سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    10/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
گروه «قرآن و اقتصاد» خبرگزاری ايكنا افتتاح شد


«قرآن و اقتصاد» به عنوان شانزدهمين گروه خبري ايكنا با حضور رئيس جهاد دانشگاهي، رئيس فراكسيون قرآن و عترت مجلس و عضو شوراي عالي الگوي اسلامي ـ ايراني پيشرفت افتتاح شد.
در اين مراسم كه ديروز دوشنبه، 30 آبان‌ماه در سالن نشست‌هاي خبرگزاري ايكنا برگزار شد، گروه «قرآن و اقتصاد» به عنوان شانزدهين گروه خبري اين خبرگزاري همزمان با سال جهاد اقتصادي افتتاح شد.
محمدحسين يادگاري، رئيس جهاد دانشگاهي، لاله افتخاري، رئيس فراكسيون قرآن و عترت مجلس شوراي اسلامي، حجت‌الاسلام والمسلمين سيدحسين ميرمعزي، عضو شوراي عالي الگوي اسلامي ـ ايراني پيشرفت و حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمهدي تقوي، سرپرست سازمان فعاليت‌هاي قرآني دانشجويان كشور و خبرگزاري ايكنا در اين مراسم حضور داشتند.

در اين مراسم رئيس جهاد دانشگاهي در سخناني با اشاره به اهداف جهاد دانشگاهي اظهار كرد: باتوجه به اينكه بنيان جهاد دانشگاهي قرآني است و تمامي افرادي كه در اين مجموعه مشغول به فعاليت هستند همگي افرادي ارزشي و ولايت‌مدار هستند، هدف جهاد دانشگاهي اين است كه بتواند فعاليت‌هاي علمي، فرهنگي و جهادي خود را بر اساس مفاهيم و مباني قرآني در سطح جامعه پياده كند.

يادگاري با بيان اينكه تأكيد بنيان‌گذار كبير انقلاب اسلامي و مقام معظم رهبري دائماً بر ارجاع به اقتصاد اسلامي بوده، خاطرنشان كرد: هرجايي كه اقتصاد اسلامي پياده شده، به موفقيت بزرگي دست يافته‌ايم، اما بايد به تأثير متقابل اجزاي مختلف اقتصاد در تمام جامعه توجه داشته باشيم.

وي تصريح كرد: متأسفانه مسئولان پس از پيروزي انقلاب اسلامي نتوانسته‌اند به‌طور كامل به بيانات بنيانگذار كبير انقلاب اسلامي و مقام معظم رهبري در مورد مسائل اقتصادي جامه عمل بپوشانند، بنابراين اساس اقتصاد و نظام بانكي ما هنوز بر اساس تفكرات اومانيستي و انسان‌محور تنظيم شده و مي‌شود.

يادگاري اظهار كرد: اميد است با افتتاح سرويس خبري قرآن و اقتصاد در ايكنا زمينه‌اي براي تحقيق و بررسي و پروژه‌يابي در اقتصاد كشور مهيا شود؛ البته بعد از انقلاب كارهاي خوبي در زمينه امور اقتصادي در كشور صورت گرفته، اما هنوز به آنچه كه بايد دست نيافته‌ايم؛ يعني اقتصادي كه بر اساس قرآن و عترت باشد، شكل نگرفته است.

همچنين لاله افتخاري نيز با تأكيد بر اين‌كه تلاش خبرگزاري قرآني ايران مي‌تواند خنثي‌كننده برنامه‌هاي جنگ نرم دشمن باشد، تصريح كرد: قدرت‌هاي استكباري امروز با شيعه‌هراسي، اسلام‌هراسي و ايران‌هراسي ما را مورد هجمه قرار داده‌اند و شبهه‌هايي در زمينه ارزش‌ها و اصوال اسلامي مانند بحث تبعيض و خشونت عليه زنان و نيز مسئله قصاص ايجاد كرده‌اند، اما نسبت به خاك و خون كشيده شدن ملت‌ها در كشورهاي اسلامي عكس‌العملي نشان نمي‌دهند.

رئيس فراكسيون قرآن و عترت مجلس شوراي اسلامي، در ادامه سخنان خود عدم مصرف بهينه منابع، نداشتن آگاهي نسبت به مديريت صحيح اين منابع، آشنا نبودن با آيات و روايات و اطلاع نداشتن از سيره اهل بيت(ع) و خواسته‌هاي قرآن را از مهم‌ترين چالش‌هاي مردم در فضاي جاري كشور برشمرد.

