سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    10/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
جهاد اقتصادی باید سرلوحه کار مردم و مسئولان قرار گیرد

آيت‌الله محمد‌تقي مصباح‌يزدي در جلسه تفسير ماه مبارک رمضان که جمعه شب در دفتر مقام معظم رهبري در قم برگزار شد، ضمن برشمردن جهاد به‌عنوان رکن چهارم ايمان در کلام اميرمؤمنان علي(ع) اظهار داشت: زماني که انسان در زندگي اجتماعي با پديده‌هايي مواجه مي‌شود که ناشي از تخلف و قانون‌شکني است بايد رفتاري داشته باشد که روي ديگران تاثير بگذارد.
وي افزود: جهاد داراي معناي وسيعي است و مانند بسياري از واژگان ديگر که در طول تاريخ داراي تغييرات معناي شده‌اند در فرهنگ اسلامي نيز تغيير معنا داده است.
رئيس مؤسسه آموزشي پژوهشي امام خميني (ره) با بيان اينکه کلمات ديگري مانند تقيه نيز داراي چنين خصوصيتي بوده و در طول دوران‌هاي مختلف تغييرات معنايي داشته است، گفت: جهد به معناي تلاش و کوشش است اما جهاد معناي خاص‌تري داشته و به مقابله با طرف مقابل گفته مي‌شود ضمن اينکه واژه مجاهده به معناي تلاش در مقابل ديگران گفته مي‌شود.
وي به انواع جهاد اشاره کرد و ابراز داشت: جهاد اصغر و جهاد اکبر دو گونه از انواع جهاد هستند که جهاد اکبر به معناي مبارزه انسان با نفس خويش است تا بتواند او را در مسير زندگي مغلوب سازد.
اين استاد برجسته حوزه علميه افزود: بنابراين در زمينه جهاد حتما دشمني خارجي وجود دارد که حضرت علي (ع) آن را به عنوان رکن چهارم ايمان مطرح کرده است پس وظيفه ما در جهاد، مقابله با کساني است که قصد مبارزه با ما را دارند.
‌مصباح‌يزدي با بيان اينکه جهاد در کتاب‌هاي فقهي به معناي مبارزه مسلحانه با دشمنان ذکر شده است، گفت: جهاد ابتدايي با کفار، جهاد دفاعي در مقابل متجاوزان و جهاد اهل بقي که مقابله با آشوب‌هاي داخلي است از انواع جهاد نظامي هستند.
عضو مجلس خبرگان رهبري جهاد را هر نوع تلاش در مقابل طرف مقابل دانست و تصريح کرد: در اينجا براي اينکه پي به معناي واقعي کلام حضرت امير ببريم بايد به کمک قرائن لفظي و کلامي يا موضوع بحث، معناي واقعي جهاد را دريابيم.
وي ادامه داد: حضرت علي (ع) مي‌فرمايد: «جهاد داراي چهار شعبه است، امر به معروف، نهي از منکر، وفاداري نسبت به پيمان جهاد نظامي و دشمني داشتن با اهل فساد».
‌مصباح‌يزدي با تاکيد بر اينکه امر به معروف و نهي از منکر لزوما با استفاده از سلاح صورت نمي‌گيرد، تصريح کرد: اين امر به وسيله زبان نيز انجام مي‌شود بنابراين واژه جهاد در کلام اميرمومنان داراي معناي وسيع‌تري از جهاد نظامي است.
استاد اخلاق حوزه علميه پايبندي به عهد را به عنوان شعبه چهارم جهاد همان صدق دانست که در قرآن کريم نيز به آن اشاره شده است و افزود: کساني که با خداوند عهد بستند در راه او با دشمنان مبارزه کنند بايد همواره نسبت به اين پيمان خود وفادار بمانند.
رئيس موسسه آموزشي پژوهشي امام خميني (ره) اظهار داشت: شعبه چهارم جهاد، دشمني با اهل فساد و کساني است که به فسق و عصيان نسبت به خداوند عادت کرده و با ارزش‌هاي ديني مخالفت مي‌ورزند که بايد در دل با اينگونه افراد دشمن بود و چنانچه اين دشمني دروني وجود نداشته باشد، آدمي در جهاد نظامي و ساير انواع جهاد نيز ثابت قدم نخواهد بود و در واقع نمي‌تواند به عهد خود وفادار بماند.
وي امر به معروف و نهي از منکر را از واژه‌هايي دانست که در طول تاريخ تحول معنايي پيدا کرده‌اند و تصريح کرد: کلمه‌هاي امر و نهي معناي مشخصي داشته و امروزه نيز به همان معناي قديم به کار مي‌روند اما معروف و منکر داراي تغييراتي شده‌اند.
