سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    10/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
بررسی چارچوب‌ سياست‌های‌ اقتصادی پيامبر اكرم(ص) و امام علی(ع)


سعيد فراهاني‌فرد، محقق در كتاب «سياست‌هاي‌ اقتصادي‌ در اسلام‌» چارچوب‌ سياست‌هاي‌ اقتصادي پيامبر اكرم(ص) و امام علي(ع) را مورد بررسي قرار داده است.
كتاب «سياست‌هاي‌ اقتصادي‌ در اسلام‌» در نوع‌ خود تحقيقي‌ بدون‌پيشينه‌ است كه داراي هفت‌ فصل‌ است.

نويسنده در فصل‌ اول‌ با استفاده‌ از منابع‌ دانش‌ اقتصاد، به‌ تبيين‌ سياست‌ اقتصادي‌ و اهداف‌ آن‌ در سه‌ محورِ‌ مالي، پولي‌ و درآمدي‌ مي‌پردازد و با معرفي‌ ابزارهاي‌ هر يك‌ از آن‌ها، چگونگي‌ اجرا و آثار اين‌ سياست‌ها را از ديدگاه‌ مكاتب‌ گوناگون‌ بررسي‌ مي‌كند.

در فصل‌ دوم، از چارچوب‌ سياست‌هاي‌ پيامبر اكرم(ص) و حضرت‌ علي(ع) بحث‌ مي‌كند. در فصل‌ سوم‌ به‌ تبيين‌ مباني‌ و اهداف‌ سياست‌هاي‌ اقتصادي‌ از ديدگاه‌ اسلام‌ پرداخته‌ است.

مؤلف در فصل‌ چهارم، تصويري‌ از فضاي‌ كلي‌ سياست‌گذاري‌ در نظام‌ اقتصادي‌ اسلام‌ را ارائه‌ داده‌ است و در فصل‌‌هاي پنجم‌ و ششم هم سياست‌هاي‌ مالي‌ و پولي‌ را در اين‌ نظام‌ با استفاده‌ از مطالب‌ فصل‌هاي‌ پيشين‌ به‌ طور گسترده‌ بيان‌ و سرانجام‌ فصل‌ پاياني، آثار هر يك‌ از اين‌ سياست‌ها را در سه‌ محور تخصيص، تثبيت‌ و توزيع‌ بررسي‌ مي‌كند.

يادآور مي‌شود، كتاب «سياست‌هاي‌ اقتصادي‌ در اسلام‌» تأليف سعيد فراهاني‌فرد به همت مؤ‌سسه فرهنگي‌ دانش‌ و انديشه معاصر در بهار 1381 منتشر شد.


به گزارش خبرگزاري قرآني ايران (ايكنا)

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.