سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    11/01/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
گسترش فرهنگ تعاون لازمه تحقق جهاد اقتصادی است


حجت الاسلام سيد رضي موسوي شکوري، امام جمعه خوي، در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاري رسا در خوي اظهار داشت: در جهان امروز لازم است براي کسب توفيق و سرافرازي در تمامي مسائل اقتصادي، فرهنگي و سياسي همکاري و تعامل افزايش باشد و همواره مي بايد آيه شريفه " تعاونوا علي البر و التقوي " الگوي اعمال و رفتار هر مسلماني باشد تا بتواند به اهداف و مقاصد عالي دست يابد.

عضو شوراي استاني حوزه علميه آذربايجان غربي در ادامه با بيان اين که آموزه‌ها و دستورات دين مبين اسلام بر کمک به همنوعان، همکاري در کارهاي نيک و ياري رساندن به نيازمندان است، خاطر‌نشان کرد: وقف، صدقه، قرض‌الحسنه و زکات از ‌موضوعاتي است که نشان دهنده توجه عميق و توصيه دين مقدس اسلام به تعاون و همکاري مسلمين در کارها است.

امام جمعه خوي در ادامه تعاون را نوعي همکاري سازمان‌‌يافته مبتني بر قواعدي خاص عنوان و اظهار کرد: تعاون حاصل مردم‌گرايي و شرکت دادن همه‌جانبه مردم در اداره امور جامعه است که در قانون اساسي ايران اسلامي نيز به اين مهم يعني مشارکت همگاني مردم در تعيين سرنوشت سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي خويش تأکيد شده است.

وي در ادامه به پيشينه تشکيل وزارت تعاون در کشور ايران اسلامي اشاره کرد و گفت: بر اساس اصل 44 قانون اساسي نظام اقتصادي ايران بر پايه سه بخش دولتي، تعاوني و خصوصي استوار است که در سال 1370.ش به منظور اِعمال نظارت دولت و حمايت و پشتيباني از بخش خصوصي وزارت تعاون تشکيل شد و اخيراً با ادغام دو وزارتخانه با نام وزارت تعاون، کار و امور اجتماعي به فعاليت خود ادامه مي دهد.

حجت الاسلام شکوري در ادامه تأمين شرايط و امکانات اشتغال کامل براي همه، قرار دادن مديريت، سرمايه و منافع حاصله در اختيار نيروي کار و همچنين توسعه مشارکت و تعاون عمومي در ميان مردم را از اهداف مهم بخش تعاون برشمرد.

وي با استناد به حديثي از پيامبر اسلام‌(ص) که فرمودند‌ اگر همه شما در راه خير و نيکوکاري به يکديگر بپيونديد و هماهنگ شويد دوستدار و علاقه‌مند به يکديگر خواهيد شد.‌ اذعان داشت: با گسترش فرهنگ تعاون، وحدت وهمدلي در جامعه حاکم و ابتکارها و خلاقيت‌ها پديدار مي‌شود و جامعه از آسيب دشمنان مصون مي‌ماند.

رييس حوزه‌ علميه خوي در پايان با تأکيد به فرهنگ‌سازي درخصوص نقش تعاوني‌ها در پيشرفت جامعه به ويژه در تحقق جهاد اقتصادي خاطر‌نشان کرد: يکي از ابزارهاي بسيار مهم در گسترش تعاوني ها، کار فرهنگي است؛ يعني ابتدا بايد بينش و تفکر مردم را درباره تأثير بسزاي تعاوني‌ها در جامعه آماده کرد و سپس زمينه‌هاي فکري و مباني اخلاقي بخش تعاون را آموزش و گسترش داد چراکه در اين صورت، توسعه بخش تعاون، افزايش زمينه هاي اشتغال براي جوانان در جامعه و همچنين تحقق منويات رهبر معظم انقلاب در سال جهاد اقتصادي کار دشواري نخواهد بود.


خبر گزاري رسا

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.