سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    10/28/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
بورس ایران یکی از بازارهای موفق در عرصه جهاد اقتصادی طی 6 ماه سال 90

بازار بورس ايران در شش ماهه ابتداي امسال ، به رغم فراز و نشيب هاي بسيار علاوه بر رشد 12 درصدي شاخص کل با رونق معاملات آتي رو به رو شده که چشم انداز خوبي را براي اقتصاد کشور مهيا مي کند.

بازار بورس يکي از مهمترين بخش هاي اقتصادي هر کشوري محسوب شده و بي شک در سال جهاد اقتصادي بخش مهمي از رشد اقتصادي بر دوش اين بازار نهاده مي شود.

بورس ايران در فرايند خصوصي سازي و اجراي اصل 44 قانون اساسي نقش مهمي را ايفا کرده، شرايط را براي رقابت آزاد تا حد ممکن فراهم کرد.

يکي از مهمترين و به عبارت ديگر اصلي ترين وظيفه بورس تامين سود براي سهامداران است، که از اين لحاظ رشد 12 درصدي بازار نشان دهنده بازده مناسب اين بازار و سود آوري منطقي آن براي فعالين اين بازار است.

در شرايطي که سود بانکي براي يک سال کمتر از 15 درصد در نظر گرفته مي شود،اين بازار تنها در شش ماه بيش از 70 درصد اين سود را محقق کرده است و با اين روند تا پايان سال 24 درصد سود ايجاد مي کند که در نوع خود بازاري با سود بالا محسوب مي شود.

علي صالح آبادي در اين باره مي گويد: شاخص بازار از 25 هزار واحد در ابتداي سال به 26 هزار و 800 واحد رسيد که 12 درصد رشد را نشان مي دهد؛ همچنين از نظر ارزش معاملات بيش از 11 ميليارد تومان در اين مدت معامله صورت گرفته که 15 درصد رشد نسبت به ابتداي سال را داشته است.

رييس سازمان بورس تعداد دفعات معامله را در 5 ماهه ابتداي سال را دو ميليون دفعه اعلام کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 62 درصد رشد داشته است.

نقد شوندگي بازار رشد کرد

يکي ديگر از مولفه هاي مهم براي يک بورس پر رونق ميزان نقد شوندگي سهام است به اين معنا که در هر زمان در بورس امکان خريد يا فروش سهام وجود داشته باشد.

رشد 2 برابري تعداد معاملات در بورس نشان دهنده افزايش تعداد دفعات معاملات بوده که به همان ميزان نقد شوندگي بازار نيز رشد داشته است.

شکور اکبر نژاد، عضو کميسيون اقتصادي مجلس، درگفت و گو با خبرنگار اقتصادي پانا در اين باره گفت: بررسي هاي انجام شده نشان مي دهد که بازار بورس رشد قابل توجهي در 2 سال گذشته داشته و ابزارهاي متنوع و امکانات لازم براي رشد اين بازار فراهم شده است.

وي ادامه داد: بورس مهمترين مکان براي تامين مالي در ساير کشور ها است اما اين جايگاه هنوز در ايران به خوبي مشخص نشده بود که با اقدامات سالهاي اخير مي توان به آينده اين بازار و نقش آفريني آن در نظام تامين مالي اميدوار بود.

اين عضو کميسيون اقتصادي مجلس ميزان نقد شوندگي بازار را يکي از مهمترين مولفه هاي بازار سهام عنوان کرد و اظهار داشت: در سالهاي گذشته يکي از نگراني هاي بازار اين بود که امکان فروش سهام در بازار بسيار پايين است و بايد ماهها براي نقد شدن بازار منتظر ماند اما امروزه به جز تعدادي محدود، ساير سهام ها در هر لحظه هم تقاضاي خريد و هم تقاضاي فروش دارد که اين نشان دهنده ميزان نقدينگي بالا است.

ابزارهاي متنوع تعداد فعالين بازار را افزايش داد

در ميان مولفه هاي اساسي، تعداد ابزارهاي تامين مالي و تعداد فعالين بازار نيز نقش مهمي دارد.

در شش ماه ابتداي سال جاري شاهد ورود اوراق مرابحه به بازار بورس براي تامين مالي بوديم که يکي از ابزارهاي کارآمد در تامين مالي محسوب مي شود.

