سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    11/01/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
شتاب توسعه پارس جنوبي در سال جهاد اقتصادي


طبق مصوبه كارگروه نفت در سال گذشته پيمانكاران توسعه فاز‌هاي باقيمانده پارس جنوبي با ضرب‌الاجل 35 ماهه در اين ميدان به فعاليت مي‌پردازند. ميدان گازي پارس جنوبي كه يكي از بزرگ‌ترين ميادين گازي جهان است، اهميت فوق‌العاده و استراتژيكي براي كشور دارد و توسعه آن با تعريف 28 فاز در اولويت كاري دولت قرار گرفته است. تاكنون نزديك به 10 فاز پارس جنوبي فعال شده كه بخش عمده‌اي از گاز مصرفي كشور در بخش‌هاي مختلف تجاري، صنعتي و خانگي را تامين مي‌كند.‌


توسعه اين ميدان به دليل مشترك بودن در مخزن با كشور قطر از اهميت بالايي برخوردار است و لذا در سال‌هاي اخير سرمايه‌گذاري‌هاي زيادي در آن صورت گرفته است، اما تحريم‌هاي اقتصادي يكجانبه و كمبود منابع مالي مانع از توسعه سريع اين ميدان مشترك گازي شده و باعث شده است كه كشور رقيب با سرعت بالايي از اين مخزن مشترك برداشت كند.

البته برداشت قطر از منابع گاز پارس جنوبي 10 سال زودتر از ايران آغاز شده و در حال حاضر شركت‌هاي خارجي در اين ميدان براي طرف قطري به سرعت در حال فعاليت هستند.

8 فاز پارس جنوبي در دولت قبل به بهره‌برداري رسيده و فازهاي 9 و 10 پارس جنوبي در دولت نهم تكميل شد، اما به دليل عدم اتمام بخش حفاري در دريا فقط بخش پالايشگاهي اين فازها با دريافت گاز از فازهاي 6، 7 و 8 فعاليت داشت كه در حال حاضر طبق گفته مسوولان حفاري چاه‌هاي دريايي اين فازها نيز در حال اتمام است.

سال گذشته كارگروه نفت به رياست معاون اول رئيس‌جمهور براي توسعه پارس جنوبي ضرب‌‌الاجل 35 ماهه را در نظر گرفت و بر اين اساس به پيمانكاران داخلي اجازه داد با در دست گرفتن پروژه‌هاي توسعه فازهاي باقيمانده پارس جنوبي طي مدت 35 ماه اقدام كنند. از اين‌رو در خرداد 89 قرارداد 21 ميليارد دلاري با حضور رئيس‌جمهوري در پارس جنوبي با شركت‌هاي داخلي بسته شد. با راه‌اندازي 8 فاز 13، 14، 19، 22، 23، 24 و 20 و 21 در مجموع 250 ميليون مترمكعب به ظرفيت توليد گاز سبك ايران اضافه مي‌شود.

با اين حال نگاهي به آخرين وضعيت توسعه فازهاي باقيمانده پارس جنوبي نشان مي‌دهد كه در حال حاضر اغلب اين فازها از پيشرفت فيزيكي نسبتا كندي برخوردارند و بخش عمده آن از برنامه طرح‌ريزي شده عقب هستند. البته توجيه اغلب كارفرمايان و مجريان طرح كمبود اعتبارات و منابع مالي عنوان مي‌شود كه براي رفع آن طبق مصوبه هيات مديره شركت نفت قرار است بخش عمده منابع و اعتبارات مورد نياز توسعه پارس جنوبي از اعتبارات داخلي و همچنين فروش اوراق مشاركت ريالي و ارزي و تسهيلات صندوق توسعه ملي تامين شود.

در تعطيلات نوروزي امسال رهبر معظم انقلاب طي بازديدي كه از پارس جنوبي داشتند با تقدير از تلاشگران عرصه صنعت نفت در اين منطقه رهنمودهايي را براي اجراي سريع و توسعه ميدان پارس جنوبي ارائه كردند كه بايد ديد تاكنون در سال جهاد اقتصادي چند درصد از اين رهنمودها محقق شده است.

