سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    12/01/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
نقطه مطلوب جهاد اقتصادی دستيابی به اهداف سند چشم‌انداز است

رئيس مركز پژوهش‌هاي فرهنگي و اجتماعي صدرا با بيان اينكه نقطه مطلوب جهاد اقتصادي رسيدن به اهداف سند چشم‌انداز نظام است، گفت: هشت سال از ابلاغ اين سند از سوي رهبر معظم انقلاب گذشته است؛ لذا در سال جهاد اقتصادي بايد با كار كارشناسي فاصله خود را با اهداف اين سند بسنجيم.

حجت‌الاسلام والمسلمين رضا غلامي، رئيس مركز پژوهش‌هاي فرهنگي و اجتماعي صدرا، در گفت‌وگو با خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا) در خصوص اولويت‌هاي سال جهاد اقتصادي گفت: تقويت بنيه اقتصادي كشور جزء اولويت‌هاي اصلي است. در اين زمينه هيچ ترديدي نبايد كرد كه دشمنان در سال‌هاي اخير بعد از نااميد شدن از سرنگوني نظام اسلامي و مشاهده پيشرفت‌هاي علمي اين نظام، فشارهاي اقتصادي خود را افزايش داده‌اند.

وي عنوان كرد: در اين شرايط جهاد اقتصادي مي‌تواند مهمترين عامل براي خنثي كردن توطئه‌هاي دشمن و محروم كردن آنها از هرگونه موفقيت در اين عرصه باشد.

غلامي با ذكر اينكه نبايد تنها به دليل وجود توطئه بيگانگان به جهاد اقتصادي روي آورد، اظهار كرد: پيشرفت كشور مستلزم تقويت اقتصاد است و بايد با سرعت، عقب‌ماندگي‌هاي خود را جبران كنيم و خود را به نقطه مطلوب برسانيم.

وي با تأكيد بر اينكه نقطه مطلوب جهاد اقتصادي رسيدن به اهداف سند چشم‌انداز نظام است، افزود: بايد همه فعاليت‌هاي خود را در جهت دستيابي به سند چشم‌انداز تنظيم كنيم. حدود هشت سال از ابلاغ اين سند از سوي رهبر معظم انقلاب گذشته است، لذا در سال جهاد اقتصادي بايد با كار كارشناسي فاصله خود را با اهداف اين سند بسنجيم.

رئيس مركز پژوهش‌هاي فرهنگي و اجتماعي صدرا در ادامه بيان كرد: اگر اين فاصله معقول و قابل قبول است، نبايد سرعت خود را تنظيم كرد و اگر فاصله زيادي با اهداف سند وجود دارد، با حركت جهادي و كار فوق‌العاده بايد اين فاصله را به حداقل برسانيم.

غلامي عنوان كرد: بايد تلاش كرد تا در موعد مقرر كشور به قله‌اي كه در سند چشم‌انداز ترسيم شده است دست پيدا كند و بعد از آن بتوانيم گام‌هاي بعدي را در جهت پيشرفت و رقابت با كشورهاي قدرتمند جهان داشته باشيم.

وي با ذكر اينكه اصولاً سبك زندگي يك مسلمان با غيرمسلمان تفاوت دارد، افزود: تلقي ما از اقتصاد و جهاد اقتصادي با آنچه در كشورهاي توسعه يافته رايج است، تفاوت بنياديني دارد، ما نمي‌توانيم در زمين و ميدان نظام سرمايه‌داري و ليبراليسم مسائل اقتصادي خود را حل كنيم.

رئيس شوراي سياست‌گذاري همايش الگوي اسلامي ـ ايراني پيشرفت اظهار كرد: امروز نظام سرمايه‌داري و كشورهاي ابرقدرت جهان در رساندن انسان به رفاه، منزلت اجتماعي، كرامت انساني و عدالت اجتماعي ناتواني خود را به اثبات رسانده است.

غلامي گفت: وقايع اخير در اروپا و تظاهرات مردم آمريكا عليه سياست‌هاي اقتصادي حاكمان اين كشور نشانه‌هايي از ناتواني نظام اقتصادي غرب است، ما نبايد مسير غربي‌ها در حوزه اقتصاد را طي كنيم، زيرا اين مسير غرب را نه تنها به سعادت نرسانده است، بلكه چالش‌هاي بزرگي نيز براي آنها ايجاد كرده و لذا بايد از تجربه غربي‌ها عبرت گرفت.

وي افزود: اقتصاد و سرمايه‌داري غرب سبك زندگي خاصي را با خود به همراه آورده است و اين سبك زندگي زمينه را براي حركت اقتصادي كشورهاي غربي فراهم مي‌كند، اما بايد توجه داشت كه اين سبك زندگي علاوه بر داشتن مشكلات مختلف، با ارزش‌ها و سنت‌هاي جمهوري اسلامي تعارض دارد.

رئيس مركز پژوهش‌هاي فرهنگي و اجتماعي صدرا با ذكر اينكه نبايد از سبك زندگي غربي پيروي كرد، گفت: تبعيت از سبك زندگي غربي فرصتي براي نظام سرمايه‌داري است تا ما را به طعمه‌اي براي قدرت‌هاي استكباري تبديل كند و آنها بتوانند با عناوين فريبنده بر اقتصاد ما مسلط شوند.

ادامه دارد...


خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا)

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.