‌مصباح‌يزدي بيان داشت: معروف به معناي شناخته شده و منکر نيز به معني ناشناس هستند که در عرف جامعه قيدهايي به آنها اضافه شده و نيز در فروع دين داراي معاني خاصي هستند.
استاد حوزه علميه قم با بيان اينکه شناخته شدن در جامعه نخستين معناي معروف است، افزود: در معناي ديگري که دايره محدودتري دارد، معروف به مطلبي گفته مي‌شود که توسط عقلاي جمع به عنوان امري مطلوب مورد تاييد باشد و در مورد منکر نيز به همين ترتيب، موضوعي است که عقلا آن را به عنوان امري خوب نشناسند.
عضو مجلس خبرگان رهبري ادامه داد: در محيط شرع و در ميان متدينين، معروف به معناي امري است که دين اسلام و پيامبر آن را خوب بدانند و معناي منکر نيز به همين صورت مشخص مي‌شود و در واقع ملاک معروف و منکر، دين است.
وي با انتقاد از بحث‌هايي که امروزه در جامعه مطرح مي‌شود، گفت: برخي مي‌گويند ابتدا بايد مطلبي توسط همه افراد جامعه به عنوان امري مطلوب شناخته شود و سپس امر به آن کنيم در حاليکه اين حرف مغالطه‌اي بيش نيست زيرا بايد هزاران امر به معروف و نهي از منکر در جامعه صورت گيرد تا مردم موضوعات خوب را بشناسند در حالي که ملاک اصلي معروف و منکر در دين، پذيرش آن توسط خداوند است.
‌مصباح‌يزدي عنوان داشت: زماني که پيامبر گرامي اسلام امر به شکستن بت‌ها کرد بسياري از مردم آن زمان بت‌پرستي را امري مطلوب مي‌دانستند و در واقع رسالت اصلي انبيا الهي آموزش چيزهايي است که مردم آنها را نمي‌دانند وگرنه مطالب ديگر جنبه ارشادي و تاکيدي دارد.
اين استاد برجسته حوزه علميه اين نوع مغالطه را از القائات شيطان براي حذف فريضه امر به معروف و نهي از منکر برشمرد و خاطرنشان کرد: در روايات اسلامي، امر به معروف و نهي از منکر حتي از نماز نيز واجب‌تر معرفي شده است.
رئيس موسسه آموزشي پژوهشي امام خميني (ره) افزود: امروزه جهاد فرهنگي و اقتصادي از جهاد نظامي بالاتر است و همانگونه که رهبر انقلاب تاکيد فرموده‌اند امسال جهاد اقتصادي بايد سرلوحه کار مردم و مسئولان قرار گيرد.
وي با اشاره به معناي کلمه جهاد در کلام حضرت علي (ع) اظهار داشت: نخستين مرتبه امر به معروف و نهي از منکر حالت قلبي شخص امر‌ کننده است به اين معنا که آدمي بايد ابتدا خود از قانون‌گريزي و گناه ديگران دچار ناراحتي دروني و اندوه قلبي شود.
‌مصباح‌يزدي تصريح کرد: در روايات اسلامي آمده است که وظيفه مؤمنين در مقابل تجاهر‌کنندگان به گناه، چهره در هم کشيدن است.
عضو مجلس خبرگان رهبري با بيان اينکه تذکر لساني در مرحله بعدي امر به معروف و نهي از منکر قرار دارد، افزود: در مراحل پاياني کار بايد از سوي حکومت رسمي انجام شود.
وي ادامه داد: لازمه ايمان اين است که انسان نخست از مشاهده گناهان دچار ناراحتي دروني شود و سپس با دشمن دانست گناه به مبارزه با آن برخيزد اما بايد توجه داشته که اگر مومني دچار لغزش شود نبايد با شخص او به دشمني پرداخت بلکه تنها عمل او گناه بوده و بايد دشمن شناخته شود.
استاد اخلاق حوزه علميه به آيات قرآن در اين زمينه اشاره کرد و گفت: قرآن مجيد مي‌فرمايد «از ابراهيم و همراهان او پيروي کنيد که اينها الگوي شما هستند و زماني که با مردم زمان خود که مشرک بودند روبه‌رو شدند به آنها گفتند ما از شما بري هستيم و ميان ما و شما عداوت و دشمني حاکم است».
رئيس موسسه آموزشي پژوهشي امام خميني (ره) تاکيد کرد: وظيفه انسان نسبت به گناه اين است که آن گناه را از هر کس که سرزده باشد دشمن بدارد و سپس از کساني که ابايي از گناه ندارند تبري جويد و از عمق دل با اين افراد که قصد براندازي نظام ديني را دارند، دشمني داشته باشد.

خبرگزاري فارس

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.