سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    12/05/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
تحقق جهاد اقتصادي در پالايشگاه امام خميني شازند با اجرای طرح افزايش تولید بنزین


افزايش ظرفيت پالايشي از 169 هزار و 100 به 249 هزار و 100 بشکه در روز ، افزايش توليد بنزين در ازاي کاهش نفت کوره ، تغيير نفت خام از 100 درصد نفت خام اهواز با مخلوط 55 درصد نفت خام اهواز و 45 درصد نفت خام سنگين از حوزه هاي ديگر ، توليد محصولات با مشخصات و کيفيت استاندارد 2005 اروپا و کاهش مواد آلاينده ، اهداف کلي طرح توسعه پالايشگاه امام خميني شازند است.
براي اجراي اين طرح 3 هزارو 400 ميليارد ريال سرمايه گذاري شد و شرکت هاي "انرشيمي" و "مپصا" به عنوان مشاور مديريت پروژه انتخاب شدند.
در طرح افزايش ظرفيت توليد و بهبود کيفيت فرآورده هاي پالايشگاه امام خميني شازند کنسرسيومي متشکل از شرکت هاي ايراني سازه ، طراحي و ساختمان نفت و شرکت چيني مشارکت داشتند.
اين طرح افزايش توليد روزانه تا 16 ميليون ليتر بنزين را در 3 فاز دنبال مي کند که فاز نخست آن در سال کار مضاعف و همت مضاعف راه اندازي شد و ظرفيت توليد بنزين کشور به بيش از 4 ميليون بشکه در روز رسيد و با آماده شدن فاز دوم طرح توسعه که چند روز آينده به بهره برداري مي رسد ، ظرفيت توليد بنزين در پالايشگاه امام خميني شازند به 8 ميليون بشکه در روز مي رسد.
اين پالايشگاه که در شهرستان شازند استان مرکزي قرار دارد از پالايشگاه هاي جديد کشور است که در سال 72 به دست متخصصان ايراني ساخته و راه اندازي شد.
سرپرست شركت پالايش نفت امام خميني شازند در اين باره گفت : واحد توليد بنزين طرح توسعه پالايشگاه امام خميني شازند براي افزايش توليد بنزين از 5 ميليون به 8 ميليون ليتر در روز راه اندازي مي شود.
محمد رجبي کهريزي افزود : البته با توسعه اين پالايشگاه تا پايان سال ، توليد بنزين به 16 ميليون ليتر در روز افزايش خواهد يافت.
براي افتتاح اين واحد تاکنون هزار و400 ميليارد ريال هزينه شده و تست مرحله پيش راه اندازي هم با موفقيت انجام شده است.
سرپرست شركت پالايش نفت امام خميني شازند با بيان اينکه ‌طرح توسعه اين شركت از مهر 1385 آغاز شده پيش بيني کرد : با 94 درصد پيشرفت کنوني ، اين طرح تا پايان امسال به بهره برداري كامل برسد.
رجبي اعتبار مورد نياز اجراي کامل طرح توسعه پالايشگاه امام خميني شازند را 34 هزار ميليارد ريال اعلام کرد.
13 درصد فرآورده هاي نفتي كشور در اين پالايشگاه توليد مي شود كه با بهره برداري از طرح توسعه آن به 30 درصد مي رسد ، وتوليد گاز مايع 4 برابر شده، نفت سفيد و نفت گاز هم به يك چهارم برابر مي رسد.
سرپرست شركت پالايش نفت امام خميني شازند گفت : با بهره برداري كامل از طرح توسعه اين شركت استفاده از سوخت نفت كوره سنگين 3 دهم كاهش يافته و اكنون خوراك اين پالايشگاه250 هزار بشكه در روز است.
خوراك اين پالايشگاه از نفت خام شيرين به نفت خام ترش تغيير يافته و قيمت پايين ، توليد محصولات با كيفيت بيشتر و ظرفيت بالاي صادارات از مزيت هاي نفت خام ترش است.
مدير عامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران در جمع مديران و پيمانکاران کنسرسيوم طرح توسعه پالايشگاه شازند در اراک بهره برداري از طرح توسعه پالايشگاه امام خميني شازند و آبادان را از اولويت هاي شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي اعلام کرد.
عليرضا ضيغمي گفت : طرح توسعه ديگر پالايشگاه ها هم به مرور به بهره برداري مي رسد که در گام نخست فاز دوم طرح توسعه پالايشگاه استان مرکزي راه اندازي شد.
وي افزود : پروژه افزايش ظرفيت و بهينه سازي پالايشگاه شازند با پيشرفت مطلوبي که داشت به فاصله 6 ماه فاز دوم آن راه اندازي شد.
ضيغمي با بيان اين که اکنون پروژه هاي بنزين سازي و بهينه سازي در پالايشگاه هاي کشور در دست اجرا است گفت : با همکاري و وحدت مديران و مسئولان ، پروژه هاي اين شرکت با شتاب بيشتري به بهره برداري خواهد رسيد و اميدواريم اين طرح ها را با موفقيت به پايان برسانيم.
وي با تاکيد بر ضرورت رعايت نکات اچ ‌اس‌ يي (بهداشت ، ايمني ، محيط زيست) در اجراي طرح ها افزود : ضروري است هنگام راه اندازي واحدها ، آموزش هاي لازم (کوتاه مدت و بلند مدت) به نيروها داده شود و خوشبختانه تاکنون تلاش هاي خوبي براي تربيت نيروهاي متخصص و مديران موفق در عرصه پالايش و پخش انجام شده است.
