سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    12/04/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
' عادات صحیح اقتصادی در سال جهاد اقتصادی

:با عنايت به اينکه امسال از سوي مقام معظم رهبري" سال جهاد اقتصادي " نامگذاري شده مي بايست ضمن اشنايي با مفاهيم ، الزامات و اقتضائات اين سال ، با تکنيک هاي صحيح آداب مالي نيز آشنا بشويم ، که اين مقاله به چند نمونه از رفتارها و تکنيک ها آشاره مي کند.
پويايي اقتصادي فقط به زماني که جيب هايتان پر از پول است، محدود نمي شود. هر چند در يک چنين مواقعي بايد به شدت به آداب مالي خود توجه داشته باشيد، اما به هر حال بايد اين توانايي را نيز داشته باشيد که پول هايتان را همين حالا نيز به بهترين شيوه کنترل و سپس سرمايه گذاري نماييد. بنابراين به جاي اينکه نفستان در سينه حبس کرده و منتظر از راه رسيدن آن روز رويايي باشيد که يک چک مبلغ بالا نصيبتان شود، همين حالا شيوه هاي صحيح نظارت بر مسائل اقتصادي را ياد بگيريد تا بتوانيد خودتان را دارنده آن چک پر بها بکنيد.
حال چند نمونه از تکنيک هاي صحيح آداب مالي را براي شما ذکر مي کنيم.
پرداخت خودکار
به جاي اينکه انرژي خود را بيش از اندازه صرف کنيد و به دنبال پاس شدن چک هايتان برويد و تمام مدت به آن فکر باشيد که چگونه مي توانيد چند هزار تومان بيشتر پس انداز نماييد، اجازه دهيد که سيستم هاي خودکار اين کار را براي شما انجام دهند. چک حقوقتان را مستقيماً بايد به حساب بخوابانيد تا اولاً بيهوده به اين بانک و آن بانک براي خورد کردن و يا نقد کردن پول ها نرويد، و بعد هم بيش از اندازه اسکناس در جيبتان نباشد که در مواقع غير ضروري هوس خرج کردنشان به سرتان بزند. مي توانيد به کارفرماي خود بگوييد که حقوقتان را مستقيماً به حساب پس انداز و يا جاري شما بريزد. همچنين مي توانيد پول خود را در بازار بورس سرمايه گذاري کنيد. بانک ها خدمات متفاوتي را براي شما فراهم آورده اند و به شما اين اجازه را داده اند که پول هايتان را هر طور که خودتان تمايل داشته باشيد در آنها پس انداز کنيد.
از شعبه مرکزي بانک خود اطلاع داشته باشيد
به جاي اينکه هر بار نيار به پول داريد کنار باجه هاي خودپرداز بايستيد، در طول هفته برنامه ريزي کرده و در طول ساعات اداري سري به شعبه اصلي بانکي که در آن حساب داريد بزنيد. اين کار هم شما را به کارکنان بانک معرفي مي کند و هم از خرج کردن بيش از اندازه پول جلوگيري مي نمايد. همچنين با مراجعه به بانک ديگر هزينه هاي سيستم هوشمند بر شما متحمل نمي شود.
تنها يک کارت بانک را با خود حمل کنيد
با هجوم کارت هاي بيشمار و بالا رفتن ميزان استفاده از آنها، هيچ شکي وجود ندارد که ممکن است هر يک از شما بيش از يکي از آنها را داشته باشيد. به هر حال هر نوع کارتي براي مصرفي خاص است و مي توايند در موارد مختلف، از مزاياي هر يک از آنها بهرمند شويد؛ اما به جاي اينکه همه آنها را در کيف خود بگذاريد، سعي کنيد که تنها يکي از آنها را در کيف خود قرار دهيد، تا بي دليل وسوسه نشويد و همه پول هايتان را يکجا خرج نکنيد و زماني هم که به خرج و مخارج خود نگاه ميکنيد، اگر تنها يک کارت در دست خود داشته باشيد خيلي راحت تر ميتوانيد دخل و خرج خود را با هم تطبيق داده و تصميمي صحيحي در مورد نحوه خرج کردن پول هايتان اتخاذ نماييد. به دنبال کارت هايي باشيد که مزاياي بيشتري را در اختيار شما قرار مي دهند. اگر به بانک بدهکار هستيد، هميشه قصدهايتان را سر موقع پرداخت کنيد و به اصطلاح خوش حسابي کنيد تا خدمات گسترده تري به شما ارائه گردد.
حساب هايتان را تصفيه کنيد
بيشتر افراد عادت ندارند که حساب هاي معوقه خود را چک کرده و آنها را تصفيه نمايند. اين کار نه تنها شما را از نزديک با بدهي ها و بستانکاري ها آشنا ميکند، بلکه نوعي شيوه صحيح اقتصادي را به شما القا ميکند که سبک بزرگان اقتصادي است. اين حرکت يکي از تمرين هاي ابتدايي براي رساندن شما به درآمدزايي بيشتر است. همچنين اين کار به شما کمک مي کند که اگر بانک ها به طور ناخواسته هزينه هاي ناروايي را به شما تحويل کرده بودند، شما متوجه شده و جلوي آنها را بگيريد. حتي اگر هم هيچ گونه مشکلي را در مورد حساب هاي خود احساس نمي کرديد، ما به شما پيشنهاد مي کنيم که حساب هاي خود را به صورت ماهانه بررسي کنيد تا همه چيز را در ذهنتان داشته باشيد تا در صورت لزوم بتوانيد به آنها استناد کنيد.
