سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    11/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
جهاد اقتصادي جهادي بر پايه حضور همگاني است

عضو بسيج دانشجويي دانشگاه شهيد بهشتي گفت: جهاد اقتصادي به معني خيزش عمومي مردم با تكيه بر همكاري و هماهنگي بين تمام دستگاه هاي اجرايي كشور و عموم مردم و قشر نخبگان دانشجويان كشور است.
محمدرضا كاشفي عضو بسيج دانشجويي دانشگاه شهيد بهشتي در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران در زمينه سال جهاد اقتصادي گفت: وقتي نامگذاري از سوي رهبر معظم انقلاب انجام مي گيرد با تدبير و تحليل شرايط موجود صورت گرفته است و مطرح شدن سال جهاد اقتصادي از سوي رهبر به طور قطع نتيجه توجه ايشان به وضعيت اقتصادي موجود است بنابراين ايشان خواهان يك جهاد در سطح كل جامعه اعم از مردم، دستگاه هاي اجرايي نخبگان و دانشگاهيان و نهادهاي ديگر هستند.

*ناكامي دشمنان در عرصه هاي سياسي و نظامي دشمنان را به عرصه اقتصاد كشانده است

كاشفي افزود: كارهايي كه دشمنان بر عليه اقتصاد ايران انجام مي دهند نتيجه ناكامي آنها در فعاليت هاي سياسي و نظامي شان است وقتي دشمنان از ضربه زدن به عرصه سياست و عرصه نظام ايران نااميد شدند مباحث ديگري را مطرح كردند مباحث اقتصادي و فرهنگي و در حال حاضر تمركز روي اقتصاد كشور است به طور قطع پيشرفت و حركت كشور در اين مسير نيازمند حركت و روحيه جهادي همه دستگاه ها و نهادها است.

*تاكنون حركت جدي در جهت جهاد اقتصادي صورت نگرفته است

كاشفي در تحليل 5 ماه جهاد اقتصادي گفت: 5 ماه از سال جهاد اقتصادي گذشته و وارد ماه ششم شده ايم اما متاسفانه حركت جدي را در بحث اقتصادي از دستگاه ها شاهد نبوديم و انتظاري كه از دستگاه ها مي رفت اين بود كه وقتي فرمان جهاد صادر مي شود دستگاه ها با جديت، قدرت و قوت بيشتري كار را پيگيري كنند. مجلس قانون تجارت و قوه قضائيه و مفاسد اقتصادي و از همه مهم تر دولت و دستگاه هاي اجرايي كشور مسئول پيگيري اين جريان هستند و چون بخش زيادي از اقتصاد كشور در دست دولت است به طور قطع تكليف سنگين تري را برعهده دارد.

*نخبگان و اتحاديه هاي دانشجويي بايد براي رسيدن به جهاد اقتصادي وارد عمل شوند

در ادامه كاشفي افزوذد: از بحث جهاد اقتصادي بايد از نخبگان، دانشجويان و اتحاديه هاي دانشجويي انتقاد كرد چون سه ماه از اين زمان گذشته و دانشگاه ها هنوز تعطيل نشده بود و تشكل هاي دانشجويي و اتحاديه ها مي توانستند پيگيرتر باشند ولي در واقع مطالبه و حركت جدي صورت نگرفت. وظيفه تشكلات دانشجويي و اتحاديه ها و نخبگان ارائه راهكار است اما در ماه هاي تابستان راهكار بخصوصي را از سوي آنها نديده ايم. تمام اين مسائل نشان دهنده آن است آن چنان كه انتظار مي رفت تا به حال برآورده نشده است اما انشاء الله در هفت ماه آينده دستگاه ها، نخبگان، اقشار مختلف و بخش خصوصي با همكاري هم با يك حركت جهادي بتوانيم تكليفي كه بر عهده مان است را به خوبي انجام دهيم.

كاشفي با اينكه دستگاه ها بايد به تكليفشان عمل كنند، بيان كرد: در عرصه جهادي هر زمان افرادي كه مكلف هستند تكليفشان را به راستي انجام دهند به طور قطع مي توانند موثر باشند.

در چند ماه آينده انتظارمان از دولت اين است كه جديت بيشتري در بحث جهاد اقتصادي داشته باشد و با كار و تلاش بيشتري اين بحث را پيگيري كند، همين طور بخش خصوصي كه امروزه در عرصه اقتصادي فضاي خوبي براي آنها ايجاد شده است.

*مردم عاملي مهم براي رسيدن به جهاد اقتصادي

كاشفي با اظهار اينكه عامل اصلي در حركت به سوي جهاد اقتصادي مردم هستند، گفت: يكي از مشكلاتي كه سبب شده تا بحال به آن هدف اصلي جهاد اقتصادي نائل نشويم اين بوده كه مردم در جريان هاي اقتصادي نقش زيادي نداشته اند در صورتيكه محور اصلي اين جريان مردم هستند. مردم بايد در عرصه هاي اقتصادي حضور داشته باشند و اين را وظيفه شرعي خود بدانند و دولت بايد زمينه اين حضور مردم را در عرصه اقتصادي فراهم و از مردم براي يك حركت جهادي براي بهبود اقتصادي كشور استفاده كند.

*اميد به فردايي روشن با تحقق جهاد اقتصادي

كاشفي در پايان افزود: وقتي تمامي عوامل دست به دست هم داده و در كنار هم قرار گيرند و فرصتي براي رسيدن به جهاد اقتصادي ايجاد كنند و براي همه مردم در عرصه هاي مختلف كار و فعاليت در كشور موقعيت مناسب براي حركت به سوي جهاد اقتصادي فراهم باشد مي توان به فردايي روشن به تحقق اهداف جهاد اقتصادي اميدوار بود./غباشگاه خبرنگاران

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.