سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    10/28/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
رفتار اقتصادی انسان مسلمان بايد با تربيت اسلامی مطلوب شود

عضو شوراي عالي الگوي اسلامي ـ ايراني پيشرفت با بيان اين‌كه ميان رفتار انسان اقتصادي مسلمان در نظر و عمل فاصله وجود دارد، گفت: در اقتصاد سرمايه‌داري انسان نفع‌پرست مطلوب تلقي مي‌شود و او را همان‌گونه كه هست مي‌پذيرند، اما اسلام ميان انسان موجود و مطلوب فاصله قائل است و لازم است انسان‌ها تربيت شوند تا به حد مطلوب برسند.

حجت‌الاسلام والمسلمين سيد‌حسين ميرمعزي، عضو شوراي عالي الگوي اسلامي ـ ايراني پيشرفت، ضمن بيان اين مطلب در پاسخ به اين سؤال كه تفاوت ميان انسان اقتصادي مسلمان در تعريف اقتصاد اسلامي با رفتار واقعي آن انسان مسلمان اختلاف زيادي دارد و اين امر باعث ايجاد مشكلاتي شده است، گفت: فرق ما با اقتصاد غرب اين است كه آن‌ها مي‌گويند انسان نفع‌پرست است، همچنين تأكيد مي‌كنند كه اين نفع‌پرستي خوب است و به اين نتيجه مي‌رسند كه ميان رفتار ذاتي انسان و رفتار واقعي او در اقتصاد نبايد تغييري ايجاد شود.

وي افزود: در اقتصاد غربي به نوعي به اين قضيه كلي مي‌رسند كه هر چه هست، خوب هست. انسان اگر براساس نفع شخصي حركت كرد، اين كار درست است و نتايج آن هم درست است، اما ما در اسلام چنين برداشتي را نداريم.

عضو هيئت علمي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي تصريح كرد: ما يك انسان مطلوب و يك انسان موجود داريم. يك انسان تربيت شده به آداب اسلام و يك انسان تربيت نشده به آداب اسلامي داريم. شما اگر انسان را ميان صفر تا يك در نظر بگيريد؛ انسان صفر انساني است كه مؤدب به آداب اسلامي نيست، اما انسان يك انساني است كه تربيت شده به آموزه‌ها و آداب اسلامي است.

اين محقق اقتصاد اسلامي تأكيد كرد: اسلام دين تحول، تربيت و تغيير است. ديني است كه مي‌خواهد انسان نقطه صفر را به انسان در نقطه يك برساند، نمي‌گويد هر چه هست خوب هست، مي‌گويد اين چيزي كه هست، براي اين‌كه به آن‌جايي كه خوب است برسد بايد سياستگذاري و تربيت كرد، لذا وقتي كه مي‌گوئيم انسان مسلمان چنين مي‌كند يعني انسان تربيت شده به آموزه‌ها و احكام اسلامي چنين رفتاري را انجام مي‌دهد.

نويسنده كتاب «نظام اقتصادي اسلام ـ مباني فلسفي» تصريح كرد: اين چيزي كه شما مي‌گوئيد كه انسان مسلمان در رفتار اقتصادي مرتكب، احتكار، اختلاس، فساد و ... مي‌شود، آن انسان مسلمان در نقطه صفر و انسان تربيت نشده است، البته اين رفتارهاي اقتصادي مخصوص جامعه ما و يا دين ما نيست.

اين محقق و مدرس حوزه و دانشگاه در ادامه سخنانش اظهار كرد: هر كسي در هر برنامه‌ فردي يا اجتماعي كه بخواهد حركت كند وضعيت مطلوب را ترسيم مي‌كند و در ادامه وضعيت موجود را آسيب‌شناسي مي‌كند و بعد برنامه‌ريزي مي‌كند تا وضعيت موجود را به وضعيت مطلوب برساند.

نويسنده كتاب «فلسفه علم اقتصاد» اذعان كرد: ما هم بايد ببينيم در اسلام انسان مطلوب چه انساني است، اول اين را بايد ترسيم كنيم و بعد بيائيم ببينيم كه انسان موجود چه فاصله‌اي با انسان مطلوب دارد و بعد در بهبود وضعيت برنامه‌ريزي كنيم. اين فرق ما با غربي‌هاست.

مؤلف كتاب «اقتصاد كلان با رويكرد اسلامي» تأكيد كرد: غربي‌ها انسان نفع‌پرست را خوب و مطلوب مي‌دانند و معتقدند كه نياز به تربيت ندارد و او را همان‌گونه كه هست مي‌پذيرند، اما ما ميان انسان موجود و مطلوب فاصله قائل هستيم و فكر مي‌كنيم كه بايد تغيير ايجاد شود و لازمه اين كار اين است كه انسان‌ها تربيت شوند تا به حد مطلوب برسند.


خبرگزاري قرآني ايران (ايكنا)

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.