حسن قاليباف اصل، مدير عامل شرکت بورس در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي پانا، اظهار داشت: ارزش بازار بورس سال 85 حدود 32 هزار ميليارد تومان بود و در سال 88 به حدود 47 هزار ميليارد تومان رسيد اما تنها در 2 سال گذشته ارزش بازار بيش از سه برابر شده و به 127 هزار ميليارد تومان رسيد، که نشان دهنده رشد قابل توجه رويکرد مردم به بازار سرمايه است .

وي تاکيد کرد: يکي از بحث هاي مهم بازار سرمايه تامين مالي است و شرکتهايي که مي خواهند حجم کار خود را گسترش دهند، وارد اين بازار شده و از طريق پذيره نويسي و استفاده از ابزارهاي تامين مالي بورس امکان رشد و توسعه خود را فراهم مي کنند.

مدير عامل شرکت بورس با اشاره به عرضه صکوک در بورس خاطر نشان کرد: ابزارهاي تامين مالي در بورس امسال افزايش يافت که مهمترين ابزار افزوده شده را مي توان ارواق مرابحه دانست.

قالباف اصل با اشاره به اوراق استصناع به عنوان يکي ديگر از ابزارهاي تامين مالي که به زودي وارد بورس مي شود ، تصريح کرد: وجود ابزارهاي متنوع و اسلامي باعث شد، تقاضاي شرکت ها براي حضور در بورس افزايش يافته و تعداد فعالين در بازار از سه ميليون نفر در سال 89 به چهار ميليون 500 هزار نفر برسد.

کاهش نرخ سود سپرده هاي بانکي فرصتي براي رشد هر چه بيشتر بورس

محمد باقر صدري، اقتصاددان و استاد دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي پانا ، اظهار داشت: اين ميزان فعال در بورس با توجه به حجم بازار بسيار ناچيز است و سازمان بورس بايد تمرکز بيشتري بر جذب مردم به بازار داشته باشد.

وي ادامه داد: سرمايه هاي اندک اما سرگردان، امروزه در ساير بازارها فعال بوده و آنها را به التهاب کشانده است که در اين راستا لازم است سياست گذاران بازار بورس براي جذب اين سرمايه ها اقدامات اساسي انجام دهند.

صدري کاهش نرخ سود سپرده هاي بانکي را اگر چه اشتباه دانست اما آن را فرصتي براي رشد هر چه بيشتر بورس عنوان کرد و افزود: از اين فرصت به دست آمده مسولان بورس بايد نهايت استفاده را داشته باشند زيرا هيچ بازار موازي در حال حاضر توان رقابت با بورس را ندارد و اکنون بهترين زمان براي معرفي بورس به عنوان قدرتمند ترين بازار به مردم است.

به گزارش پانا، بر اين اساس بورس ايران را مي توان يکي از بازارهاي موفق در عرصه جهاد اقتصادي در سال 90 دانست چرا که وظايف خود را آنچنان که شايسته بوده انجام داده است اما در اين بين بورس نفت به عنوان نمره منفي در کارنامه امسال بورس درج شده است.

بورس نفت که در خردادماه سال جاري با حضور دو وزير و معاون اول رييس جمهور افتتاح شد تاکنون موفق نبوده و تنها در يک معامله 500 هزار بشکه اي موفق شده است که نمره خوبي براي بورس نفت نيست.

رونق دوچندان در معاملات آتي
بورس آتي سکه يکي از بازارهايي است که سال گذشته در بورس کالا راه اندازي شد؛ رونق بازار طلا و سکه باعث شد تا سرمايه گذاران بيشتري هر روز به اين بازار روي آورده و ميزان مبادلات در اين بازار بيشتر شود.

اين ميزان رشد در معاملات قراردادهاي آتي چهارشنبه (6 مهر90) رکورد 12 هزار و 644 قرارداد با ارزشي بالغ بر 822 ميليارد ريال در يک روز را ثبت کرد تا نشان دهد اين بازار آينده روشن تري نسبت به بازار نقدي سکه و طلا خواهد داشت.

موفقيت بازار آتي سکه، بورس را بر آن داشت تا دامنه معاملات آتي را به بازارهاي ديگر از جمله سهام نيز بگشاند و امروزه شاهد گفتمان بر سر راه اندازي بورس آتي ارز هستيم.

در کل بازار بورس در سال 90 هر چند از آرمان هاي اعلام شده فاصله دارد اما نسبت به ساير نهاد هاي اقتصادي، عملکرد بهتري داشته و بي شک نمره مثبت به اين بازار بايد داد.خبرگزاري پانا

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.