سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    11/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
مقابله با اهداف دشمن مستلزم جهاد اقتصادي است

آيت‌الله هاشم هاشم‌زاده هريسي با بيان اين مطلب که توسعه اقتصادي نياز اصلي کشور است، افزود: يکي از مهم‌ترين طرح‌هاي جمهوري اسلامي چشم‌انداز 20 ساله است که بايد بر اساس آن در منطقه از هر لحاظ قدرت اول شويم از اين رو يکي از ‌بهترين راه‌هاي رسيدن به اهداف اين سند جهاد اقتصادي است.
وي گفت: توسعه اقتصادي و تقويت اقتصاد و توليد ثروت دغدغه هميشگي مسئولان کشور بوده است، مقام معظم رهبري با نامگذاري سال جهاد اقتصادي براي حرکت اقتصادي کشور را تعيين کرده‌اند، عرصه اقتصادي يکي از عرصه‌هايي است که دشمن تلاش کرده اقتدار ما را هميشه تضعيف کند.
هاشم‌زاده‌هريسي با بيان اينکه اقتصاد در اسلام هدف نيست، عنوان کرد: بايد وسيله‌اي باشد تا انسان در پرتو آن به جايگاه‌هاي بالا صعود کند، در جامعه بدون داشتن اقتصاد صحيح و اسلامي جامعه نمي‌تواند ارتقا پيدا کند، رشد معنوي و رسيدن جامعه به سعادت مستلزم توجه به اقتصاد صحيح است.
وي با تاکيد بر اين مطلب که بسياري از سرمايه‌گذاري‌ها نيازمند بهبود وضعيت اقتصادي است، افزود: سرمايه‌گذاري تنها در زمينه صنعت نيست، توسعه فرهنگي جامعه نيز نيازمند زمينه‌هايي است که با رونق اقتصادي امکان‌پذيراست، جهاد اقتصادي کشور را مستقل مي‌کند که در برابر هرگونه تحريم و کارشکني دشمن آسيب‌پذير نشويم.
عضو مجلس خبرگان رهبري اظهار کرد: همانطور که مقام معظم رهبري تأکيد دارند، مقابله با اهداف دشمن مستلزم جهاد اقتصادي است، دشمن در طول سه دهه گذشته به روش‌هاي مختلف از جمله تهديد نظامي، تحريم اقتصادي و انواع فشارها تلاش داشته تا جمهوري اسلامي را وادار به شکست کند اما موفق نبوده است در حاليکه با پيگيري جهاد اقتصادي کشور به درجه‌اي از قدرت خواهد رسيد که هيچ‌گونه تحريمي نخواهد توانست انقلاب را تضعيف کند.
وي عنوان کرد: همه اقشار مختلف مردم در به ثمر رساندن جهاد اقتصادي بايد وظيفه خود را درست انجام دهند، سياست‌گذاري‌هاي شايسته، قانونگذاري درست که راه‌ها را باز و موانع را برطرف کند و حضور مردم را در عرصه اقتصادي تسهيل کند، يک ضرورت است.
هاشم‌زاده‌هريسي با اشاره به وظيفه روحانيت در تحقق جهاد اقتصادي عنوان کرد: يکي از فعاليت‌هاي اصلي روحانيت در زمينه جهاد اقتصادي فرهنگ‌سازي است، بايد روحانيت بتواند با فرهنگ‌سازي مردم را در زمينه اقتصادي فعال کند البته فعاليتي که در آن سود شخصي ملاک نباشد و ارزش‌هاي انساني نيز در اقتصاد متبلور شود.
وي در اين رابطه گفت: روحانيت مي‌تواند فعاليت‌هاي اقتصادي را به صورت يک عبادت و ارزش در جامعه تثبيت کند، در يک جامعه اسلامي نبايد افراد موقعيت‌هاي اقتصادي را همچون يک طعمه ببينند که انسان‌هاي زيادي در اين سيستم نابود شوند.
اين پژوهشگر و قرآن‌پژوه عنوان کرد: تبيين جنبه‌هاي معنوي جهاد اقتصادي، فرهنگ‌سازي، تشريح تجربه‌هاي مختلف، پيگيري مطالبات مقام معظم رهبري از جمله وظايف روحانيت است.


خبرگزاري فارس

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.