سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    10/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
راهبرد رسانه ای جهاد اقتصادی


اين که رهبر معظم انقلاب، سال 88 را سال «اصلاح الگوي مصرف» ، سال 89 را سال «همت مضاعف و کار مضاعف» و امسال را نيز سال «جهاد اقتصادي» ناميدند، نشان دهندة اهميت و وزن تحولات اقتصادي در انديشه ايشان است. اين نکته، وظيفه رسانه هاي کشور را در اطلاع رساني و تحليل شرايط اقتصادي کشور براي عبور از ساختارهاي نامطلوب و دستيابي به اهداف اقتصادي ملت و دولت از جمله اشتغال زايي، کاهش فاصله برخورداري، رشد شاخص هاي سرمايه گذاري، توليد، صنعت، کشاورزي، خدمات و صادارت غير نفتي چندين برابر مي کند.
تعبير جهاد اقتصادي که رهبر معظم انقلاب اسلامي به عنوان راهبرد اصلي کشور در سال 90 به کار برده اند، از دو واژه اقتصاد و جهاد ترکيب يافته است. همه مي دانيم که جهاد از فروع دين و واجبات اسلامي و واژه اي با پشتوانه اي عظيم در فرهنگ اسلامي است. نامگذاري سال 90 با استفاده از اين تعبير نشان مي دهد که حرکت عظيم اقتصادي کشور در بستر فرهنگي شکل مي گيرد. اين فرهنگ است که به اقتصاد و سياست، سمت و سو مي دهد. حتي اگر بنا به ملاحظات و مصالحي، تقدّم رتبي را به سياست و اقتصاد بدهيم، تقدم ارزشي همچنان از آن فرهنگ و مؤلفه هاي فرهنگي است. چرا که نتيجة اقتصاد منهاي فرهنگ، چيزي جز نظام سرمايه داري که مظهر برده داري جديد و چپاول و تحقير ملتهاست، نخواهد بود.
از اين رو جهاد اقتصادي در فضاي فرهنگي و با اهداف فرهنگي امکان پذير است. اگر از پيشرفت اقتصادي کشور سخن مي گوييم؛ پيشرفتي را در نظر داريم که در ساية عدالت، مهرورزي و همبستگي ملي به دست بيايد. بدون شک، پيشرفتي که با شکاف طبقاتي و کاهش همبستگي مردم همراه باشد، مطلوب و شايستة نظام اسلامي نيست. تبيين جهاد اقتصادي و مؤلفه هاي فرهنگي آن در وهلة نخست، به عهدة رسانه هاست. چرا که رسانه ها قادرند جريان اقتصادي کشور را با شاخص عدالت خواهي و همگرايي ملي بسنجند و تحليل کنند.
شايد در تاريخ يک ملت کمتر اتفاق بيفتد که طرح يا تصميمي مورد اتفاق نظر و اجماع همگاني باشد.
تاريخ انقلاب و دفاع مقدس، نمونه هاي فراواني از اين وفاق همگاني را توأم با وحدت آفريني رسانه ها سراغ دارد. طرح عظيم هدفمند کردن يارانه ها که کل نظام و همة نخبگان کشور بر آن توافق دارند، فرصتي پيش روي رسانه ها قرار داده است تا جلوه اي درخشان از اين وحدت ملي را اين بار در بخش اقتصادي، تجلي ببخشند. مسلماً حفظ اين وحدت، مستلزم پرهيز از سياست زدگي در حوزة اقتصاد، تمرکز بر مشترکات و پرهيز از نقاط افتراق به ويژه در حوزه هاي راهبردي، اجتناب از بخشي نگري منطقه اي و موضوعي، دوري جستن از ادبيات پرخاش در نقد مجريان و بکارگيري ادبيات تفاهمي براي دستيابي به راه حل هاي مشترک است.
از سويي راهبرد رسانه اي جهاد اقتصادي، خاص رسانه هاي نخبه پسند و دانشگاهي نيست؛ جامعة هدف اين راهبرد، تودة مردم است؛ چرا که وقتي رهبر عزيز انقلاب اسلامي از تعبير «جهاد» براي تحول آفريني اقتصادي ياد مي کنند؛ اين تحول را از يک موضوع دانشگاهي و نخبگي وارد فاز مردمي کرده و به آن صبغة عمومي داده اند. لذا همة نشريات، حتي نشريات خانوادگي، نشريات بانوان، جوانان و حتي کودک و نوجوان در اين جهاد سهيمند و جهاد آنها انفاق آگاهي هاي اقتصادي به فراخور نياز و درک مخاطبان هر يک از اين نشريات است.
بايد اذعان داشت که ادبيات رسانه اي کشور در حوزه اقتصاد، ادبياتي همه فهم نيست. صفحات سياسي، اجتماعي، فرهنگي و ورزشي مطبوعات، ظرفيت بيشتري براي ارتباط با مخاطب عام دارند؛ اما در صفحات اقتصادي، اين قابليت کمتر ديده مي شود. بخشي از اين مسأله، ناشي از جنبه هاي فني دانش اقتصاد است و بخشي هم به نگاه اصحاب رسانه باز مي گردد که مخاطبان خود را صرفاً از ميان نخبگان و مديران اقتصادي برگزيده اند؛ در حالي که از آغاز برنامه پنجم توسعه به اين سو و به خصوص با اجراي طرح ملي و عظيم هدفمندسازي يارانه ها، جايگاه اقتصاد مردمي ارتقاء يافته و نقش مردم در معادلات اقتصادي کشور، افزايشي چشمگير پيدا کرده است. همين تحول، مي تواند الهام بخش راهبرد جديد رسانه اي کشور در حوزة اقتصاد باشد تا اقتصاد را از انحصار مخاطب خاص رها کند و به ميان مردم ببرد.
