سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    11/01/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
يكي از مهمترين الزامات براي تحقق جهاد اقتصادي تكيه بر ابزار علم و فن آوري است

مرتضي بختياري ' در ديدار با جهادگران اقتصادي كشور درباره اهميت جهاد اقتصادي و نقش جهادگران اين عرصه خصوصا زماني كه اين حركت جهاد گونه و ارزش آفرين درچرخه نوآوري، كار آفريني و توليد كشورباشد به گفت وگو پرداخت.
در اين ديدار كه درمحل سالن كنفرانس وزارت دادگستري انجام شد، وزير دادگستري با اشاره به رشد توليد علم در ايران گفت: رشد توليد علم در كشورمان 11 برابر ميانگين رشد آن در ساير كشورها و 18 برابر ميانگين رشد در ساير كشورهاي اسلامي است.
وزير دادگستري ادامه داد: محققان كشورمان با توليد بيش از 3/1 درصد مستندات علمي دنيا در پايان پنجمين ماه از سال 2011 ميلادي براي نخستين بار به رتبه بيست و يكم توليد علم جهان ارتقا يافتند.
بختياري با بيان اينكه محققان ايراني طي 5 ماه گذشته از سال 2011 ميلادي با توليد هفت هزار و 128 مقاله، 3/1 درصد از كل انتشارات جهان را به خود اختصاص داده اند، افزود: اما اين رشد توليد علم تاثير آنچناني در افزايش ثروت ملي نداشته و به نظر مي رسد توان توليد علم بدون توجه به استفاده از آن در رفع نيازها و ايجاد ثروت، اين مجموعه تلاشها را بي اثر ساخته است.
وي ادامه داد: براساس آمارمنتشر شده، در حال حاضر از هر30 هزار ايده در كشور تنها يك ايده آن به محصول تبديل مي شود كه خود گوياي تفاسيري از جمله، بي اعتمادي صنعت به توان فكري داخلي و يا عدم تناسب ايده ها با نيازهاي كشور است.
وزير دادگستري اظهار داشت: جهاد اقتصادي تنها به معناي فراهم آوري سرمايه، ثروت و بهره برداري صرف از آن نيست بلكه با نگاه اعتقادي و غير مادي به معناي بهره مندي از علم، ثروت و سرمايه ها در راستاي فلسفه و اهداف آفرينش است. البته اين تحول نيازمند تحول حركتي، تكاملي و مستمر است.
وي خاطرنشان كرد: در حكومت اسلامي تزكيه و رشد اخلاقي و معنوي افراد جزو اهداف بالادستي حكومت قرار دارد ،يعني همه فعاليت‌ها در نهايت براي رسيدن به جامعه‌‌اي است كه افراد آن از نوعي تهذيب و معنويت برخوردار باشند.
وي تاكيد كرد:اگر آباداني همه جانبه كشور منجر به رشد معنويت و اخلاق نشود ارزشمند نخواهد بود ،بنابراين در نگاه رهبر معظم انقلاب مدل توسعه‌اي مطلوب است كه منجر به رشد اخلاقي و معنوي افراد جامعه باشد.
جهادگران اقتصادي در اين ديداربا اشاره به اينكه عصر جديد، عصر رقابت بر سرمنابع و سرمايه ها است تاكيد كردند، دسترسي به اين نوآوري ها كه اقتصاد كشورهاي توسعه يافته را از نو زنده كرده است ، منوط به كار آفريني است.

خبرگزاري جمهوري اسلامي (ايرنا)

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.