در اين مراسم همچنين عضو شوراي عالي الگوي اسلامي ـ ايراني با بيان اين‌كه گروه قرآن و اقتصاد چند ضرورت مهم را پاسخ مي‌دهد، اذعان كرد: توجه به اقتصاد اسلامي به عنوان يكي از شاخه‌هاي علوم انساني كه مهم‌ترين عرصه مبارزه با دشمن است، يكي از اين ضرورت‌هاست، همچنين شما در صدد اين هستيد كه نشان دهيد علوم انساني با قرآن چه ارتباطي مي‌تواند داشته باشد. قرآن منبع توليد چنين علمي است و ما بايد اين‌ها را از قرآن أخذ كنيم، اگر در سال جهاد اقتصادي، جهت‌گيري اين بخش خبري به اين معنا باشد كه جهاد را در دو حيطه و عرصه‌ مختلف اقتصاد از نگاه قرآن تهيه و ارائه كند و مطالعاتي را كه در اين زمينه انجام مي‌شود، اطلاع‌رساني كند، حركت بسيار مطلوب و به‌جايي است.

اين محقق و مدرس حوزه و دانشگاه در ادامه سخنانش اظهار كرد: اتصاف كلمه «جهاد» به «اقتصاد» و بيان جهاد اقتصادي، جزء نوآوري‌هاي مقام معظم رهبري است و براي اولين بار است كه جهاد متصف به اقتصاد شده است. در ادبيات دو نوع جهاد داريم؛ جهاد با جان و جهاد با مال. جهاد را به عرصه‌ها اضافه مي‌كنيم. جهاد به عرصه‌هاي مختلف فرهنگي، سياسي، اقتصادي و ... مي‌تواند اضافه شود كه جزء نوآوري‌هاي مقام معظم رهبري است كه با تسلطي كه به منابع اسلامي دارند اين واژه را توليد كردند. جهاد به اين معناست كه در برابر دشمن بايد در هر عرصه‌اي جهاد كرد، جهاد اقتصادي وقتي مصداق پيدا مي‌كند كه تهديد و حمله اقتصادي وجود داشته باشد و اين مصداق وجود داشت كه مقام معظم رهبري اين اصطلاح را به كار بردند.

وي با بيان اين‌كه وجه نوراني اقتصاد اسلامي، جهاد اقتصادي است، تأكيد كرد: هر فعاليتي كه براي خدا و در راه خدا باشد جهاد خواهد بود. هر فعاليتي كه در آن ايثاري باشد كه براي انسان ارزش دارد، جهاد خواهد بود. همچنين جهاد تلاشي است كه در آن خستگي‌ناپذيري وجود دارد، اگر اين ويژگي‌ها در عرصه تهديد نظامي دشمن صورت گيرد جهاد نظامي و اگر در عرصه اقتصادي وجود داشته باشد جهاد اقتصادي خواهد بود. انگيزه نفع شخصي آن‌چنان كه در اقتصاد غرب مشاهده مي‌شود نبايد در عرصه اقتصادي وجود داشته باشد.

حجت‌الاسلام تقوي، سرپرست سازمان فعاليت‌هاي قرآني دانشجويان كشور و خبرگزاري ايكنا نيز در اين مراسم اقتصاد را همان عرصه‌اي دانست كه انسان در عالم مادي در درگيري و مواجهه با ماديات و دنيا و همه مظاهر دنيوي در مراحل سير و سلوك با آن روبروست.

وي ادامه داد: نمي‌توان به دنيا، ماديات و تعلقات مادي بي‌توجهي كرد، انسان حتماً بايد در دل ماديات قرار بگيرد، اما بايد با مديريت درست از آن به سلامت عبور كند و از ماديات به‌عنوان ابزار رسيدن به كمال بهره ببرد.

سرپرست خبرگزاري ايكنا ضمن ابراز اميدواري از همكاري و همراهي فرهيختگان و مراكز پژوهشي در اين عرصه با گروه قرآن و اقتصاد خبرگزاري ايكنا، اظهار كرد: رسالت خبرگزاري ايكناست كه وارد اين عرصه شود تا بتواند به‌گونه‌اي مطلب را ارائه دهد كه دنياي امروز احساس كند اگر در پناه قرآن قرار گيرد علاوه بر آبادي آخرتش، دنياي او نيز آباد و اصلاح مي‌شود و اين امر مهم و خطير بدون همراهي خضر راه ممكن نيست.
خبرگزاري قرآني ايران (ايكنا)

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.