با اين حال ، براساس آماري كه روابط عمومي شركت نفت و گاز پارس از آخرين وضعيت فازهاي باقيمانده پارس جنوبي در اختيار «جام‌جم» قرار داده اطلاعات مربوط به ميزان عقب‌ماندگي طرح‌ها از برنامه در بخش‌هاي مختلف سكوهاي دريايي، خطوط لوله دريايي، بخش خشكي و حفاري، حذف شده و مشخصات آن ارايه نشده است.

تكميل حفاري فازهاي 9 و 10: محمدرضا تاكائيلي معاون شركت ملي حفاري در پروژه‌هاي حفاري در گفت‌وگو با خبرنگار «جام‌جم» درباره آخرين وضعيت حفاري اين دو فاز مي‌گويد: نمي‌توان منكر وجود برخي مشكلات در توسعه پارس جنوبي بود. چراكه با توجه به شرايط تحريم، بخشي از اين پروژه‌ها با عقب‌‌افتادگي روبه‌روست، اما با استفاده از تمام ظرفيت و توان داخلي توانستيم حفاري 2 فاز 9 و 10 را به انجام برسانيم.‌ وي مي‌گويد: طبق برنامه تعريف شده براي فاز 10 در حال حاضر 8 حلقه چاه به طور كامل حفاري شده كه گاز 7 حلقه آن هم‌اكنون در مدار است و يك حلقه چاه ديگر تا چند روز آينده تحويل داده خواهد شد.‌ به گفته وي، 12 حلقه چاه توسعه‌اي براي فاز 10 پارس جنوبي تعريف شده است كه تا نيمه دوم آبان تمام 12 حلقه چاه به طور كامل در مدار توليد قرار مي‌گيرد.

در 2 فاز 9 و 10، 24 حلقه چاه طرح‌ريزي شده است كه تاكنون به طور متوسط 4600 متر از هر حلقه چاه حفاري شده است كه در نهايت حدود 100 هزار متر در اين 2 فاز حفاري صورت خواهد گرفت.‌ وي تاكيد مي‌كند: با توجه به تصميم هيات مديره شركت ملي نفت و دستور وزير وقت نفت، حفاري چاه‌هاي اين دو فاز تماما توسط متخصصان داخلي انجام شد و در مجموع به عقب‌ماندگي زيادي دچار نيست.

تاكائيلي همچنين درباره وضعيت حفاري فاز 9 پارس جنوبي مي‌گويد: حفاري 10 حلقه چاه اين فاز به پايان رسيده و از اين تعداد گاز 7 حلقه چاه در مدار توليد قرار دارد و 3 حلقه ديگر آماده مشبك‌كاري (تست‌هاي اوليه)‌ است كه تا پايان بهمن‌ امسال تمام 24 حلقه چاه اين دو فاز به طور كامل تست و تكميل مي‌شود.‌ به گفته وي در حال حاضر از 14 حلقه چاه حفاري‌شده روزانه 50 ميليون متر مكعب گاز در پالايشگاه فازهاي 9 و 10 مورد استفاده قرار مي‌گيرد.‌ بخش پالايشگاهي اين دو فاز سال گذشته به پايان رسيد و مورد بهره‌برداري قرار گرفت.

فاز 11: توسعه اين فاز از وضعيت چندان مطلوبي برخوردار نيست و از برنامه عقب است. در حال حاضر وزارت نفت به پيمانكار چيني اين فاز اولتيماتوم 35 ماهه براي اتمام طرح داده است.‌ اين پروژه به منظور تامين گاز ترش مورد نياز واحد پارس ال‌ان‌جي( Pars LNG ) اجرا خواهد شد كه شركت چيني سي.ان.پي.سي طي قرارداد 5 ميليارد دلاري با شركت ملي نفت اجراي آن را برعهده گرفته است اما با گذشت 27 ماه از امضاي آن هنوز تجهيز كارگاه و عمليات اجرايي در عسلويه آغاز نشده است.‌ توسعه اين فاز طي 2 سال گذشته دستخوش تحولات زيادي شده است به طوري كه پيش از اين قرارداد، اجراي طرح با شركت‌هاي توتال فرانسه و پتروناس مالزي به امضا رسيده بود اما به سرانجام نرسيد.

