سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    12/01/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
جهاد اقتصادی مبتنی بر دانش، مديريت و نقش‌آفرينی نخبگان باشد


رئيس مركز پژوهش‌هاي فرهنگي و اجتماعي صدرا با تأكيد بر اينكه جهاد اقتصادي بايد مبتني بر دانش، مديريت و فعاليت‌هاي نخبگان باشد، گفت: ما در فعاليت‌هاي خود نبايد نقش نخبگان فراموش كنيم و از اقدامات نسنجيده و شتابزده در عرصه‌هاي مختلف اقتصادي پرهيز شود.

حجت‌الاسلام والمسلمين رضا غلامي، رئيس مركز پژوهش‌هاي فرهنگي و اجتماعي صدرا، در بخش اول گفت‌وگو با خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا) در خصوص اولويت‌هاي سال جهاد اقتصادي گفت: تقويت بنيه اقتصادي كشور جزء اولويت‌هاي اصلي است. در اين زمينه هيچ ترديدي نبايد كرد كه دشمنان در سال‌هاي اخير بعد از نااميد شدن از سرنگوني نظام اسلامي و مشاهده پيشرفت‌هاي علمي اين نظام، فشارهاي اقتصادي خود را افزايش داده‌اند.

وي عنوان كرد: در اين شرايط جهاد اقتصادي مي‌تواند مهمترين عامل براي خنثي كردن توطئه‌هاي دشمن و محروم كردن آنها از هرگونه موفقيت در اين عرصه باشد.
بخش نخست مصاحبه را اينجا ببينيد!

غلامي در ادامه اين گفت‌وگو گفت: دشمن تلاش مي‌كند، با انواع تحريم‌ها كشور ما را وابسته به خود كند و يك سبك زندگي تحميلي را براي ما به ارمغان آورد.

رئيس مركز پژوهش‌هاي فرهنگي و اجتماعي صدرا اظهار كرد: استقلال و توانمندي‌هاي كشور نبايد به دليل برخي از اشتباهات خدشه‌دار شود، خريد كالاهاي خارجي در واقع كمك كردن به اقتصاد بيگانگان است.

وي با بيان اينكه سبك زندگي غربي پس از ورد كالاهاي غربي در خانه‌هاي مردم وارد خواهد شد، عنوان كرد: به تدريج يك فرهنگ غلط شكل خواهد گرفت، ما در كشور سبك زندگي غني و متعالي داريم، سبك زندگي اسلامي سبكي است كه با اقتصاد اسلامي پيوند خورده است.

رئيس مركز پژوهش‌هاي فرهنگي و اجتماعي صدرا بيان كرد: بسياري از ضعف‌ها و مشكلاتي كه ما با آن روبرو هستيم، ناشي از مشكلات داخلي نيست بلكه به دليل نفوذ فرهنگ بيگانه ايجاد شده است. ما با سبك زندگي اسلامي خواهيم توانست بر مشكلات كشور فائق شويم و به جايگاه حقيقي خود برگرديم.

وي با اشاره به برخي مشكلات عنوان كرد: جهاد اقتصادي تنها با حرف زدن به يك امر مهم تبديل نخواهد شد، اولويت قرار دادن آن يك ضرورت است، هر چه كه مي‌تواند مانعي براي تحقق جهاد اقتصادي شود بايد توسط كارشناسان شناسايي و برطرف شود.

غلامي با ذكر برخي موانع گفت: در حوزه فرهنگ، فرهنگ عمومي مهم‌ترين نقش را ايفا مي‌كند، تا چه حد فرهنگ عمومي و ارزش‌هاي اجتماعي ما منطبق با جهاد اقتصادي است، اگر انطباق ندارد، يك مانع بزرگ خواهد بود.

رئيس مركز پژوهش‌هاي فرهنگي و اجتماعي صدرا اظهار كرد: در حوزه سياسي اختلافات و درگيري‌هاي بي‌فايده و بي‌حاصل كه بخشي از آن ناشي از دنيا‌طلبي است مانع جدي براي پرداختن به فعاليت‌هاي بنيادين اقتصادي است و بايد اين درگيري‌ها را پايان داد.

وي در پايان با تأكيد بر اينكه جهاد اقتصادي بايد مبتني بر دانش و مديريت و فعاليت‌هاي نخبگاني باشد، گفت: ما در فعاليت‌هاي خود نبايد نقش نخبگان فراموش كنيم و از اقدامات نسنجيده و شتابزده در عرصه‌هاي مختلف اقتصادي پرهيز شود.


خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا)

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.