سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    12/05/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
ارائه مدل‌های روشن از سبك زندگی اسلامی از مصاديق جهاد اقتصادی است


مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه تهران گفت: از مصاديق جهاد اقتصادي ارائه سبك زندگي اسلامي است؛ اگر بخواهيم اين سبك زندگي را مطرح كنيم، بايد در حوزه‌هاي مختلف زندگي مدل‌هاي روشن ارائه كنيم.

حجت‌الاسلام والمسلمين ابراهيم كلانتري، مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه تهران، در گفت‌وگو با خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا) با اشاره به واژه جهاد اقتصادي گفت: توجه به اين واژه مفهوم و فلسفه آن را نشان مي‌دهد؛ جهاد اقتصادي به معناي تلاش ويژه و فوق‌العاده در حوزه اقتصاد است.

وي افزود: در اسلام تأكيدات متعددي وجود دارد كه در جامعه اسلامي بايد وضعيت معيشتي و زندگي مردم در حد مطلوب باشد به‌گونه‌اي كه فقيري در جامعه اسلامي نباشد. وابستگي به كفار از نظر اسلام مذموم است و به دنبال وابستگي اقتصادي وابستگي فرهنگي، نظامي علمي و غيره نيز به وجود مي‌آيد.


كلانتري با ذكر اينكه اسلام داشتن هويت مستقل را مورد تأكيد قرار مي‌دهد، گفت: قرآن بارها امت اسلامي و نمونه را بارها مورد تأكيد قرار داده است، وقتي ما بخواهيم يك جامعه و امت نمونه و اسوه براي جهانيان باشيم بايد از نظر اقتصادي نيز تلاش‌هاي ويژه داشته باشيم.

مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه تهران افزود: در دنياي مدرن كنوني رقابت‌ها در حوزه اقتصاد جدي است، همه كشورها تلاش مي‌كنند تا ساير كشورها را وابسته به خود كنند، بازارهاي كشورهاي ديگر را تصرف كنند، با ورود كالاي بيگانه به جامعه ما فرهنگ و تفكرات بيگانه وارد خانه‌هاي مردم مي‌شود.

وي با ذكر اينكه دنياي سرمايه‌داري دائما تلاش مي‌كند سيطره اقتصادي خود را توسعه دهد، اظهار كرد: قابل تصور نيست ايران كه پرچمدار انقلاب اسلامي در جهان است و با نام اهل‌بيت(ع)، انقلاب اسلامي و امام خميني(ره) شناخته مي‌شود، در حوزه اقتصاد برنامه‌ريزي منسجم نداشته باشد. سرمايه‌داري غرب به صورت جدي مي‌خواهد فرهنگ و تفكرات ما را به حاشيه ببرد.

كلانتري با اشاره به تهاجم دشمن عنوان كرد: دشمن با ظاهر اقتصادي وارد مي‌شود، اما در باطن تهاجم فرهنگي، فكري و سياسي دشمن عليه ما است، در اين شرايط اقتضا مي‌كند كه جامعه اسلامي يك حركت جدي از خود نشان دهد، يعني اگر بخواهد در حوزه فكر و انديشه و فرهنگ مستقل باشد، بايد در حوزه اقتصاد خود را به مرزهاي خودكفايي برساند، اين امر مستلزم يك جهاد همه جانبه در حوزه اقتصاد است.

وي با بيان اينكه همه مردم بايد خود را سهيم در جهاد اقتصادي بدانند، افزود: ما هركدام به شكلي مي‌توانيم در زمينه جهاد اقتصادي نقش ايفا كنيم، دانشگاه‌ها مي‌توانند فرهنگ‌سازي كنند. برخي با تنظيم مصرف، عده‌اي در حوزه توليد و كشاورزي تلاش بيشتري داشته باشند، در حوزه كالاهاي اصلي زندگي كيفيت‌ها را بالاببريم و به تدريج در جهان تأثيرگذار باشيم.

كلانتري با ذكر اينكه دستورالعمل مقام معظم رهبري در زمينه جهاد اقتصادي اين است كه همه بايد در جهاد اقتصادي ايفاي نقش كنند، عنوان كرد: كشور به خودكفايي و درجه مطلوب فكري و فرهنگي نخواهد رسيد مگر اينكه از لحاظ اقتصادي به رشد مطلوب اقتصادي برسد.

وي با اشاره به سبك زندگي در اسلام بيان كرد: سبك زندگي واژه‌اي است كه ده‌ها شاخص در آن وجود دارد، يعني شامل نشست و برخاست، وسائل زندگي، نحوه ساخت و ساز مسكن، نحوه نظافت، تفريحات و غيره است.

مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه تهران در ادامه بيان كرد: دنياي غرب معتقد است در نظام سرمايه‌داري همه نرم‌افزارهاي لازم براي زندگي بشر وجود دارد، آنها براي اداره جامعه مدل ليبرال دموكراسي را پيشنهاد مي‌دهند، براي مسكن، وسائل ارتباطي، وسائل ارتباط جمعي، مدل ارائه داده‌اند، اگر سبك زندگي اسلامي را بخواهيم مطرح كنيم بايد در حوزه‌هاي مختلف زندگي مدل‌هاي روشن ارائه كنيم.

وي با بيان اينكه اسلام ظرفيت ارائه مدل زندگي را داراست، گفت: زيربناها در اسلام غني است، در كتاب و سنت رهنمودهاي خاص وجود دارد و گاهي اوقات وارد مسائل جزئي نيز شده است.

مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه تهران افزود: رابطه بين والدين و فرزندان، رابطه بين افراد جامعه، بحث تعليم و تربيت، معيشت و غيره دقيق در قرآن و روايات تعريف شده است، ما از نظر زيرساخت‌ها از غرب جلوتر هستيم، اما اشكال در اين است كه از مفاهيم غني اسلامي مدل‌هاي كاربردي ارائه نكرده‌ايم، اين مفاهيم در كتاب‌ها و تئوري‌ها و در حوزه نظري باقي مانده و هنوز در عرصه زندگي بشر وارد نشده است.


ادامه دارد...

خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا)

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.