سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    11/08/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
اقتصاد اسلامی جایگزین توانمندی برای نظام سرمایه‌داری است

محمد خوش‌چهره نماينده مردم تهران در مجلس هفتم به دعوت انجمن اسلامي دانشجويان مستقل دانشگاه شهيد چمران اهواز در اين دانشگاه حضور پيدا کرد و پيرامون جهاد اقتصادي و موانع پيش روي آن و مشکلات نظام سرمايه‌داري به ايراد سخن پرداخت.

خوش‌چهره سخنان خود را با اين پرسش آغاز کرد که نام‌گذاري سال چه معنايي دارد و ضرورت آن چيست؟

وي افزود: در هر کشوري استراتژيست نظام متناسب با شرايط و تحولات و تغيير اولويت‌ها، اولويت اول را مشخص مي‌کند. براي مثال اولويت در دوران جنگ، دفاع همه‌جانبه از کشور و يا در دوران سازندگي توسعه زيرساخت‌ها بود.

اين استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: کشور ايران از نظر تاريخي پس از هند دومين کشور در زمينه برنامه‌ريزي است. پس از انقلاب اسلامي براي اولين بار برنامه 20 ساله در کشورمان تنظيم شد که به آن سند چشم‌انداز مي‌گويند و در آن عنوان شده که ايران بايد در سال 1404 قدرت اول منطقه از نظر علمي، نظامي و اقتصادي باشد.

خوش‌چهره تصريح کرد: از نظر بنده پيشرفت در منطقه مانند يک پيست دو و ميداني است که اکنون ترکيه اول، ايران دوم و عربستان سوم است. هر چند عربستان با منابع نفتي عظيمي که دارد به اين نقطه پيشرفت رسيده است که در جاي خود بايد اين را نيز بررسي کرد.

نماينده پيشين مجلس با اشاره به اينکه حرف از اول شدن را 7 سال پيش زديم که به نظر من در حال حاضر نه تنها نتوانستيم اين فاصله را کم کنيم بلکه اين فاصله بيشتر هم شده، اظهار داشت: ايران براي رسيدن به جايگاه مدنظر سرعت مناسبي نداشته است.

اين استاد دانشگاه در ادامه گفت: ايران در اين سال ها به دليل مشکلات خارجي(تحريم و جدل‌هاي سياسي) و مشکلات داخلي( عدم تخصيص مناسب منابع)نتوانسته به تمامي اهداف خود برسد.
دولت‌‌هاي جديد که بر سر کار مي‌آيند نه تنها بايد سطح توليد ملي قبل را داشته باشند بلکه بايد آن را افزايش دهند.

وي افزود: در سند چشم‌انداز 20 ساله نظام آمده است که نرخ رشد اقتصادي بايد 8 درصد باشد، اما کشور به دليل مسائل برون‌زا و درون‌زا از اين نرخ فاصله گرفته و شاهديم ظرفيت زيادي از توليد کشور خالي است.

خوش‌چهره تصريح کرد: بارها اشاره کردم که نظام جمهوري اسلامي ايران لياقت فقر را ندارد و به نظر من اين فقر ناشي از سياست‌هاي غلط حاکم بر حوزه اقتصاد است.

نماينده مردم تهران در مجلس هفتم با انتقاد از طرح مسکن مهر، گفت: مطالعات نشان مي‌دهد که 7 تا 8 استان کشور مشکل مسکن ندارند در حالي که در آنها مسکن مهر ساخته شده است.

وي بر لزوم جهاد اقتصادي اشاره کرد و گفت: پس از پيروزي انقلاب اسلامي و در سال 58 امام(ره) اعلام جهاد سازندگي در بخش مسکن کردند که در همين فاصله کوتاه و تا آغاز جنگ 258000 واحد مسکن ساخته شد. پس از آن هم اعلام جهاد براي دفاع از کشور در مقابل متجاوزان بود و اين يعني وقتي مي‌توان آهنگ حرکت را تغيير داد، اعجاز پيش مي‌آيد.

خوش‌چهره خاطرنشان کرد: متأسفانه پس از جنگ تحميلي و به علت غفلت دولت‌مردان و سوداگري سودجويان، شاهد عدم تناسب ميان قيمت مسکن و سطح درآمد خانوارها هستيم.

اين استاد دانشگاه اولين چالش در برابر جهاد اقتصادي را عدم درک صحيح مفاهيم و موضوعات و به خصوص مفهوم جهاد اقتصادي عنوان کرد و گفت: براي مثال هنوز مشخص نيست که براي توسعه، توسعه سياسي مقدم بوده يا توسعه اقتصادي مقدم است.