فاز 12 : اين فاز نيز مانند فاز 11 به منظور تامين گاز پروژه G ايران ال.ان.جي طراحي شده كه در عقب‌ماندگي به سر مي‌برد. هفته گذشته وزير نفت با سفر به عسلويه از نزديك در جريان مراحل اجرايي اين پروژه قرار گرفت.

به گفته موسي سوري، مديرعامل شركت نفت و گاز پارس، توسعه اين فاز در حال حاضر به پيشرفت 60 درصدي نزديك شده است. به گفته وي بخش دريايي اين فاز تا پايان سال 91 به بهره‌برداري مي‌رسد.‌ اين فاز با هدف توليد روزانه 75 ميليون متر مكعب گاز طبيعي براي تزريق به خط ششم گاز كشور و تحويل بخشي از آن به پروژه ايران ال.ان.جي و توليد روزانه 120 هزار بشكه ميعانات گازي و 750 تن گوگرد در سايت دوم منطقه ويژه پارس جنوبي در دست اجراست.

فاز 13: اين فاز با هدف توليد روزانه 50 ميليون متر مكعب گاز شيرين، 75 هزار بشكه ميعانات گازي، توليد سالانه 5‌/‌1‌ ميليون تن گاز مايع و توليد سالانه يك ميليون تن اتان به منظور تامين خوراك واحدهاي پتروشيمي طراحي شده است. اين طرح نيز از برنامه عقب و توسط پيمانكاران ايراني پتروپايدار ايرانيان، مپنا و صدرا در حال اجراست.

فاز 13 در بخش خشكي حدود 57 درصد پيشرفت فيزيكي دارد.

عليرضا ارزنده، مجري فاز 13 پارس جنوبي در گفت‌وگو‌با «جام‌جم» از انجام حفاري نخستين چاه توصيفي اين فاز به منظور دستيابي به برنامه راهبردي توسعه مخزن آن خبر داد و گفت: پيشرفته‌ترين دكل حفاري فراساحل در نخستين بلوك دريايي فاز 13 در 21 شهريور ماه در محدوده آب‌هاي اين ميدان مستقر شده است.‌ وي متغير بودن ژئوتكنيك كف دريا را ازجمله دلايل تغيير در برنامه حفاري و ساخت تاسيسات دريايي اين فاز عنوان كرد و گفت: متغيرهاي ايجاد شده در بستر دريا كه به انجام مراحل مهندسي دوباره منجر شد، نيازمند تامين كالاهايي ويژه براي استفاده در اين پروژه بود و هم‌اكنون بخش عمده‌اي از آن انجام شده است.

فاز 14: اين فاز نيز به منظور توليد روزانه 50 ميليون مترمكعب گاز شيرين، 75 هزار بشكه ميعانات گازي و توليد 15 ميليون تن گاز مايع طراحي شده است ‌كه در بخش دريا 19 ‌درصد پيشرفت و بخش خشكي با 51 درصد پيشرفت فيزيكي روبه‌رو است.‌ براساس اين گزارش وضعيت كلي پروژه از 22‌درصد پيشرفت برخوردار است.

فازهاي 15 و 16: هدف از توسعه اين فاز نيز توليد روزانه 50 ميليون مترمكعب گاز، توليد روزانه 80 هزار بشكه ميعانات گازي و توليد سالانه 5/1 ميليون تن گاز مايع است كه در حال حاضر بخش پالايشگاهي اين فازها آماده راه‌اندازي با استفاده از گاز فازهاي 9 و 10 است و قرار است طبق اظهارات وزير نفت تا پايان سال به بهره‌برداري برسد.‌ اين پروژه كه پيش از اين توسط قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبيا اجرا مي‌شد پس از كناره‌گيري قرارگاه به شركت ايزوايكو واگذار شد. پالايشگاه اين دو فاز در مجاورت فاز‌هاي 17 و 18 قرار دارد.