البته اين بدان معنا نيست که روزنامه نگاري تخصصي براي فعالان اقتصادي، بازرگانان، بانکداران و صنعتگران فراموش شود؛ بلکه بايد راهبردي تعريف کرد تا مطابق آن، رسانه ها، منادي خيزش و همراهي توده هاي مردم براي اصلاح ساختار اقتصادي کشور باشند. مردم به خوبي نشان داده اند که با هر طرح اقتصادي که منجر به بهبود وضعيت اقتصادي عموم شود و جهت گيري هاي عدالتخواهانه داشته باشد، همراهند؛ هرچند که در مسير دستيابي به آن، سختي هايي را متحمل شوند. رسانه ها مي توانند تبلور اين خواست و ارادة ملي براي تحول اقتصادي کشور باشند و براي اين منظور، از زبان، ادبيات، صفحات و تصاوير متناسب با سليقة عمومي استفاده کنند.
ديگر آن که هر جهادي همانند جهاد نظامي، نيازمند ديده باني و رصد دقيق است و علاوه بر آن به طرح و نقشه راه نياز دارد. رسانه ها مي توانند با درک اين دو ضرورت، تحولات اقتصادي دنيا را رصد و افقي از آينده اقتصادي جهان ترسيم کنند تا با مطالعة آن، مزاياي نسبي اقتصاد کشورمان را دقيقتر بشناسيم. همچنين مي توانند با گفتمان سازي و بسترسازي فرهنگي، راههاي صحيح و مطلوب توليد ثروت را ترويج کنند و کارآفريني، نوآوري و اشتغالزايي را مورد تشويق قرار دهند.
مسأله مهم ديگر، آرايش جهادي دستگاه هاي اجرايي و فعالان اقتصادي کشور است که رسانه ها در ايجاد اين آرايش، نقش و نفوذ دارند. افزايش سطح تعامل دستگاه هاي اجرايي، قانونگذاري، قضايي، مردمي، غير انتفاعي و خصوصي کشور براي تحقق آرمان جهاد اقتصادي، در چارچوب يک راهبرد منسجم رسانه اي قابل پيگيري است. براي اين منظور، صفحات اقتصادي روزنامه ها و خبرگزاري ها بايد از زير ساية سنگين سياست بيرون بيايند و ادبيات اقتصادي را از رخنة اغراض جناحي، دور و پاکيزه نگاه دارند. بديهي است که ايجاد تفاهم و آشتي جويي ميان سياستمداران به ويژه در حوزة اهداف کلان اقتصادي کشور از مهمترين اهداف راهبرد رسانه اي جهاد اقتصادي است.
مسأله مهم ديگري که نبايد از آن غفلت کرد عمليات رواني و تبليغات نظام سلطة جهاني براي ناکارآمد جلوه دادن حرکتهاي اقتصادي در کشور است. اين در حالي است که جمهوري اسلامي ايران حتي مطابق رنکينگ جهاني و شاخص بندي سازمانهاي وابسته به نظام سلطه نيز در سالهاي اخير پيشرفتهاي قابل ملاحظه اي در بخش اقتصاد داشته و در عرصه هايي چون بهداشت، زيرساخت هاي درماني، توسعه انساني و دسترسي به آموزش به رتبه هاي درخشان جهاني دست يافته است، دشمن به دليل ناتواني در مقابله با واقعيات اقتصادي ايران به سراغ اذهان عمومي مي رود و تلاش مي کند وضعيت اقتصادي کشور را بحراني نشان دهد.
نمونة اين سياست رسانه هاي بيگانه را مي توان در خط تبليغي سال گذشتة آنها با محوريت تحريم هاي اقتصادي مشاهده کرد. برنامه هاي دنباله دار و سريالي رسانه هاي خارجي دائماً بر اين نکته تأکيد داشتند که تحريم هاي اقتصادي، مشکلات بزرگي براي ايران به وجود آورده است. البته شک نيست که تحريم ها براي ما بدون مشکل نبوده اند؛ اما هر تحريمي مطابق نظريات اقتصاد بين الملل، در کنار هزينه هايش، فرصتها و مزايايي را به دنبال دارد. مثلاً اگر در گذشته توليد کالايي براي ما نمي صرفيد و واردات آن ارزانتر در مي آمد؛ با تحريم دشمن، جوانان متخصص ما به دنبال توليد آن کالا رفتند و بعداز مدتي به نقطه اي رسيديم که کالاي ياد شده با همان قيمت تمام شده خارجي در داخل توليد و عرضه مي شده است.
به همين دليل از رسانه هاي داخلي انتظار مي رود تا با برخورد تدافعي و اطلاع رساني شفاف و بهنگام، عمليات رواني رسانه هاي نظام سلطه را خنثي و بي اثر کنند.
در پايان پيشنهاد مي کنم با همفکري و مشورت مديران رسانه اي حاضر، کارگروهي عملياتي براي تدوين راهبرد رسانه اي جهاد اقتصادي تشکيل شود. در قالب اين کارگروه مي توان از يک سو براي رويکردهاي محتوايي بخشهاي اقتصادي رسانه ها طرحها و پيشنهادهايي ارائه کرد و از سوي ديگر با توجه به افزايش هزينه هاي انتشار مطبوعات، براي ساماندهي و تقويت حوزة اقتصاد رسانه در سال جاري طراحي و برنامه ريزي داشت.

http://press.farhang.gov.ir/kb-fa-3.html

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.