نماينده پيشين مجلس تصريح کرد: پس از نام نهادن امسال به نام سال جهاد اقتصادي، مجلس در ايام تعطيلات، کميسيون جهاد اقتصادي را تشکيل داد و يا در دولت عنوان مي‌شود که ما از اول جهادي کار مي کرديم. اين دسته از کارهاي نمايشي به اين معناست که ما هنوز به فهم عميق نرسيده‌ايم. اولين راه در مسير اين است که فهرستي از موانع تهيه کنيم.

خوش‌چهره تصريح کرد: امروز مشاهده مي‌کنيم به جاي اينکه از بخش مولد حمايت شود از بخش غيرمولد حمايت مي‌شود و نمونه اين موضوع را مي‌توان در بخش سکه و همزمان با افزايش قيمت سکه مشاهده کرد.

وي افزود: بايد آهنگ مصرف و مصرف منابع به گونه‌اي باشد که اگر کالايي امکان توليد در داخل داشته باشد از آن حمايت شود و مصرف‌کننده کالاهاي داخلي را خريداري کند.

خوش‌چهره در بخش ديگري از سخنان خود پيرامون نظام‌هاي سرمايه داري و جنبش‌هاي اعتراضي و در پاسخ به سؤال يکي از دانشجويان که پرسيد آيا قيام وال‌استريت تداوم خواهد داشت، گفت: اگر جنبش وال‌استريت را خوب بفهميم دچار ذوق‌زدگي و تحليل‌هاي اشتباه نمي شويم.

اين استاد دانشگاه اظهار داشت: نظام سرمايه‌داري در درون خود داراي تناقض‌هايي است اما محتواي نظام سرمايه‌داري مبتني بر استثمار و فزون‌خواهي است. براي توليد يک کالا عوامل توليد مختلفي نياز است از جمله منابع طبيعي، نيروي‌انساني، سرمايه و مديريت و مهارت اما در هنگام تقسيم سود حاصل از فروش کالا، قسمت اعظم سود به صاحبان سرمايه مي‌رسد.

نماينده مردم تهران در مجلس هفتم تأکيد کرد: شعار 99درصد و 1درصد يعني همان سهم نابرابر عوامل توليد و اين بي‌عدالتي‌ها وجه مشترک اين‌گونه جنبش‌هاي اعتراضي در آمريکا و اروپاست و مردم با ساده‌سازي و نماد قرار دادن وال‌استريت که نبض اقتصادي دنيا در آنجا رقم مي‌خورد اعتراض خود را به اين‌گونه تبعيض‌ها نشان دادند.

اين استاد دانشگاه اظهار داشت: صاحبان قدرت در زمان‌هاي مختلف از جمله بحران سال 2007 توانستند خوب مديريت کنند و در همين نظام سرمايه‌داري براي مقابله با کارگران، سازمان‌هاي حمايت از کارگران و اتحاديه‌هاي کارگري را تشکيل دادند. اگر اکنون نيز خوب مديريت کنند مي‌توانند از اين بحران نيز عبور کنند اما بايد به اين موضوع نيز اشاره کرد که نظام‌ سوسياليست نيز بحران‌هاي مختلفي را پشت سر گذاشت و در آخر فرو پاشيد و نابود شد.

وي افزود: چه بسا نظام شوروي در اوج قدرت بود و کسي جز امام(ره) پيش‌بيني نمي‌کرد که اين نظام با اين عظمت فرو بريزد.

خوش‌چهره تصريح کرد: تناقضات نظام سرمايه‌داري تا به آنجا رسيد که ابزارهاي نظام سرمايه‌داري از جمله IMF ، WTO و بانک جهاني در نشست بهاره به اين نتيجه رسيدند که بايد در اساس نظام سرمايه داري تجديدنظر کرد.

اين کارشناس مسائل اقتصادي تأکيد کرد: بزرگ‌ترين اشکال جنبش‌هاي مردمي در آمريکا و غرب اين است که وحدت فرماندهي وجود ندارد و اين جنبش‌ها اکنون با وارد شدن دانشجويان و اتحاديه‌هاي کارگري وارد فاز جديد شده و با زدن چادر در وال‌استريت به نوعي از بيداري‌هاي منطقه تقليد شده است.

وي در پاسخ به اين سؤال که آيا اقتصاد اسلامي توانايي جايگزين شدن نظام سرمايه‌داري را دارد؟ گفت: قطعاً قادر به جايگزيني است اما اين نظام اقتصادي ما به هيچ‌وجه اسلامي نيست و صرفاً پسوندهاي اسلامي گرفتند به عنوان مثال نظام بانکداري ما به هيچ وجه اسلامي نيست و فقط به جاي ربا، سود مي‌دهد و متأسفانه پس از پيروزي انقلاب اسلامي، نظام سياسي اسلامي شد اما نظام اقتصادي اسلامي نشد.


خبرگزاري فارس

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.