فاز‌هاي 17 و 18: اين دو فاز نيز با هدف توليد روزانه 50 ميليون مترمكعب گاز توسط شركت ايدرو در دست اجراست كه طبق اظهارات مسوولان شركت نفت و گاز پارس امكان توليد گاز در پالايشگاه آن تا پايان امسال با استفاده از گاز فازهاي 9 و 10 فراهم مي‌شود.‌ به گفته تاكائيلي اين پروژه در بخش حفاري حدود 58 درصد پيشرفت دارد و 22 حلقه چاه براي حفاري اين فاز در نظر گرفته شده است.

فاز 19: اين فاز نيز مانند ساير فازها براي توليد روزانه 50 ميليون مترمكعب گاز طراحي شده است و در بخش دريايي نزديك به 19 درصد پيشرفت و بخش خشكي آن با 66 درصد پيشرفت روبه‌رو است.‌ اين فاز توسط شركت‌هاي پتروپارس و اويك در دست اجراست، اما به دليل همزماني اجراي فازهاي 20 و 21 توسط اويك اين فاز نيز به عقب‌ماندگي زيادي دچار است. اجراي اين فاز سال گذشته به اين دو شركت ايراني واگذار شد.

فاز‌هاي 20 و 21: خاكبرداري اين فاز در حال حاضر به اتمام رسيده و در مرحله بتون‌ريزي است و از 5 درصد پيشرفت برخوردار است و از زمان‌بندي برنامه فاصله زيادي دارد.

فازهاي مذكور براي توليد روزانه 50 ميليون مترمكعب گاز طبيعي و توليد روزانه 75 هزار بشكه ميعانات گازي طراحي شده‌اند.‌ پيمانكار اين دو فاز شركت تاسيسات دريايي و اويك هستند كه سال گذشته اجراي طرح به آنها واگذار شد.

فازهاي 22 تا 24: اين فازها با 4 سكوي دريايي هر‌كدام به ظرفيت توليد 500 ميليون فوت‌مكعب گاز طبيعي در روز طراحي شده‌اند توسط پيمانكاران ايراني پترو سينا آريا و صدرا در حال اجرا هستند كه كل طرح تنها از 30 درصد پيشرفت برخوردار است. اين فازها نيز مانند ساير فازهاي قبلي پارس‌جنوبي از برنامه عقب‌ماندگي دارند. براي فازهاي مزبور 38 حلقه چاه توليدي طراحي شده است كه بخش خشكي پروژه 56 درصد پيشرفت دارد.

با اين وصف بايد ديد آيا تا پايان ‌ سال 92 مي‌توان شاهد بهره برداري از تمام فازهاي پارس‌ جنوبي كه از خرداد سال 89 با ضرب‌الاجل 35 ماهه قرارداد آنها به امضا رسيده است، بود يا خير.‌ مجريان و كارشناسان طرح‌هاي پارس جنوبي خواستار اختصاص سريع منابع مالي به اين پروژه‌ها هستند و فعاليت‌هايي نيز براي تامين كالا و تجهيزات مورد نياز آنها در حال انجام است. با اين حال جديت و پيگيري همه‌جانبه وزير نفت و شركت ملي نفت ايران براي تسريع در اجراي توسعه فازهاي مختلف باقيمانده پارس جنوبي براساس رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب بايد طي 2 سال آينده به نتيجه برسد تا عقب‌ماندگي 10 سال ايران از قطر در برداشت از اين ميدان مشترك جبران شود.‌ براساس آخرين گزارش‌ها در حال حاضر ايران روزانه حدود 220 ميليون مترمكعب گاز از پارس جنوبي برداشت مي‌كند در حالي كه ظرفيت توليد قطر 370 ميليون مترمكعب در روز است. قطر‌ به دلايل مختلف روزانه بين 250 تا 320 ميليون مترمكعب گاز برداشت مي‌كند.

همچنين قطر سالانه يك ميليارد بشكه از ميعانات گازي اين ميدان مشترك برداشت مي‌كند. در مقابل ايران تاكنون نزديك به 380 ميليون بشكه ميعانات با ارزش گازي ميدان پارس جنوبي را برداشت مي‌كند.

تفاوت در آمارهاي برداشت ايران و قطر به دليل استفاده از تكنولوژي و تجهيزات است.


http://jamejamonline.ir/

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.