سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    10/28/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
در نشست علمي مركز تحقيقات با محوريت جهاد اقتصادي عنوان شد: رسانه بايد اميد آفرين باشد


طي نشستي با حضور دکتر ملکي‌تبار، رييس مرکز تحقيقات رسانه ملي و جمعي از مديران و پژوهشگران، دکتر بيژن لطيف، استاد دانشگاه الزهرا (س) گفت: توسعه I.t.c در جامعه منجر به تحقق عدالت محوري مي‌شود.


به گزارش سرويس تلويزيون و راديو ايسنا، دکتر لطيف گفت: امسال که سال جهاد اقتصادي است بايد با استفاده از ظرفيت ها در اين راه کوشش کنيم و يکي از مهمترين مصاديقي که مي‌تواند نقش مهمي در اين راستا داشته باشد توجه به خدمات الکترونيکي است. زيرا در صورت توجه به اين سرفصل مهم، هزينه‌ بخش‌هاي مختلف به شدت کاهش مي‌يابد. از طرفي نيز بايد توجه داشت که ايران در سال 1404 بايد کشور اول منطقه شده و براي ساير کشورهاي منطقه الهام‌بخش باشد. به همين دليل بايد بيش از هر زماني به خدمات الکترونيکي توجه کرد.

دکتر لطيف افزود: کشور کره جنوبي در حدود 140 ميليارد دلار از I.t.c درآمد دارد و پهناي باند اينترنت آن معادل 30 مگابايت بر ثانيه است. ولي متأسفانه در برخي مراکز علمي ما اين سرعت به 20 مگابايت بر ثانيه مي‌رسد.


دکتر لطيف درباره‌ي نگاه به برخي صنايع مرتبط با I.t.c گفت: چرا بايد خودرو توليد داخل به گونه‌اي باشد که برخلاف نمونه‌هاي خارجي، به ازاء هر ‌صد کيلومتر، 6 الي 10 ليتر بنزين مصرف کند و زماني که فردي که هيچگونه دخالتي در توليد اين خودروها نداشته وارد پمپ بنزين مي‌شود با تابلوي مصرف کم بنزين روبرو مي‌شود.

وي گفت: براي کاهش مصرف بنزين بايد خودروهايي با مصرف پايين توليد کرد و شبکه حمل و نقل عمومي را گسترش داد همچنين مي‌توان I.t.c و خدمات الکترونيک را گسترش داد و امکاناتي را براي جامعه فراهم کرد تا افراد مجبور نباشند براي انجام کارهاي گوناگون از محل زندگي خود خارج شوند و اين کار علاوه بر کاهش ميزان مصرف بنزين، نقش مهمي نيز در کاهش ترافيک دارد.

دکتر لطيف در ادامه جلسه گفت: حدود 50 درصد از سفرهاي درون‌شهري صرفا با هدف انجام برخي خدمات صورت مي‌گيرد. اگر I.t.c را توسعه دهيم حجم قابل ملاحظه‌اي از اين سفرها کاهش مي‌يابد. اگر بتوانيم اينترنت را در همه نقاط کشور گسترش دهيم قطعا عدالت اجتماعي محقق مي‌شود. مثلا روستاييان که بنا به هر دليلي رفت آمد به شهرها براي آنها دشوار است مي‌توانند با استفاده از اينترنت به قدر کافي از اين دانش بهره بگيرند. از طريق آموزش الکترونيکي نيز مي‌توان تمامي امور ثبت نام، شرکت در آزمون و به طور کلي همه چيز را به صورت آنلاين انجام داد. امروزه در اکثر کشورهاي پيشرفته اين روش در حال فراگير شدن است و اگر بتوانيم به شهر الکترونيک برسيم هزينه‌ها شديدا کاهش مي‌يابد. امروزه در مقايسه وضعيت کشور با ساير کشور‌ها از نظر I.t.c در مرتبه 138 قرار داريم که يکي از نقاط ضعف ما است. کشورهايي مانند سنگاپور، دانمارک، کره جنوبي و ژاپن به شدت بر روي مولفه‌هاي خدمات الکترونيک در حال کار کردن هستند و ما نيز بايد اقدامات لازم را در اين زمينه انجام دهيم.

دکتر لطيف در خصوص اهميت فناوري اطلاعات گفت: اين دانش مانند اتوبان است و مانند احداث جاده بايد به عنوان امور زيرساختي کشور مورد توجه قرار گيرد. زيرا تاثير کاهشي فراواني بر بسياري از مولفه‌ها دارد. به عنوان مثال تا پيش از اينکه قبض‌هاي آب، برق، تلفن و گاز از طريق ATM پرداخت شود قبضي که در بانک و به صورت سنتي پرداخت مي‌شد رقمي در حدود يک‌هزار تومان براي بانک هزينه داشت ولي امروزه اين هزينه‌ها به شدت کاهش يافته است. به همين دليل امروزه بيش از هر زماني نياز به ايجاد زيرساخت‌هاي لازم در رابطه با فناوري اطلاعات احساس مي‌شود.

دکتر لطيف در رابطه با وضعيت يارانه‌ها در بخش‌هاي گوناگون گفت: زماني که صحبت از عملياتي شدن طرح هدفمندسازي يارانه‌ها شد به‌ دفعات گفتم که براي تحقق آن، ايجاد زيرساختهاي مورد نياز ضروري است و نيازي نيست که همه يارانه‌ها قطع شود. به عنوان نمونه چنانچه يارانه شير حذف شود موجب افزايش قيمت در صنايع لبني مي‌شود و دسترسي مردم به شير و فراورده‌هاي آن کاهش مي‌يابد.

قبل از هدفمندسازي يارانه‌ها بخش عمده‌اي از يارانه سوخت توسط افراد متمول مصرف مي‌شد و ثروتمندان سهم زيادي از اين بخش را به خود اختصاص مي‌دادند. اما بعد از هدفمندسازي يارانه اتفاق بسيار خوبي در اين بخش افتاد و نظر بنده در مورد اجراي طرح هدفمندسازي يارانه‌هاي بنزين بسيار مثبت و وقوع آن بسيار مناسب بود.

دکتر لطيف خاطرنشان کرد: متأسفانه امروزه در عرصه جهاني بخش عمده‌اي از I.t.c در دست صهيونيست‌هاست و تلاش بسيار زيادي مي‌کنند که مديريت جهاني در اين بخش را کنترل کنند. به همين خاطر بايد به اندازه قابل قبولي در اين قسمت قوي باشيم و به هيچ‌ عنوان نمي‌توان در صحنه مديريت جهاني I.t.c را کنار زد.


دکتر لطيف در پايان درباره نقش رسانه در اين زمينه گفت: نقش رسانه فرهنگ‌سازي در جامعه است. رسانه بايد اميدآفرين باشد و کساني که قصد هدايت جامعه را دارند بايد از شرايط گوناگون جهاني مطلع باشند و دائما به نقاط مختلف سرکشي کنند تا آموزه‌هاي لازم را به دست آورند و بهترين آنها را براي پيشرفت کشور به کار گيرند.


در پايان اين نشست حاضران در جلسه با مطرح کردن سوالات متعدد به بحث و تبادل نظر پرداختند.ايسنا

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.