌هاي اعتقاد عملي اسلامي با اين مبلغان همكاري و هماهنگي صورت گرفته است، كه وي پاسخ داد: اين جزء وظايف سازمان تبليغات اسلامي است كه روحانيان مقيم و مهاجر را اعزام ‌كند؛ سازمان تبليغات مي‌تواند برنامه‌اي در اين زمينه به آن‌ها بدهد اما خدا را شكر در زمينه تبليغ روحانيان همكاري خوبي داشته و اكثر اين روحانيان به عنوان عامل و مبلغ زكات هستند.

وي تصريح كرد: البته سازمان تبليغات اسلامي مي‌توان با يك برنامه‌ريزي بهتر، اقدامات كامل‌تري در اين زمينه انجام دهد. همچنين راديو تهران و شبكه تهران به عنوان رسانه‌هاي خبري و ديداري نيز مي‌توانند گزارش‌هاي خوبي در اين رابطه تهيه كنند.

محمدي در مورد مديريت و نظارت بر عملكرد اعضا ستاد احياي زكات گفت: اول هر سال مكاتباتي با همه اعضاي ستاد انجام شده و از آنها خواسته مي‌شود هر كس بر اساس شرح وظايفي كه در آئين نامه ستاد براي آن‌ها تعريف شده اقدامات خود را انجام دهند، ما هم به عنوان دبيرخانه موظف به پيگيري اقدامات هستيم.

وي در مورد نحوه تشويق مردم براي عمل به زكات گفت: زكاتي كه توسط كميته امداد جمع‌آوري مي‌شود، در همان روستا براي رفع مشكلات عمراني هزينه مي‌شود، علاوه بر اين 10 درصد درآمد زكات هر روستا به عنوان مشوق به همان روستا اختصاص مي‌يابد.

مسئول ستاد احياي زكات استان تهران با اشاره به اينكه مقرر شده بود براي ترويج و تشويق مردم به پرداخت زكات، دولت معادل درآمد زكات را از طريق استانداري‌ها به ستاد زكات پرداخت كرده و در روستاهاي پرداخت كننده زكات هزينه شود، گفت: براي دريافت معادل زكات همچنان با استانداري و دولت مشكل داريم، البته آن‌ها قول پرداخت معادل زكات را داده‌‌اند اما هنوز از پرداخت اين معادل خبري نيست.


خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا)

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.