سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    10/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
توليد، محور توسعه اقتصادي كشور؛تحقق وعده هاي حمايتي توليد لازمه تحقق جهاد اقتصادي است

حمايت از بخش توليد و صنعت، شعاري است كه همواره چه پيش از اجراي هدفمندي يارانه ها و چه پس از آن از جانب دولتي ها مطرح بوده كه البته كم و بيش در بعضي بخش ها نيز به مرحله اجرا درآمده است.اما تاكيد مقام معظم رهبري بر لزوم تحقق وعده هاي حمايتي از توليد، نشان از اين نكته دارد كه هنوز اين وعده ها به درستي و به طور كامل اجرايي نشده است.
به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران؛ بخش توليد و صنعت يك كشور موتور محركه اقتصاد آن كشور است و تاكيد مقام معظم رهبري به حمايت همه جانبه از اين بخش در سال جهاد اقتصادي، بيانگر اهميت بالاي توجه به توليد مولد در راستاي تحقق اهداف عالي جهاد اقتصادي است.

در اين مدت گذشته از اجراي هدفمندي، وعده هاي حمايت از توليد با عناوين گوناگون بارها از جانب مسئولان دولتي عنوان شده، اما اينكه اين وعده ها تا چه حد تحقق يافته، سوالي است كه بايد از خود صنعتگران و فعالان اين حوزه پرسيد.

* وعده هاي حمايتي، به طور كامل محقق نشده است

در اين رابطه، محسن شركا دبيركل خانه صنعت و معدن در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران، با اشاره به تاكيد مقام معظم رهبري بر لزوم تحقق وعده هاي حمايتي از توليد، افزود: اميدواريم اين وعده هاي گفته شده در زمان باقيمانده از سالجاري بطور كامل اجرا شود.

وي ادامه داد: بسته هاي حمايتي در اين مدت كه از هدفمندي يارانه ها سپري شده، بطور كامل در اختيار تمام واحدهاي توليدي قرار نگرفته و آن ميزاني هم كه پرداخت شده، مشكل جدي از صنايع را برطرف نكرده است.

شركا تصريح كرد: آنچه كه ابتدا قرار بود در مقابل افزايش هزينه هاي توليد در اختيار صنعتگران قرار گيرد كمك بلاعوض بود، اما هم اكنون خط اعتباري انرژي به عنوان وام و تسهيلات با بهره به توليدكننده پرداخت مي شود.

وي افزود: اين نحوه پرداخت تسهيلات، صنعتگران را بيش از پيش به بانك ها بدهكار كرده است.

* صرف هزينه براي توليد با رونق آن جبران مي شود

دبيرخانه صنعت و معدن با بيان اين مطلب، اظهار داشت: بخش صنعت و توليد در كشور از پتانسيل بالايي در ايجاد ارزش افزوده و درآمدزايي برخوردار است و سرمايه گذاري در اين بخش توسعه اقتصادي را به دنبال خواهد داشت.

وي ادامه داد: اكنون زمان آن است كه منابع مالي از جانب دولت و از طرق مختلف به صنايع توليدي كشور تزريق شود تا واحدها بتوانند به مشكلات خود فايق آيند و به دوران رشد و پويايي خود نزديك شوند.

با پرس و جو از صنايع مختلف و نمايندگان مجلس اين امر مسلم است كه حمايت هاي گفته شده، به درستي محقق نشده و صنعتگران هم اكنون با مشكلات مالي متعددي سر و كار دارند.

آنچه مسلم است؛ اينكه تمام تلاش دولتي ها توسعه اقتصاد كشور است، اما بايد اين نكته را نيز در نظر داشته باشند كه صنعتگر بايد حمايت هاي گفته شده را لمس كند و اين بدين معنا است كه شعارها به مرحله عمل درآيند و مشكلات توليد به طور اصولي حل شود؛ زيرا كه تنها در اين صورت اهداف سال جهاد اقتصادي به طور كامل محقق شده و زمينه تحقق اهداف سند چشم انداز و عمل به فرامين مقام معظم رهبري فراهم مي شود.

باشگاه خبرنگاران

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.