سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    12/05/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
چرا «جهاد اقتصادی»


ضرورت توجه به نيازهاي اقتصادي کشور و رسيدن به نصاب‌هاي مورد نظر که معمولاً در برنامه‌هاي بلندمدت و کوتاه‌مدت براي اقتصاد کشور تعيين مي‌شود، همواره جزو برنامه‌هاي جاري مسئولان سياسي و اقتصادي کشور بوده و هست، بنابراين از اين منظر سال 90 نمي‌تواند با سال‌هاي قبل و بعد از آن تفاوتي داشته باشد، اما شناخت چرايي انتخاب شعار سال 90 به نام «جهاد اقتصادي» توسط مقام معظم رهبري آن هم در سومين سال از دهه چهارم عمر با برکت انقلاب اسلامي که به دهه پيشرفت و عدالت نامگذاري شده است، به طور قطع مسئولان و آحاد مردم ايران را در تحقق عملي اين شعار مصمم‌تر خواهد ساخت.

مقام معظم رهبري در بيانات خود در جمع زائران و مجاوران حرم رضوي در اول فروردين‌ماه سال جاري با اشاره به اينکه ممکن است سرفصل‌هاي مهم ديگري در کشور نظير تحول در نظام اداري، تحول در آموزش و پرورش، جايگاه علوم انساني در دانشگاه‌ها و مسائل مربوط به فرهنگ عمومي و اخلاق در جامعه و ... داراي اهميت باشند، مي‌فرمايند: «امروز در اين برهه از زمان، مسئله اقتصادي از همه مسائل کشور فوريت و اولويت بيشتري دارد. اگر کشور عزيز ما بتواند در زمينه مسائل اقتصادي يک حرکت جهادگونه‌اي انجام بدهد، اين گام بلندي را که برداشته است، با گام‌هاي بلند بعدي همراه کند، بلاشک براي کشور و پيشرفت کشور و عزت ملت ايران تأثيرات بسيار زيادي خواهد داشت.»

متناسب با اين رهيافت مقام معظم رهبري و ساير رهنمودهاي ايشان، چرايي وجه تسميه امسال به نام جهاد اقتصادي را در چند مؤلفه اساسي مي‌توان يافت:

1 ـ واژه جهاد در فرهنگ اسلامي و ايراني ما واژه‌اي مقدس است که علاوه بر بار ارزشي و ديني آن اهتمامي فراتر از روزمرگي را ايجاب مي‌کند. مردم مسلمان و انقلابي ايران حداقل در طول سه دهه از عمر انقلاب جلوه‌هايي از اين ايثار را در دفاع مقدس، جهاد سازندگي، حضور در عرصه‌هاي مختلف دفاع از انقلاب، جهاد علمي و ... متجلي ساخته‌اند، بنابراين در اين عرصه که اتفاقاً فراتر از اهتمام مسئولان دولتي در برنامه‌ريزي و حمايت‌هاي مالي و معنوي‌ نياز به تلاش مجاهدانه تلاشگران اين عرصه يعني صاحبان سرمايه و حرف دارد، معناي ويژه‌اي مي‌يابد به ويژه آنکه اگر چه در عرصه فعاليت‌هاي اقتصادي «سود» حرف اول را مي‌زند، اما واژه جهاد که همراه با ايثار و از خودگذشتگي است، مسئوليت و انتظار متفاوتي را در اين ميدان بر دوش تلاشگران مي‌گذارد.

2 ـ تکميل مطالعات و جهاد علمي در عرصه جهاد اقتصادي متجلي مي‌شود چراکه يافته‌هاي علمي و آزمايشگاهي تنها زماني به نفع جامعه و در خدمت رشد و توسعه اقتصادي کشور درمي‌آيد که در شکل توليد انبوه در خدمت اقتصاد و توليد کشور درآمده و نمادي از توانمندي اقتصادي نظام اسلامي باشد. در شرايطي که نهادهاي معتبر علمي جهان از رشد علمي بي‌سابقه دانشمندان جوان ايراني در عرصه توليد علم و مقالات علمي سخن به ميان آورده‌اند، اين رشد علمي بايد در عرصه صنعتي و توليد تجلي پيدا کند که آن هم نيازمند يک «جهاد اقتصادي» است.

