سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    11/08/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
هم انديشي «نقش زيست فناوري در جهاد اقتصادي» برگزار شد

نشست هم انديشي نقش زيست فناوري در جهاد اقتصادي با حضور مسوولين و فعالان عرصه‌ بيوتكنولوژي به عنوان يكي از برنامه‌هاي هفتمين همايش ملي بيوتكنولوژي برگزار شد.


به گزارش خبرنگار علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در اين نشست كه با حضور دكتر تولايي (رييس سازمان بسيج علمي كشور و از فعالان حوزه بيوتكنولوژي)، دكتر فاطمي (رييس مركز رشد زيست فناوري پژوهشگاه مهندسي ژنتيك)، دكتر ملبوبي (رييس انجمن بيوتكنولوژي)، دكتر قره‌ياضي (رييس انجمن ايمني زيستي)، دكتر معنوي، معاون علوم زيستي دفتر مطالعات رياست جمهوري، دكتر ميردريكوند (رييس دبيرخانه ستاد توسعه زيست فناوري) و جمعي از فعالان و محققان زيست فناوري برگزار شد بر نقش زيست فناوري در تحقق جهاد اقتصادي و دستيابي به اهداف تعيين شده در اسناد بالادستي تاكيد شد.


دكتر فاطمي، رييس مركز رشد زيست فناوري پژوهشگاه مهندسي ژنتيك در زمينه نقش بيوتكنولوژي صنعتي در افزايش توليد ناخالص ملي به ايراد سخنراني پرداخت و آمارهايي در خصوص پيشرفت‌هايي كه تاكنون در زمينه‌ي بيوتكنولوژي صورت گرفته است ارائه كرد.


دكتر ميردريكوند، رييس دبيرخانه ستاد توسعه زيست فناوري هم در اين نشست با اشاره به اهميت نقش زيست فناوري در جهاد اقتصادي اظهار كرد: بيواكونومي موضوعي است كه از سال 2005 در دنيا مورد توجه قرار گرفته و هما‌يش‌هاي ويژه‌اي در اين زمينه در خصوص نقش بيوتكنولوژي در پيشرفت اقتصادي برگزار شده است.


وي با بيان اينكه پيشرفت‌هاي حاصل شده تاكنون با پتانسيل‌هاي علمي كشور متناسب نبوده است، اذعان كرد: بايد ضمن بيان نقاط ضعف وانتقاد به نقاط مثبت و پيشرفت‌هايي هم كه تاكنون حاصل شده، توجه كنيم.


ميردريكوند اضافه كرد: آنچه مسلم است صادرات 50 درصد از محصولات زيست فناوري بر اساس افق بلند مدت زيست فناوري در كشور است كه تلاش بيشتري را در اين زمينه مي‌طلبد.


به گزارش ايسنا، دكتر سعيدي از فعالان بخش خصوصي بيوتكنولوژي كشور تصريح كرد: دولت و نظام تاكنون كارهاي خوبي در زمينه بيوتكنولوژي انجام داده‌اند اما علي‌رغم اين كه واردات در هر كشوري به صورت مطلق مذموم نيست بايد بررسي كنيم كه ميزان واردات نسبت به صادرات را بسنجيم و همچنين ببينيم كه امكان توليد محصولاتي كه در كشور وارد مي‌شود به صورت داخلي وجود دارد يا نه؟


وي با بيان اين كه در صورت واردات محصولاتي كه توانايي توليد آنها در داخل وجود دارد، كوتاهي و قصوري در حق محققان داخلي مرتكب شده‌ايم، خاطرنشان كرد: جهاد علمي بايد قبل از جهاد اقتصادي مورد توجه قرار گيرد و متخصصان حوزه بيوتكنولوژي بايد با شجاعت در اين حوزه تلاش كنند تا بتوانيم به اهداف تعيين شده دست يابيم.


سعيدي در پايان با بيان اين كه در حال حاضر در كشور نوعي ترور خاموش صورت گرفته و متخصصان را هدف قرارمي‌دهند، عنوان كرد: ‌جهاد اقتصادي زماني محقق مي‌شود كه محققان به خود جرات داده و ضمن عبور از مرزهاي دانش و توليد محصول به بازارهاي داخلي و خارجي وارد شوند.


گفتني است، انجمن بيوتكنولوژي درصدد است تا مباحث مطرح شده در اين نشست هم انديشي را در قطعنامه‌ پاياني هفتمين همايش ملي بيوتكنولوژي بگنجاند.


هفتمين همايش ملي بيوتكنولوژي كه از 21 شهريورماه جاري در محل پژوهشگاه نيرو در حال برگزاري است، عصر چهارشنبه پايان مي‌يابد.


خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.