سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    10/28/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
ارتقای كرامت انسان‌ها هدف ارزشی جهاد اقتصادی است


ما در جهاد اقتصادي در پي استثمار هيچ ملتي نيستيم، بلكه به دنبال رسيدن به اقتصاد پيشرفته‌اي هستيم كه عدالت در آن جايگاه برجسته‌اي دارد و كرامت انساني جايگاه بالايي داشته باشد؛ جهاد اقتصادي با مفهوم اسلامي آن موجب تعميق عدالت اجتماعي خواهد شد.

محمدحسين قديري ابيانه، سفير پيشين ايران در مكزيك و كارشناس مسائل بين‌الملل، در گفت‌وگو با خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا) با اشاره به سال جهاد اقتصادي گفت: مقام معظم رهبري همواره افق‌هاي مورد نياز جهت پيشرفت كشور را توأم با نقاط قوت و ضعفي كه براي رسيدن به آن هدف وجود دارد، مطرح مي‌كنند و راهبردها و حتي راهكارها را براي رسيدن به مقصود نشان مي‌دهند.

وي با ذكر اينكه يكي از اهداف جهاد اقتصادي رسيدن به چشم‌انداز 1404 است، افزود: اصولا اين چشم‌انداز يا اين هدف ترسيم شده است كه كشور در بخش‌هاي مختلف در منطقه بهترين باشد و ارتقاي وضعيت اقتصادي شرط اساسي رسيدن به اين هدف است.

سفير اسبق ايران در ايتاليا اظهار كرد: همه دستگاه‌هاي حكومتي و بخش خصوصي و مردم بايد تلاش كنند نه تنها در سال 1404 به اهداف تعين‌شده برسيم، بلكه با جهاد اقتصادي و برنامه منسجم و منظم زودتر از اين زمان كشور در ابعاد مختلف به رشد و ارتقاء دست پيدا كند؛ مسئولان بايد به دغدغه‌هاي مقام معظم رهبري و مطالبات ايشان پاسخ مناسب بدهند.

قديري ابيانه عنوان كرد: اميدوارم به زودي طرح ايران 1420 در دستور كار دستگاه‌ها قرار بگيرد و افق دورتري در جهت پيشرفت ترسيم شود، ظرفيت عظيم كشور پيشرفت‌هاي بزرگتر را امكا‌ن‌پذير مي‌كند.

وي با اشاره به ديدار اخير اعضاي هيئت دولت با مقام معظم رهبري عنوان كرد: ايشان جهاد اقتصادي را از سه منظر رونق اقتصادي، رسيدن به اهداف چشم‌انداز و مقابله با توطئه دشمنان تشريح كردند.

قديري ابيانه گفت: جهاد اقتصادي تنها مختص به دولت نيست و هر ايراني بايد در اين زمينه نقش خود را ايفا كند؛ مردم بايد در حهت تحقق اهداف جهاد اقتصادي وارد ميدان شوند و تنها از دولت توقع نداشته باشند و اين نياز به فرهنگ‌سازي است.

سفير سابق ايران در مكزيك در اين رابطه افزود: مقام معظم رهبري تاكيد دارند اگر افراد به جاي كالاي داخلي كالاي خارجي را خريد كنند، به اشتغال ضربه وارد مي‌شود، دولت بايد تلاش كند بودجه‌هايي كه در اختيار دارد، به سمت تحقق جهاد اقتصادي سوق دهد و با برنامه‌ريزي زمينه‌ را براي مشاركت هرچه بيشتر بخش تعاوني و خصوصي فراهم كند.

وي اظهار كرد: بخش تعاوني و خصوصي بايد شعار جهاد اقتصادي را جدي بگيرند، توليد ثروت مشروع يك نياز اساسي براي كشور است، ارتقاي وضعيت رفاهي مردم ثبات و امنيت بيشتر كشور را در برابر هجمه‌هاي دشمنان در پي دارد.

قديري ابيانه با بيان اينكه جهاد اقتصادي بايد با در نظر گرفتن اهداف و ارزش‌هاي اسلامي تحقق پيدا كند، گفت: دشمنان نيز در زمينه اقتصاد تلاش مي‌كنند و بيشتر يك نوع جنگ اقتصادي را دنبال مي‌كنند كه اين امر زمينه استعمار و استثمار ملت‌ها را در پي داشته است، در اسلام چنين مفهومي از اقتصاد استفاده نمي‌شود.

سفير سابق ايران در پايان مكزيك عنوان كرد: ما در جهاد اقتصادي در پي استثمار هيچ ملتي نيستيم و به دنبال رسيدن به اقتصاد پيشرفته‌اي هستيم كه عدالت در آن جايگاه برجسته‌اي دارد و كرامت انساني جايگاه بالايي داشته باشد، جهاد اقتصادي با مفهوم اسلامي آن موجب تعميق عدالت اجتماعي خواهد شد.


خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا)

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.