با بهره برداري از مرحله نخست اين پروژه در بهمن 89 ظرفيت توليد بنزين اين پالايشگاه روزانه حدود 2 ميليون ليتر افزايش يافت و با بهره برداري از مرحله دوم ، ظرفيت توليد بنزين پالايشگاه شازند روزانه حدود 12 ميليون ليتر افزايش خواهد يافت.
با اجراي اين طرح ، عدد اکتان بنزين سوپر و معمولي توليدي اين پالايشگاه به ترتيب حداقل به 95 و90 مي رسد و ميزان مواد آروماتيک و بنزن موجود در بنزين معمولي پالايشگاه هم به ترتيب به 35 درصد و يک درصد کاهش مي يابد.
افزايش ظرفيت توليد روزانه بنزين سوپر در پالايشگاه امام خميني شازند از يک ميليون به 3 ميليون و600 هزار ليتر ، بنزين معمولي از 3 ميليون و 700 هزار به 12 ميليون و300 هزار ليتر ، نفت سفيد از 4 ميليون و200 هزار به 6 ميليون ليتر ، گازوييل از 7 ميليون و 400 هزار به 8 ميليون و 900 هزار ليتر ، گاز مايع از يک ميليون ليتر به 3 ميليون و 600 هزار ليتر و توليد گوگرد از روزانه 50 تن به روزانه 650 تن ، از اهداف اجراي طرح افزايش ظرفيت و ارتقاي کيفيت فرآورده ها در اين پالايشگاه است.
يکي از ويژگي هاي اين طرح راه اندازي واحدهاي بنزين سازي پالايشگاه در غياب شرکتهاي خارجي با مشارکت و حضور جوانان و متخصصان اين استان است که برگ زريني در دفتر صنعت استان مرکزي است.
براي اجراي اين طرح بسياري از بخش هاي طرح توسعه واحدهاي صنعتي استان که توليد کننده تجهيزات سازه اي و انرژي بودند مشارکت بيش از 50 درصدي داشتند.
يکي از کارشکني هايي که شايد به نفع نيروهاي داخلي بود عدم اجراي تعهدات توسط پيمانکار خارجي بود که قرار است مورد پيگيري قرار گيرد.
معاون وزير نفت از آغاز شمارش معکوس براي راه اندازي رسمي طرح بنزين سازي پالايشگاه شازند خبر داد و گفت : از 2 شرکت خارجي صاحب ليسانس در پالايشگاه هاي تهران و شازند به علت عدم اجراي تعهدات قراردادي به مراجع بين‌المللي شکايت مي‌کنيم.
ضيغمي با تاکيد بر اينکه اين شرکت ها در آينده نقشي در بازار صنايع نفت و گاز ايران نخواهند داشت افزود : با راه اندازي واحدهاي جديد پالايشگاهي به وسيله متخصصان داخلي يک گام ديگر براي بومي سازي کامل صنعت نفت ايران برداشته خواهد شد.
مجري طرح افزايش ظرفيت و بهبود کيفيت فرآورده هاي پالايشگاه امام خميني شازند از افزايش ظرفيت توليد بنزين اين پالايشگاه به روزانه 11 ميليون و 400 هزار ليتر تا پايان سال خبر داد و گفت : با اجراي اين طرح ظرفيت توليد بنزين سوپر اين پالايشگاه از يک ميليون ليتر به 3 ميليون و600 تا 800 هزار ليتر و ظرفيت توليد بنزين معمولي از 3 ميليون و 700 هزار ليتر به روزانه 12 ميليون و 300 هزار ليتر افزايش خواهد يافت.
سيديان افزود : با کيفيت ترين بنزين کشور در واحدهاي اکتانايزر و ايزو مريزاسيون با هدف توليد بنزين با اکتان 95 براي بنزين سوپر و 90 براي بنزين معمولي توليد مي شود.
او گفت : تا پايان امسال با وارد مدار شدن همه واحدهاي اين پروژه ، ظرفيت توليد بنزين پالايشگاه امام خميني شازند با افزايش روزانه حدود 12 ميليون ليتر ، به 16 ميليون ليتر در روز مي رسد.
مجري طرح افزايش ظرفيت و بهبود کيفيت فرآورده هاي پالايشگاه امام خميني شازند با اشاره به فروش 367 ميليارد تومان اوراق مشارکت براي طرح توسعه پالايشگاه امام خميني شازند در بهمن سال گذشته افزود : بخش ديگري از هزينه مورد نياز اين پروژه از صندوق ذخيره انرژي تامين شده و هيچ کمبودي در تامين منابع مالي اين پروژه وجود ندارد.
سيديان در ادامه با اشاره به آماده شدن واحد 33 طرح توسعه گفت: در کنار راه اندازي واحد 12 به عنوان واحد اصلي افزايش توليد بنزين با کيفيت، واحد 33 نيز که قادر به توليد روزانه يک و نيم ميليون بشکه بنزين در روز است راه اندازي مي شود.
فناوري که در اين واحد منجر به توليد بنزين مي شود براي اولين بار در کشور است و مراحل نصب و راه اندازي توسط متخصصان داخلي صورت گرفته است.
سيديان بيش از 50 درصد تجهيزات ساخته شده اين واحد را توسط توليد کنندگان داخلي اعلام کرد و گفت: با راه اندازي اين واحد، اکنون ظرفيت توليد بنزين در اين واحد به چهار ميليون و نيم ليتر در روز رسيده است.
سيديان با بيان اينکه کار احداث اين واحد از سال 86 شروع شده و صدر درصد بومي است گفت: تاکنون براي توليد بنزين در کشور با اضافه کردن آروماتيک به نفت بنزين توليد مي شد و اکنون در اين روش شيميايي بنزين با کيفيت برابر استانداردهاي يورو 2005 توليد مي شود.
وي هزينه راه اندازي اين واحد را 27 ميليون يورو اعلام کرد

باشگاه خبرنگاران

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.