سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    11/01/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
جهاد اقتصادی بخشی از پازل بزرگ الگوی اقتدار نظام اسلامی است


مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه تهران با بيان اينكه جهاد اقتصادي مورد نظر اسلام بخشي از پازل بزرگ الگوي اقتدار كشور است، افزود: بر اساس جهاد اقتصادي خواهيم توانست حوزه‌هاي معاملات، بانكداري، معيشت و غيره را بر اساس مدل اسلامي ايجاد كنيم.

حجت‌الاسلام والمسلمين ابراهيم كلانتري، مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه تهران، در بخش اول گفت‌وگو با خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا) با اشاره به واژه جهاد اقتصادي گفت: توجه به اين واژه مفهوم و فلسفه آن را نشان مي‌دهد؛ جهاد اقتصادي به معناي تلاش ويژه و فوق‌العاده در حوزه اقتصاد است.

وي افزود: در اسلام تأكيدات متعددي وجود دارد كه در جامعه اسلامي بايد وضعيت معيشتي و زندگي مردم در حد مطلوب باشد به‌گونه‌اي كه فقيري در جامعه اسلامي نباشد. وابستگي به كفار از نظر اسلام مذموم است و به دنبال وابستگي اقتصادي وابستگي فرهنگي، نظامي علمي و غيره نيز به وجود مي‌آيد.

كلانتري در ادامه اين گفت‌وگو با ذكر اينكه اگر تئوري‌هاي ما بر اساس نظريات اسلامي مدل‌سازي شود، دنيا را متحول خواهد كرد، افزود: ما در حوزه اداره جامعه مي‌توانيم مدل‌هاي مردم‌سالاري ديني را براي كل دنيا تعريف كنيم، در حوزه مسكن معيشت، تعليم و تربيت، معيشت و غيره بايد مدل ارائه كنيم.

وي با ذكر اينكه جهاد اقتصادي مورد نظر اسلام بخشي از پازل بزرگ اقتدار كشور است، افزود: بر اساس جهاد اقتصادي خواهيم توانست حوزه‌هاي معاملات، بانكداري، معيشت و غيره را بر اساس مدل اسلامي ايجاد كنيم.

مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه تهران اظهار كرد: جهاد وقتي مطرح مي‌شود، كوشش و مشقت از شاخص‌هاي آن است، در جهاد دفاعي و نظامي مشقت كشته شدن و مجروح شدن است، در حوزه جهاد اقتصادي نيز سختي‌هايي وجود دارد، ممكن است تا مدتي از كالاي بيگانه استفاده نكنيم، زيرا اين كالا ما را وابسته به دشمن و كفار كند.

كلانتري با بيان اينكه در جهاد اقتصادي استفاده نكردن از كالاي بيگانه تنها مطرح نيست، عنوان كرد: جهاد اقتصادي موجب خواهد شد تا ما خود كالاهاي بومي را طراحي و توليد كنيم، مجبور شويم به خودكفايي برسيم، از ابتداي پيروزي انقلاب محاصره اقتصادي دشمن وجود داشته است و در حوزه‌هاي مختلف تلاش شد تا به خودكفايي برسيم.

مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه تهران اظهار كرد: در حوزه دفاعي، دارو و درمان، توليد علم و دانش رشد چندين برابري داشته‌ايم، البته ما عقب‌‌افتادگي‌هاي تاريخي داريم و فاصله براي رسيدن به نقطه مطلوب زياد است، با كار جهادي بايد اين فاصله را كم كرد، ميان جهاد اقتصادي و فعاليت اقتصادي تفاوت جود دارد، در جهاد اقتصادي سختي‌هاي فراوان وجود دارد، البته ميوه جهاد اقتصادي نيز رسيدن به پيشرفت و استقلال همه‌جانبه است.

وي با اشاره به وظيفه حوزه و دانشگاه گفت: اين دو مركز نهادهاي علم و دانش و نظريه‌پردازي هستند، هر دو مركز در تحقيق، مطالعه، توليد علم و تعليم و تربيت مشترك هستند، اما در شرايط فعلي تفاوت مأموريت وجود دارد، حوزه در عرصه علمي خاص متمركز شده است، يعني در علوم ديني با شاخه‌هاي گوناگون شامل فلسفه اسلامي، فقه اسلامي، اصول اسلامي، تفسير، حديث، رجال، كلام و غيره فعاليت مي‌كند، اين موارد عرصه‌هاي كاري حوزه‌هاي علميه هستند.

مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه تهران در ادامه بيان كرد: دانشگاه‌هاي ما در عرصه علوم پايه، مهندسي و انساني فعاليت مي‌كنند، دانشگاه تلاش خود را براي ايجاد علم و دانش در اين موارد معطوف كرده است، لذا حوزه و دانشگاه عرصه‌هاي كاري متفاوتي دارند، براي پيشرفت و رسيدن به اهداف والا به حوزه و دانشگاه نياز داريم، اگر نتايج تحقيقات اين دو مركز با يكديگر تلفيق شود، سعادت دينا و آخرت ملت را تامين مي‌‌كند.

وي در پايان با بيان اينكه ويژگي مراكز علمي جمهوري اسلامي توجه به دنيا و آخرت است، افزود: ما تك بعدي عمل نمي‌كنيم، امروز غرب دين را در زاويه تنگي محصور و همه تلاش‌ها را معطوف به علوم جديد كرده است، حوزه و دانشگاه بايد در حوزه تخصصي خود تلاش كنند و محصول اين تلاش در جهت پيشرفت كشور و بهبود زندگي مردم خواهد بود.


خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا)

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.