سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    11/08/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
توسعه اقتصاد روستايی می‌تواند جلوی تهديد اقتصادی دشمن را بگيرد

كاظم فروزنده، اقتصاددان و مدرس دانشگاه ضمن بيان اين مطلب گفت: ظرفيت اقتصاد روستايي در ايران چندين برابر عملكردهاي كنوني است و بايد سهم ايران در توليد مواد پروتئيني و لبني چند برابر افزايش يابد و در آن صورت علاوه بر تضمين امنيت غذايي كشور سبب خواهد شد تراز تجاري و اقتصاد خارجي كشور سريع تر تحقق يابد.

وي افزود: در حالي ايران واردكننده گوشت قرمز است كه كشورهاي مشابه نه تنها واردكننده اين محصول نيستند بلكه از صادركنندگان عمده آن هم محسوب مي‌شوند.

فروزنده ميزان توليد جهاني گوشت قرمز را 66 تا 70 ميليون تن اعلام كرد و گفت: سهم آمريكا 18 درصد و سهم برزيل 13 درصد از اين توليد است و برزيل 27 درصد بازار صادرات جهاني گوشت را در اختيار دارد و به همين خاطر مدعي است كه با توسعه اقتصاد روستايي جز كشورهاي توسعه يافته محسوب مي‌شود.

اين اقتصاد‌دان روستايي گفت: بايد در ايران هم شكاف توسعه‌نيافتگي ميان مناطق روستايي و شهري و صنعتي را حذف كنيم در آن صورت زنجيره‌اي از تحول مثبت در توليد كشاورزي، دام و طيور، لبنيات، پروتئين و صنايع گسترده پسين و پيشين آن به صورت حلقه‌هاي طلايي تثبيت خواهد شد و هزاران پيامد سازنده اقتصادي خواهد داشت كه مي‌تواند پايدارترين رشد و توسعه را براي اقتصاد اين مناطق و اقتصاد ملي به ارمغان آورد.

وي افزود: بايد اين احساس در ميان برنامه‌ريزان ايجاد شود كه توسعه اقتصاد روستايي مي‌تواند جلوي تهديد اقتصادي را بگيرد و بايد به صورت شتابان به سمت توسعه اين مناطق حركت كنيم.

بنابراين گزارش، ايران در توليد 19 ميوه رتبه تك رقمي و در محصولات پسته، زعفران، انار، خرما، گردو، بادام، كيوي، گيلاس و زردآلو رتبه‌هاي اول تا سوم را در جهان دارد. همچنين بالاترين ميزان توليد خاويار با كيفيت بالا متعلق به ايران است.

ايران با يك ميليون و 648 هزار و 195 كيلومترمربع وسعت، 14.5 ميليون هكتار جنگل، 84.5 ميليون هكتار مرتع، 32.5 ميليون هكتار بيابان و 2.5 ميليون هكتار بيشه‌زار دارد كه در حدود 83 درصد عرصه كشور را دربرگرفته است. بخش كشاورزي همچنان در عرصه اقتصاد و امنيت غذايي داراي جايگاه ويژه‌اي است. از ديدگاه توسعه اقتصادي، بخش كشاورزي در فرآيند رشد و توسعه كشور وظايف مهم و اساسي را برعهده دارد. توليد محصولات كشاورزي در ايران از 25 ميليون تن توليد سالانه در اوائل انقلاب اسلامي 107 ميليون تن در سال (89) رسيده است.راديو اقتصاد

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.