3 ـ تجلي قابليت‌هاي «نظام ديني» هم يکي از مؤلفه‌هاي اساسي در اين عرصه است. شجره طيبه نظام جمهوري اسلامي که با مجاهدت‌هاي بنيانگذار کبير آن حضرت امام خميني (ره) بنيان نهاده شد و با خون شهدا و جانبازان انقلاب اسلامي و ايثارگري‌هاي مردم و مسئولان آبياري و با هدايت‌هاي رهبر معظم انقلاب به ثمر نشسته و قابليت‌هاي خود را در عرصه‌هاي مختلف سياسي و اجتماعي اثبات کرده است، اکنون براي اثبات کارآمدي خود در عرصه اقتصادي، نياز به اهتمام جدي مردم و مسئولان در «جهاد اقتصادي» دارد. در اين زمينه مقام معظم رهبري در بيانات خود مي‌فرمايند: «ما بايد بتوانيم قدرت نظام اسلامي را در زمينه حل مشکلات اقتصادي به همه دنيا نشان دهيم، الگو را بر سر دست بگيريم تا ملت‌ها بتوانند ببينند که يک ملت در سايه اسلام و با تعاليم اسلامي، چگونه مي‌تواند پيشرفت کند.»

4 ـ خنثي‌سازي راهبردهاي دشمن يکي ديگر از مؤلفه‌هاي مورد نظر در چرايي اولويت «جهاد اقتصادي» است. اگر چه دشمنان انقلاب در سه دهه گذشته تحريم‌ اقتصادي را يکي از محورهاي اصلي مقابله با نظام اسلامي قرار داده‌اند و تمامي ظرفيت‌ و توان خود را در اين عرصه به‌کار گرفته‌اند، اما در طول سال گذشته و پس از شکست در عرصه جنگ نرم و فروپاشي نظام اسلامي با محوريت حمايت از فتنه داخلي، تمرکز بر تحريم را با شاخصه تقويت جريان‌برانداز تشديد کردند، به گونه‌اي که در آخرين اقدام خود در تصويب قطعنامه بدون اجماع در شوراي عمومي حقوق بشر، مهم‌ترين محور در تصويب اين قطعنامه را بهره‌گيري ابزاري از آن براي تحريم بيشتر اقتصادي ايران و مسئولان سياسي و اقتصادي مؤثر در مقابله با «فتنه» اعلام کرده‌اند.

روند تحريم‌ها اما متناسب با رشد بيداري اسلامي در منطقه که تمامي کارشناسان و سياستمداران آن را الهام گرفته از حرکت انقلاب اسلامي ايران مي‌دانند نيز تشديد خواهد شد، بنابراين تنها موج خنثي‌کننده فشارها و تحريم‌ها، «جهاد اقتصادي» و رفتن به سمت خودکفايي در عرصه‌هاي مختلف براي شکست سياست تحريم خواهد بود، همانگونه که در موضوع تحريم بنزين در سال گذشته، راهبرد دشمن خنثي شد.

5 ـ هدايت منطقي ظرفيت‌هاي دروني براي افزايش قابليت‌هاي نظام نيز يکي ديگر از مؤلفه‌هاي قابل اشاره است. طي سال‌هاي اخير متناسب با راهبردهاي مقام معظم رهبري و تلاش‌هاي دولت خدمتگزار، خدمات شايسته‌اي در عرصه قابليت‌هاي علمي، صنعتي و توليدي کشور صورت پذيرفته‌ که مقام معظم رهبري در ارائه کارنامه سال گذشته کشور در جهت تحقق شعار «همت مضاعف و کار مضاعف» به آن اشاره داشتند اما به طور قطع ظرفيت‌ها و توان کشور بسيار بيش از آن است که البته به کارگيري آن منوط به حفظ وحدت و انسجام ملي و پرهيز از حاشيه‌سازي‌هاست که ايشان در سخنان نوروزي خود با گلايه‌‌مندي به آن اشاره داشتند.
سايت پورتال جامع سازمان بسيج دانش آموزي و فرهنگيان

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.