به بانک سر بزنيد
از آنجايي که چندي است استفاده از بانک هاي الکترونيکي روي کار آمده است هيچ شکي وجود ندارد که بسياري از افراد ترجيح مي دهند تا از اين طريق واريزي ها و کارهاي بانکي خود را دنبال نمايند. اگر سرتان خيلي شلوغ است سعي کنيد که حداقل يک مرتبه در ماه به شعبه بانکي که درآن حساب داريد سر بزنيد. با اين کار هم خدمه و هم مديران بانک بهتر شما را مي شناسند. البته اين امر هيچ چيز را براي شما تضمين نمي کند، اما زمانيکه شما وارد بانک شده و با تحويلدار صحبت مي کنيد، او مي تواند شما را بهتر راهنمايي کرده و گزينه هايي را در اختيار شما قرار بدهد که به واسطه آنها بتوانيد سود کمتري را به بانک پرداخت نماييد. از اين گذشته زمانيکه يک ارتباط اجتماعي سالم و صميمي ميان شما برقرار شود، مي توايند کارهايتان را راحت تر و سريع تر و با صرف هزينه هاي کمتر انجام دهيد.
مراقب عملکرد اعتباري خود باشيد
اعتبار بانکي شما رقمي است که نزد بانک نگهداري مي شود و شما نمي توانيد از آن اطلاع دقيقي داشته باشيد. البته روش هايي هم وجود دارند که شما مي توانيد از طريق آن اطلاعاتي در مورد ميزان اعتبار خود بدست آوريد. گاهي اوقات با ثبت نام در سرويس هايي که گزارشي از عملکرد حساب ها و ميزان اعتبار شما مي دهند، ميتوانيد به طور دائمي ميزان اعتبار خود را چک کنيد. البته اگر همه افراد بخواهند در کليه بانک ها اعتبار بالايي داشته باشند که نمي شود، به هر حال چک هاي برگشتي و بدهکاري همه جا وجود دارد و همين مسائل از اعتبار افراد مي کاهند. به هر حال بد نيست که به ميزان اعتبار خود نگاهي داشته باشيد و ببينيد که چگونه با پرداخت هاي به موقع مي توانيد ميزان اعتبار خود را افزايش داده و موقعيت اقتصادي خود را ارتقا بخشيد.
از نرم افزار استفاده کنيد
امروزه نرم افزارهاي بيشماري وارد عرصه هاي تجاري شده اند که به راحتي به شما کمک مي کنند که بتوانيد کليه کارهايي که در بالا به آنها اشاره کرديم را در يک چشم به هم زدن انجام دهيد. تخمين ميزان بودجه، بررسي هزينه ها، تصفيه کردن، و برنامه ريزي بودجه بندي از جمله کارهايي مي باشند که به راحتي با به گار گيري اين نرم افزارها قابل انجام مي باشند. نرم افزارهايي از قبيل Quicken هم برنامه هاي عظيم مديريت اقتصادي را در اختيار علاقمندان قرا مي دهند. بيشتر بانک ها و موسسه هاي مالي و اعتباري نيز به شما اجازه دانلود تراکنش هايي را مي دهند که به واسطه آن بتوانيد ذخيره کردن خسته کننده اطلاعات آماري و همچنين امکان بروز اشتباه را به طور کامل از بين مي برند. برنامه هاي اينترنتي نيزمانند mint.com هم نيز انجام چنين کارهاي را به عهده مي گيرند و به راحتي به شما مي گويند که با انجام چه کاري ميتوانيد پول بيشتري ذخيره کنيد و يا چه کاري مي تواند پول شما را زايل کند.
پول شناس باشيد و آنرا درست خرج کنيد
به جاي اينکه انتظار داشته باشيد که از آسمان برايتان پول برسد تا از وضعيت موجود نجات پيدا کنيد، از چيزهايي کوچکي شروع کنيد که فکر ميکنيد مي توانيد آنها راتحت کنترل خود در آوريد، مانند اين است که يک سکه 10 ريالي پيدا کنيد و بعد تلاش کنيد تا به واسطه آن به بالاترين درجات برسيد؛ اما به خاطر داشته باشيد که زمانيکه يک چيز به صورت عادت در شما شکل بگيرد، ديگر انجام دادن آن نيز به تلاش و کوشش نياز ندارد. تمرين کردن عادات صحيح اقتصادي چيزي است که شما مي توايند به آن افتخار کنيد و روي آن حساب باز کرده و زماني هم که سود باد آورده به سوي شما جاري شود، خيلي بهتر از گذشته مي توانيد روي آن برنامه ريزي کرده و در راه مناسب تري از آن استفاده کنيد.

اکونيوز

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.